• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: S.K.

01.01.2023

10:46

PLANINARI SU JEDNA FAMILIJA! Uprkos iskustvu i obrazovanju većina zanemaruje jednu stvar KOJA BI MOGLA ŽIVOT DA IM ZNAČI (FOTO)

Privatna arhiva /Darko Dozet

Srbija

PLANINARI SU JEDNA FAMILIJA! Uprkos iskustvu i obrazovanju većina zanemaruje jednu stvar KOJA BI MOGLA ŽIVOT DA IM ZNAČI (FOTO)

Podeli vest

Najveći broj javnih i ih ličnosti u Srbiji prilikom izjava medijima navodi da im je jedan od najdražih sportova kojim se bave u slobodno vreme rekreativno planinarstvo

Međutim, anketa koju je nedavno uradila Komisija za informisanje Planinarskog saveza Srbije govori da sve, ipak, nije tako belo kada je u pitanju ova izuzetno zdrava aktivnost.

- Cilj ankete bio je da osvetli određene segmente u planinarstvu i da svoj rad uskladi sa dobijenim rezultatima. Takođe, cilj je i da planinari, koji se do sada nisu udubljavali u sve aspekte planinarstva, odgovarajući na postavljena im pitanja, razmisle i preispitaju svoje afinitete, znanja i potrebe – kaže za Informer Darko Dozet, predsednik Komisije za informisanje Planinarskog saveza Srbije

Foto: Privatna arhiva /Darko Dozet

 

Sasvim je zanimljivo da među planinarskom populacijom prednjače dame, kojih je 53 odsto, ali da je starosna struktura struktura planinara u Srbiji zabrinjavajuća .

- Samo 4,2 odsto mladih od 19 do 25 godina bavi se planinarstvom, a onih od 31 do 35 je svega 9,4 odsto. Najaktivnije su osobe uzrasta od 41 do 49 godine sa 27,6 odsto, a slede ih planinari u šestoj deceniji sa 24,3odsto – precizira Dozet.

Zanimljivo je i da se planinarska populacija može pohvaliti visokim obrazovanjem, jer čak 70,4 odsto ispitanika poseduje diplome fakulteta i visokih škola. Takođe, najviše je onih koji su sa planinarenjem krenuli u periodu Korona pandemije, čak 28,5 odsto.

Foto: Privatna arhiva /Darko Dozet

 

- Po dostignutim visinama, najviše je onih koji su osvojili vrhove planina u bivšoj SFRJ. Visinu od 4.200 metara prešlo je njih 6, odsto, a iznad 5.700 samo 2,8 odsto. Oni malobrojni, koji su prešli granicu smrti od 8.000 metara, ušli su u udžbenike srpskog sporta – ističe Darko Dozet.

Skoro polovina planinara nema broj GSS

Na osnovu ankete, utvrđeno je da broj telefona Gorske službe spašavanja, ono što nekad život znači, ne zna čak 44 odsto planinara.

- Polovina ispitanih u rancu ima komplet prve pomoći, ali je čudno da samo 57 odsto zna kako da iskoristi taj paket, dok se osam odsto u to uopšte ne razume.

Lekarski pregled jednom godišnje radi 44 odsto planinara, dok njih 7 odsto to ne radi nikada, dok preglede kod specijalista sportske medicine nikada nije radilo 59 odsto ispitanika – iznose detalje naš sagovornik.

U anketi su planinari odgovorili i da najviše volje da im vodiči budu autoritativnog stila, čak njih 43 odsto, dok je 83 odsto ljudi koji planinare kazalo da druge planinare doživljavaju kao svoju familiju.

Foto: Privatna arhiva /Darko Dozet

 
Rad sa mladima prioritet

- Rad sa mladima je jedan od četiri prioriteta PSS u budućnosti. Pored niza aktivnosti PSS aktivno radi na uvođenju planinarstva u osnovne škole. Takođe postoje planinarski klubovi koji izuzetno kvalitetno i za svaku pohvalu i primer rade sa najmlađom populacijom poput: beogradskog „Balkana“, „Visa“ iz Lazarevca, „Mačka“ iz Starih Banovaca, „Zmaj sa Jastrebca“, „Adrenalina“ iz Novog Sada, „Jasenica“ iz Smederevske Palanke, „Tornička Bobija“ iz Ljubovije i mnogih drugi – kaže Darko Dozet.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set