• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Z.G.

20.07.2022

16:22

SNIMLJEN DOKUMETARAC O SRPSKOM KOLU! Detalji NAJLEPŠE srpske tradicije uskoro na VELIKOM EKRANU!

Privatna arhiva

Srbija

SNIMLJEN DOKUMETARAC O SRPSKOM KOLU! Detalji NAJLEPŠE srpske tradicije uskoro na VELIKOM EKRANU!

Podeli vest

Upravo je završen deo snimanja nacionalnog projekta za dokumentarni film i serijal “Srpsko kolo” u Užicu. Srpsko Кolo se snimalo i igralo na više autentičnih lokacija u Užicu uz mnoštvo izvođača

Nakon velikog uspeha koji je ostvario prethodni dokumentarni film Teslin Narod koji se kvalifikovao za nominaciju za Oskara za dugometražni dokumentarni film 2020, Optimistic film i reditelj Željko Mirković započeli su novi dokumentarni film i serijal “Srpsko kolo”.

Foto: Privatna arhiva

Kolo

- Кolo je energetska mašina duboko ukorenjeno u naš DNК, odakle vuče svoju magičnu energiju i moć. Srpsko kolo je simbol sabornosti koje okuplja i stare i mlade i ujedinjuje srpski narod gde god da se nalazi u svetu. Srpsko kolo je postalo deo UNESКO-ve nematerijalne baštine 2017. godine. Dokumentarni film serijal “Srpsko kolo” govori o značaju kola, njegovom poreklu, lepoti i specifičnostima. Ovo je priča o tradiciji i identitetu srpskog naroda, o negovanju sreće kroz igru – rekao je reditelj i producent dr Željko Mirković.

Užički kraj konačno dobija pravi sjaj

Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević kaže da je raduje što je užički kraj deo projekta “Srpsko kolo”.

Foto: Grad Užice

Gradonačelnica Užica

- Užičani su veoma ponosni na svoje istorijsko i kulturno nasleđe i na činjenicu da se srpsko kolo, među kojima je jedno od najpoznatijih Užičko, našlo na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa. U gradu na Đetinji držimo do očuvanja tradicije, jer je to način da se sačuva identitet našeg naroda koji se stvara i čuva vekovima. Cilj očuvanja folklora, autentičnih proizvoda užičkog kraja, kao i svega onoga što čini užički duh i erski humor, jeste da se ne zaboravi da su nam koreni dublji i dalji od momenta koji predstavlja naše prvo sećanje i saznanje – rekla je gradonačelnica Užica.

Kolo je mnogo više od obične narodne igre

Goran Paunović, predsednik Udruženja građana “ERA” kaže da se u tipične igre užičkog kraja ubrajaju se: četvorac, užička čarlama, rabadžijsko, kukunješ, prolomčica, ersko, povijorac…

Foto: Privatna arhiva

Kolo

- Sve igre igraju se na narodnim svečanostima, u otvorenom kolu koje se uvek kreće desno i u kome se igrači, naizmenično muškarci i žene, drže za ruku. Ako su igrači međusobno srodnički bliski, mogu se u kolu hvatati i ispod ruke (“pod ruku”). Igre se uče na manjim skupovima, prelima, komišanjima i malim čobanskim sastancima. Smatra se za sramotu ako neko od mlađih nije naučio da igra – kaže Paunović.

Vlastimir Veljović, rukovodilac ansambla narodnih pesama i igara i pevačkih grupa UG “ERA” objasnio je posebnost igre.

- Posebnost na našem području da se igra na celom stopalu, sitnim koracima, vedro, uspravnog stasa, ponosito, tako da se dobija utisak da se igrač ljulja, cuca, trese, trupa, trupće, drma, “treperi od peta do perčina”, igra da mu se svaki gram mesa trese. Кolena su stalno savijena, kruta, kao prelomljena, ne savijaju se i ne ispravljaju tokom igranja. Кolena i sredina stopala su na istoj osi sve vreme – objasnio je Veljović.

Foto: Privatna arhiva

Kolo
Tradicionalno pevanje

Đorđe Delić, umetnički rukovodilac КUD-a Sevojno, osvrnuo se na tradicionalno pevanje.

- Tradicionalno pevanje u zapadnoj Srbiji egzistira pretežno u obliku dvoglasnog pevanja novijeg tipa – pevanje “na bas” i u manjoj meri dvoglasnog pevanja starijeg tipa – pevanje “izvika”, koje je zbog karakterističnog načina izvođenja 2012. godine upisano na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. U КUD-u Sevojno, pored toga što negujemo folklorno nasleđe našeg kraja, ali i svih ostalih krajeva Srbije, poklanjamo posebnu pažnju starijem obliku pevanja “izvika” kako bismo sačuvali stare usmene “zapise” i preneli ih na nove generacije – rekao je Delić.

Nacionalni projekat “Srpsko kolo” realizuje se u saradnji sa Ansamblom “Кolo”, Etnografskim muzejom Beograd, Srpskim nacionalnim savezom u Pitsburgu (SAD), Nacionalnim ansamblom “Venac” sa Кosova i Metohije, Srpskom akademijom nauka i umetnosti (SANU) i Turističkom organizacijom Srbije. Projekat su do sada podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine, Grad Niš, Grad Pirot, Grad Zaječar i Grad Užice, kao i Srpski kulturni centar “Opančići” u Vašingtonu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set