• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

16.05.2022

19:56

PODIGLA GA JE SRPSKA KRALJICA, A IME JE DOBIO PO 3 REČICE KOJE SE SLIVAJU U JEDNU! Ovo je LEGENDA o manastiru Tronoši!

printscreen

Srbija

PODIGLA GA JE SRPSKA KRALJICA, A IME JE DOBIO PO 3 REČICE KOJE SE SLIVAJU U JEDNU! Ovo je LEGENDA o manastiru Tronoši!

Podeli vest

U selu Korenita, u neposrednoj blizini Tršića, nalazi se manastir Tronoša koji je proglašen spomenikom kulture od velikog značaja u Srbiji

Na putu do manastira nalazi se crkva Svetog Pantelejmona sa česmom “Devet Jugovića”, koju su, kako legenda kaže, sagradili stari Jug Bogdan i devet braće Jugovića godinu dana pre polaska u Kosovski boj. Otud potiče i jedno od verovanja da su slavna braća zaslužna za podizanje Tronoše.

Foto: printscreen

Ipak, istorijski izvori govore drugačije. Ktitorka ovog manastira bila je ugarska princeza i potonja srpska kraljica Katalina Arpadović, supruga kralja Dragutina. Smatra se da je svetinja sagrađena u drugoj polovini 13. veka, neposredno pre Kosovskog boja, a dva veka kasnije Turci su je srušili do temelja. Manastir je obnovljen u 16. veku, a crkva posvećena Vavedenju Presvete Bogorodice podignuta je 1559. godine.

Foto: printscreen

Po predanju, Tronoša je dobila ime po tri rečice koje se kod manastira slivaju u jednu, i to, kažu meštani, lekovitu. Upravo to je i bio razlog da srpska kraljica Katalina baš na ovom mestu podigne svetinju.

Prirodni ambijent oko Tronoše prosto mami da što više vremena provedete na ovom mestu.

Ukoliko nikada niste posetili Tronošu, preporuka je da to učinite pre najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, na Veliki četvrtak, kad se kod česme “Devet Jugovića” “sastaju” dve ratarske sveće, teške po 50 kilograma i visoke po dva metra.

Foto: printscreen

U selima Zajače, Paskovica i jednom delu Tršića zemljoradnici od Velikog utorka do Velikog čevrtka izlivaju jednu sveću, a zemljoradnici iz Korenite i drugog dela Tršića izlivaju drugu. “Susret” sveća ovenčanih ikonama Isusa Hrista i Bogorodice, bršljanom i cvećem nastavlja se obilaskom oko manastira, posle čega zemljoradnici unose sveće u crkvu, gde ih pale na sve velike hrišćanske praznike i nedeljom u vreme liturgije.

Običaj izivanja i paljenja ratarskih sveća datira iz 19. veka i uvršten je na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije, prenosi Espreso.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Duhovno i kulturno blago manastira Prohor Pčinjski!
Društvo

Duhovno i kulturno blago manastira Prohor Pčinjski!

U organizaciji Eparhije vranjske i Zavičajnog udruženja Vranjanaca u Beogradu „Žuto cveće“ u Kući Kralja Petra Prvog u Beogradu je toku manifestacija ,,Duhovno i kulturno blago manastiora Prepodobnog Prohora Pčinjskog”, a povodom obeležavanja 950 godina psotojanja tog manastira

12.05.2022

14:59

sledeća vest

Politika

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set