DRAMATIČNO! VEĆE KIŠE NEĆE BITI DO OKTOBRA, UPOZORAVAJU HIDROLOZI! I Dunav presušuje!
Podeli vest
Najniži vodostaj na rekama u poslednjih 70 godina, više od 100 barži zaglavljeno u Bugarskoj, nema dovoljno vode za hlađenje reaktora u nuklearkama
Vodostaj Dunava i Save u Srbiji poslednjih dana na pojedinim mestima pao je na istorijski i biološki minimum, koji se ne pamte u poslednjih 70 godina. Stručnjaci, pritom, upozoravaju da više kiše neće biti do oktobra!?!
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je na pad temperature i obilnije padavine u narednim danima praćenje pljuskovima sa grmljavinom
07.08.2022
07:41
Koliko je situacija ozbiljna najbolje govori podatak da se voda kod Prahova na Dunavu toliko povukla da se jasno vide ostaci potopljenih brodova iz Drugog svetskog rata!
Tropske temperature bez većih padavina uticale su na to da su korita reka gotovo presušila. Zbog veoma niskog vodostaja Dunava u Bugarskoj i Rumuniji, više od 100 natovarenih barži stoji zaglavljeno, zbog čega je gotovo onemogućen transport uglja do naše zemlje, što pravi probleme u proizvodnji struje. U zemljama u okruženju ugrožen je i rad nuklearki, pošto nema dovoljno vode za hlađenje reaktora (vidite okvir).
Među najboljima
Prognostičari za danas i sutra najavljuju obilnije padavine, ali to neće popraviti ovu situaciju na rekama, a izlaz iz ove krize očekuje se tek u oktobru!
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović kaže da je nivo Dunava dostigao istorijski minimum i da se na tri lokacije u Srbiji izvode 'interventni bagerski radovi' kako bi se obezbedila minimalna plovnost Dunava i Save.
- Očekujem da ćemo radove na sektoru Čortanovci završiti u narednih mesec dana, kod Futoga za sedam do deset dana, a na Savi kod Bariča za dve do tri nedelje. Ostali delovi su plovni, iako je vodostaj veoma nizak - rekao je ministar i objasnio:
Foto: Ministarstvograđevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
- Praktično od Bugarske do Nemačke, duž čitavog Dunava svuda postoje problemi zbog niskog vodostaja, i mi smo bili prinuđeni da brzo reagujemo i obezbedimo takozvanu minimalnu plovnost rečnih puteva u Srbiji. Cilj tih radova jeste da se obezbedi propisana dubina plovnog puta kako bi se omogućilo snabdevanje ugljem sa reka. Ali za to je potrebno da plovni put bude regulisan i u Bugarskoj, gde je situacija mnogo teža. Nadam se, ipak, da će se i to popraviti u skorije vreme...
Pomoćnik ministra za vodni saobraćaj Veljko Kovačević kaže da i u ovim katastrofalnim hidrološkim uslovima Srbija gotovo svuda garantuje 2,5 metara dubine za plovidbu, što može retko koja država u Evropi.
- Najgora situacija trenutno je u Bugarskoj, u sektoru Belene, gde je potpuno obustavljen transport. To otežava dopremanje uglja u Srbiju baržama preko Konstance u Rumuniji i luke Ruse u Bugarskoj. Očekuje se, međutim, da će se do polovine avgusta rešiti problem i da će plovni put biti očišćen. Kod nas nema dramatičnih ograničenja kao u Evropi, zato što smo u protekle četiri godine uložili deset miliona evra i izgradili više hidrotehničkih objekata od Beograda do Bačke Palanke. Izvadili smo blizu 700.000 kubika šljunka i peska iz plovnog puta - rekao je Kovačević.
Foto: RINA
Oktobarske kiše
Hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Jelena Jeremić kaže da je situacija jako teška, ne samo u Srbiji već i u Evropi. Ona napominje da će tek oktobarske kiše rešiti problem.
- Vodostaji na Savi i Dunavu su na veoma niskim plovidbenim nivoima, a to znači da 'Plovput' na osnovu naših podataka svakodnevno odlučuje koja će plovila i kog gaza, moći da prođu rekama. Srbija zbog ove situacije već ima veliki problem sa transportom uglja, koji ne može u dovoljnim količina da se preveze. Jako je teška situacija, ne samo u Srbiji već svuda u Evropi - kaže ona i dodaje:
- Sava je kod Šapca vrlo blizu dostizanja istorijskog minimuma, ali kod Beograda ne, jer javna preduzeća dobro upravljaju vodama. Kraj ovog kritičnog perioda doneće nam tek oktobarske kiše, a do tada biće ozbiljnih problema.
