KAO DA JE VREME STALO! Iboja iz Kikinde pravi bombone po recepturi staroj DVA VEKA - Krompir šećer, kretoš i ćeten alvu čuva od zaborava (FOTO)
Podeli vest
Iboja Pavlov (57) iz Kikinde ručno pravi slatkiše po recepturi staroj dva veka i ima najstariju bombondžijsku radionicu u ovom delu Banata. "Slatkim zanatom" bavi se preko 30 godina.
Slatkiše u šarenim celofanima koje smo nekada uzimali kradom sa novogodišnjih jelki, među mnogobrojnim slatkim proizvodima, pravi Iboja Pavlov. Kada se uđe u porodično dvorište, deluje kao da ste zakoračili u lepu novogodišnju bajku. Šarenilo mirisa i ukusa slatkih proizvoda vraća u detinjstvo i budi uspomene na lepe trenutke iz prošlosti.
Ispunjen verom Enver Beganović peške je se uputio iz Austrije na sveti put u Meku da obavi svoju islamsku dužnost. Trenutno pešači kroz jugozadnu Srbiju, od Priboja preko Pešterske visoravni. Na put je krenuo 18.novembra, a u planu mu je da stigne do 25 juna
27.01.2023
11:28
- Bombondžijskim zanatom počela sam sam da se bavim još 1984. godine, kad sam se udala. Zanat sam nasledila od moje svekrve. Suprug i ja nastavili smo dalje da razvijamo posao, idemo po vašarima i slavama širom Srbije, tada se slatkiši najviše prodaju. Tako da se dugogodišnja tradicija duga oko 200 godina nastavila, a još su pradeda i pababa sa suprugove strane pravili bombone-kaže Iboja.
Starinske poslastice
Slatkiši se prave u radionici, po staroj recepturi, kao što je starinsko sečenje svilenih bombona makazama. Savremeno doba donelo je neke novine u bombondžijskom zanatu, pa su specijalne mašine kojima se svilene bombone prave, doprinele da se ubrza i olakša proizvodnja ovih slatkiša. Najverniji sladokusci su, priča, najmlađi sugrađani.
- Sada postoje mašine ,,štancerice“ koje mnogo pomažu u proizvodnji svilenih bombona. Uglavnom se samo ti slatkiši proizvode mašinama, a sve ostalo radimo isključivo ručno.
Najstarije bombone su krompir šećer, orasnice, kretoš, ćeten alve i svilene bombone. Savremenije su žele, karamele, gumene bombone i lizalice raznih vrsta koje deca obožavaju. U našoj kući imamo zanatsku radionicu, prodavnicu nemamo-navodi naša sagovornica.
Od pre izvesnog vremena Iboja je sa ćerkom počela da proizvodi i medenjake, od kojih pred novogodišnje i božićne praznike "grade“ maštovito ukrašene medene male kuće zanimljivih boja i oblika.
- Većinu proizvoda pravimo serijski, proces proizvodnje traje oko tri dana. Medenjaci su posebna priča, jer su dosta zahtevni za pravljenje. Najpre zamesimo testo za medenjake, u koje dodajemo od začina cimet i karanfilić, zatim ih pečemo, a nakon toga sledi sušenje dva-tri dana, kako bi testo bilo čvrsto, pa sastavljanje i dekoracija. Za šaranje koristimo šam od belanaca i šećera, tzv. ,,rojal“. Za jednu kućicu je potrebno oko nedelju dana , da bih napravila ono što sam zamislila-priča za Informer Iboja.
Receptura zlata vredna
Prethodnih par godina došlo je do ekspanzije bombondžijskog zanata, pa se mnogi inspiraciju za novi biznis pronašli upravo u pravljenju slatkiša.
Iboja poseduje sertifikat koji dokazuje da je reč o proizvodima starog zanata. Tradicija duga dva veka ostaće u porodici, ali sa suprugove strane. Njena ćerka se opredelila za pravljenje medenjaka i torti, pa sve nade ulaže u unuka Tea.
-Mi našu staru recepturu čuvamo, to se ne govori i to je tajna. Svako radi po svom, kako je ko naučio i kako se snađe. Stari zanat treba da se čuva, ali puno njih radi ,,na divlje“, što na naš rad puno utiče- navodi Iboja, dok uz skute privija unuka Tea koji nam zadovoljno otkriva da jede samo bakine bombone.
Najdugovečniji slatkiši
Slatkiši koje Iboja ručno pravi nisu kvarljiva roba, što je možda i najbolja strana bombondžijkog zanata. Imaju dugačak vek trajanja, a u najgorem slučaju mogu samo da se osuše. Zbog toga se ubrajaju u najdugovečnije slatkiše.
-Mi uvek dajemo rok trajanja od šest meseci, ali prema dugogodišnjem iskustvu, mušterije ih pojedu mnogo ranije. Jedini slatkiš koji ne može dugo da stoji je ušećerena jabuka, koja mora da se pojede za dan, dva-otkriva ova Kikinđanka za Informer.
