• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: V.N.

02.08.2022

12:00

IZ SIBIRA PROCVETALA U RAVNOM BANATU! Željka buduća doktorka, smislila je efektan način da ZAŠTITI NJENE CRNE BISERE (FOTO)

V.N.

Srbija

IZ SIBIRA PROCVETALA U RAVNOM BANATU! Željka buduća doktorka, smislila je efektan način da ZAŠTITI NJENE CRNE BISERE (FOTO)

Podeli vest

Željka Gecić iz Iđoša kod Kikinde, 22-godišnja studentkinja medicine, preuzela je inicijativu registrovanog poljoprivrednog gazdinstva i već šest godina brine o proizvodnji i uzgoju sibirske aronije posađene u ovom selu

Aroniju ne psrka pesticidima, sve je na prirodnoj bazi, a za to koristi neobične metode.

Oko 200 sadnica sibirske aronije nalazi se na na 40 ari poseda u blizini ulaza u Iđoš, a prozvodnja se sa sveže obranog ploda, u početku samo za sopstvene potrebe, proširila na hladno ceđene sokove, džemove kompote i čajeve, priča studentkinja četvrte godine medicine u Novom Sadu.

Foto: V.N.

 

- Stric je bio inicijator da počnemo sa proizvodnjom, pomagao nam je i sad sam ja preuzela i vodim brigu o svemu. Baba i mama prave pekmeze i kompote, tata i deda su više na terenu. Ovo je isto medicina, prirodna i lekovita.

Aroniju povremeno hranimo gvožđem i imamo sistem „kap po kap“, tako da je redovno zalivamo-navodi Željka i dodaje da planira proširenje proizvodnje, te da porodične okolnosti i njen budući poziv lekara nisu slučajni. Sumnja da će sibirska borovnica uspevati u ravnom Banatu, nestala je već nakon prvih uzbranih plodova.

Foto: V.N.

 

Takozvani crni biseri zahtevaju dosta zalivanja, a jedini problem za uspešan rast ploda su bubice, u narodu poznate kao rutave bube. Međutim, Željka je i za njih našla rešenje.

- Pokušavamo da se odbranimo, ali ne prskanjem pesticidima, sve je na prirodnoj bazi. Nećete verovati, branimo aroniju ljutim bombonama i jakim sokovima od višanja, postavimo ih svuda oko sadnica, jer rutave bube privlači njihov jak miris. Rezultat je da se dave u soku. Da to ne radimo, pojele bi cvet i ništa ne bi ostalo. To je vrlo uspešna odbrana, već šest godina-otkriva naša sagovornica za Informer.

Foto: V.N.

 

Aronija se bere sredinom i krajem avgusta. Od jedne bolje berbe, kaže Željka, moglo se uzbrati do dve tone što daje oko 800 flaša soka. Usled suše i visokih temperatura, ovogodišnji rod biće prepolovljen, a samim tim i plasiranje proizvoda u Kikindi i okolnim mestima.

Ovčija vuna kao „lek“

Pre prvih zasada aronije 2017. godine, naša sagovornica otkriva šta je još pomoglo da se sibirska
borovnica zadrži dugo u Iđošu.

- Kada smo prve godine posadili aroniju, na zemlju smo pre sađenja stavili ovčiju vunu, jer smo čuli da ona pogoduje rastu biljke i drži karencu 10 godina. Ovčija vuna se polako razgrađuje, održava vlažnost zemlje i prirodna je-kaže Željka.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
SNIPER

pre 2 godine

BRAVO DOKTORKA, SAMO NAPRED. ARONIJA JE BOGOM DAN BILJKA.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set