Korita Mlave i Kolubare gotovo suva
Hidrolog RHMZ Jelena Jeremić kaže da su najkritičnije trenutno Kolubara sa pritokama i Mlava, gde su korita gotovo suva!
- Ove reke dostigle su biološki minimum, nema dovoljno kiseonika, što može dovesti do odumiranja biljnog i životinjskog sveta. Očekujemo da će narednih dana pasti oko 30 litara kiše u zapadnoj Srbiji, a postoje naznake da će i 13. avgusta pasti oko 20 litara. Dakle, malo će se poboljšati situacija na Kolubari, Zapadnoj Moravi i Jadru. Ali ne možemo da očekujemo veliki porast - kaže ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslao je juče iz Francuske moćne poruke koje su odjeknule u čitavom svetu, posebno one koje se tiču sramnih dvostrukih standarda međunarodne zajednice, pre svega Zapada, kada je u pitanju naša zemlja i Kosovo i Metohija (KiM).
Pripadnici Tajne službe najpre su tokom pucnjave na večeri Udruženja dopisnika Bele kuće evakuisali potpredsednika Džej Dija Vensa, a tek posle izvesnog vremena vratili se po američkog predsednika Donalda Trampa, koji se tokom izlaska sapleo i pao.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, boraveći u Francuskoj, da neko kaže da "studenti" pobeđuju, ali da oni uzvraćaju - Srbija pobeđuje.
Svetski lideri osudili su incident u Vašingtonu, u kojem je muškarac tokom protekle noći otvorio vatru na kontrolnom punktu u hotelu "Hilton", gde se održavala svečana večera Udruženja dopisnika Bele kuće, kojoj je prisustvovao i američki predsednik Donald Tramp, navodeći da je to bio čin "političkog nasilja". Među onima koji su osudili pucnjavu je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Zdravstveno stanje generala Ratka Mladića je veoma loše i ako se nešto brzo ne preduzme, nisam siguran da će moći da izdrži", izjavio je danas njegov sin Darko Mladić.
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon objavio je da prihvata poziv na debatu sa generalnim sekretarom Evropske demokratske partije Sandrom Gocijem.
Policija u Novom Sadu zaplenila je 17 kilograma kokaina i uhapsila N. S. (41) i D. P. (31) iz Smedereva i L. S. (35) sa područja Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Na putnom pravcu Novi Pazar – Ribariće, u prigradskom naselju Lukare, kod Kruševačkog mosta, dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovali motocikl i putnički automobil kragujevačkih registarskih oznaka.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila noćas u 1.30 časova na putu Raška - Kraljevo, život je izgubio dvadesetogodišnji mladić K. K., inače vatreni navijač FK Novi Pazar, od kojeg se poznata navijačka grupa sada oprostila.
Vrhovni sud Srbije odbio je izručenje bivšeg policajca Milana P. (41) iz Vrnjačke Banje Republici Italiji koja protiv njega vodi krivični postupak zbog ubistva Alda Karlija 2017. godine u mestu Opicina kod Trsta.
Lider stranke Tisa Peter Mađar, koji je osvojio većinu na parlamentarnim izborima i biće naredni premijer Mađarske, izjavio je danas da će u sredu otići u Brisel na neformalne razgovore sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
Veliki požar izbio je tokom noći u britanskoj vazduhoplovnoj bazi RAF Ferford u Glosterširu, pri čemu je teško oštećena zgrada bivše kantine, dok povređenih nije bilo, piše izraelski Džejfid.
Turska bi mogla da se uključi u razminiranje Ormuskog moreuza, ali samo ukoliko prethodno bude postignut mirovni sporazum između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan, prenosi Rojters.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Koliko puta vam se desilo da dobijete napad gladi kasno uveče? Iako znate koliko je nezdravo, prvo čega se uhvatite uglavnom su grickalice, čipsevi, brza hrana.
Zadrugarka Sofija Janićijević danima je glavna tema u Eliti a sve zbog navodne veze sa starijim muškarcem Danetom, a kako se navodi sada on je bio spreman da joj ostavi nasledsvo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar