• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Espreso

14.12.2022

22:26

ZAŠTO SRBI POSLE GROBLJA PERU RUKE!? I SUJEVERJA SE NIKAKO NE ODRIČU! Tradiciju poprimilo i savremeno društvo, isto kao kad bacamo zemlju preko kovčega

Srbija

ZAŠTO SRBI POSLE GROBLJA PERU RUKE!? I SUJEVERJA SE NIKAKO NE ODRIČU! Tradiciju poprimilo i savremeno društvo, isto kao kad bacamo zemlju preko kovčega

Podeli vest

Uz tvrdnju da je svaki kraj za sebe, te da svaka porodica ima svoje mikrorituale kojih se pridržava, ističe da su negde postojale tzv. trećine, sedmine i devetine

Pogrebni običaji koje praktikujemo, preneli su se iz tradicionalnog modela kulture u savremeno srpsko društvo.

Razlikuju se ne samo u različitim delovima zemlje, već i od porodice do porodice. Ipak, postoji i jedan koji se izdvaja svojom opštom prihvaćenoćšu, ali i antičkim poreklom. Reč je o ritualnom pranju ruku u povratku sa groblja.

- To je još antičko nasleđe. Porodica koja izgubi nekoga za svoju sredinu postaje "nečista". Ona je "načeta" porodica koja uz pomoć rituala prvih godinu dana od smrti pokojnika, prolazi kroz proces "očišćenja" - kaže etnolog Vesna Marjanović objašnjavajući da je pranje ruku zapravo spiranje od smrti.

Ona dodaje da je groblje prostor kojim "vlada nečistoća", te da ruke peru svi, ne samo porodica čiji je član umro.

- Po povratku sa groblja bitno je ne ići istim putem, kao i to da prvo dođe muško dete koje ima i oca i majku - kaže ističući da se to čini u slavu života.

Oproštaj od pokojnika

Prilikom spuštanja pokojnika u raku, čest je i običaj bacanja busena zemlje preko kovčega. Reč je o svojevrsnom oproštaju.

- Prvi busen je veza sa donjim svetom. Porodica ostaje kao kopča između, zato njega treba da baci neko od najbližih - kaže etnolog ističući da neki naredni grumen zemlje može baciti ko god želi da se oprosti.

Crnina

Prema njenim rečima, crnina se nosi do godinu dana. Ipak, postoje izuzeci.

- Sa nevoljama, stradanjima, osipanjem porodice, ima žena koje se opredele da doživotno nose crninu, pogotovo ako su izgubile muža, brata, decu - navodi primere odstupanja ističući da je običaj da se najbliži poruše na 12 meseci koliko je, prema verovanju, potrebno da se porodica oprosti od svog umrlog člana.

Dalja rodbina to može učiniti na 40 dana ili šest meseci. Ipak ni ovi periodi nisu slučajno odabrani. Prvi se tiče Isusovog stradanja, drugi označava vreme potrebno zemlji da se slegne.

Obilazak groba

Običaj "obilaženja" groba najčešće je redovan u prvih 40 dana od momenta smrti, u cilju izmirenja porodice preminulog s neminovnim odlaskom.

- Sada se mahom i u gradovima, prvih 40 dana na groblje izlazi svakodnevno da bi se popalile sveće. Po verovanju, one treba da izgore.

Uz tvrdnju da je svaki kraj za sebe, te da svaka porodica ima svoje mikrorituale kojih se pridržava, ističe da su negde postojale tzv. trećine, sedmine i devetine.

- Narod je sada sve to spojio ukoliko ne ide svakodnevno - kaže dodajući da ovaj izlazak na grob nema jednaku "težinu" daća koje slede.

Ujedno ističe još jednu razliku. U prvim danima po smrti, grob obilazi najuža porodica. U slučaju 40-dnevnog pomena, treba da se pojavi svako ko je prisustvovao sahrani.

Bonus video:

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
regler

pre 2 godine

pa i hrvati .. i spanci .. i mnogi drugi . . sta serete?

NEBOJŠA

pre 2 godine

нису то никакви обичаји из ''античког доба''него старославенски-србски обичаји.КАО СЛАВА и ''милион'' других обичаја којих се срби придржавају ,јер су им остали у потсвести.ЈАКО ДОБРО ЈЕ ПОЗНАТО,ИАКО ТО ЦРКВА КРИЈЕ КАО ЗМИЈА НОГЕ,да је хришћанство србима НАМЕТМУТО СИЛОМ,ОГЊЕМ И МАЧЕМ.али код нас је то најмање успело,јер смо НЕПОКОРАН,неукротив народ ,који не прихвача наметнуто.800-900 година како су нас НАСИЛНО ПОКРСТИЛИ,али ми нисмо заборавили стара веровања и обичаје КОЈИХ СМО СЕ ДРЖАЛИ 2030 000 ГОДИНА !!!И ДАНАС ИМА КРАЈЕВА И ЉУДИ КОЈИ ,ПО СКРИВЕЋКИ,УПРАЖЊАВАЈУ СТАРОСЛАВЕНСКУ,МНОГОБОЖАЧКУ ВЕРУ.КОЈА ЈЕ ПРАВА ,НАРОДСКА,ДОК ЈЕ ХРИШЋАНСТВО ''ВЕРА ГОСПОДАРА''

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set