Pandemija korone pogodila je i bombondžije, a Iboja priča da dve godine nigde nije izlagala proizvode, zbog čega je u dvorištu napravila malu prodavnicu.
-To nas je tokom korona krize malo izvuklo, imali samo da preživimo od prodatih proizvoda. Zima je isto kritična, a leti nas izvuku vašari. Kriza je učinila svoje, prodaja je slaba-kaže ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ispunjen verom Enver Beganović peške je se uputio iz Austrije na sveti put u Meku da obavi svoju islamsku dužnost. Trenutno pešači kroz jugozadnu Srbiju, od Priboja preko Pešterske visoravni. Na put je krenuo 18.novembra, a u planu mu je da stigne do 25 juna
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Kazahstan Kasim Žomart Tokajev prisustvovali su prikazu vojne opreme i naoružanja na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Beogradu.
Dok desna ruka tajkuna Dragana Đilasa, Marinika Tepić, vršlja po Novom Sadu i zajedno sa svojim udarnim pesnicama sumnjivog morala Borislavom Novakovićem, Miranom Pogačarom i Srđanom Đurićem sprovodi nasilje ispred Tužilaštva u tom gradu, maltretiraju zaposlene, građane i policajce, za to vreme stranka joj se raspada!
Udruženje sudija i tužilaca Srbije najoštrije negoduje zbog nasilja pojedinih aktivista i nevladinih organizacija ispred zgrade Višeg suda i Višeg javnog tužilaštva i napada na predsednicu Upravnog odbora Ivana Josifović.
Junajted grupa sprema još jednu podvalu koju će izvesti preko svojih medija i nevladinih organizacija. U glavnoj ulozi je Balkan free media initiative (BFMI), organizacija koja ističe svoju nezavisnost, a zapravo je interesno usko povezana sa Junajted grupom.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Odeljenja za javni red i mir, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su B. P. (1976) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo posredovanje u vršenju prostitucije.
Maloletniku, osnovcu škole „Sečenji Ištvan“ iz Subotice, koji je osumnjičen da je 18. oktobra nožem napao drugaricu iz svog razreda, produžen je pritvor.
Roditelji maloletnog ubice Koste Kecmanovića, Miljana i Vladimir Kecmanović se danas nisu pojavili pred Višim sudom u Beogradu gde je bilo zakazano ročište po tužbi A.B. (15) koji je ranjen u masakru 3. maja prošle godine, za naknadu nematerijalne štete.
Cimerka iz Centralnog zatvora, preminule Teodore Viktorović, koja je 2015. godine ubila majku i babu, ispričala je detalje njihovih zajedničkih zatvorskih dana.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima.
Nemački sudija Feliks Cvajer nema obraza, čovek mrzi Srbiju i to ne krije. Prvo je pomogao Feliksu BrIhu da na Svetskom prvenstvu u Rusiji uništi "orlove", sad je to uradio u Leskovcu, a fudbalski svet i dalje bruji o mitu od 300 evra.
Reprezentativac Srbije Dušan Vlahović prošao je preglede u Torinu koji su saopštili da je sjajni napadač izbegao ozbiljniju povredu zadnje lože tokom meča sa Danskom (0:0).
Omladinska reprezentacija Srbije je u utakmici trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo ubedljivo savladala Hrvatsku u Karlovcu sa 3:0 (3:0) i tako se plasirala u naredni krug takmičenja.
Dugogodišnji skaut Partizana, a potom iz zamenik direkrtora omladinske škole kluba, Goran Arnaut, sporazumno je prekinuo saradnju sa crno-belima, iako je imao još godinu i po dana ugovora.
Ruska raketa kratkog dometa Iskander-M (Iskander-M SRB)nedavno je izvršila visoko-precizan napad na grad Sumi. Po ruskim tvrdnjama udar je izvršen na koncentraciju oklopnih vozila, pešadije i skladišta municije ukrajinskih oružanih snaga.
Emanuel Makron, predsednik Francuske, kaže da je Džo Bajden, američki predsednik, doneo dobru odluku kada je dopustio Ukrajini da upotrebi američko oružje za napade unutar Rusije.
Na ukrajinskom ratištu beleži se sve veća upotreba manjih eksplozivnih dronova i bespilotnih letelica. Ovi dronovi se koriste duž cele linije fronta, a pojedini analitičari su taj trend okarakterisali kao "početak ere opreznog tenka". Ukrajinci u odbrani zemlje koriste moćnu taktiku - pucaj, kreni zadimi!
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev poručio je danas, nakon što su SAD dozvolile Ukrajini ispaljuje rakete dugog dometa duboko na rusku teritoriju, da Moskva "ima pravo da uzvrati oružjem za masovno uništenje protiv Kijeva i glavnih NATO instalacija" i ocenio da je to "već Treći svetski rat".
Kineski predsednik Si Đinping iznenadio je sve svojim ponašanjem na bilateralnom sastanku u Riju de Žaneiru u okviru samita G20 kada se prvo jedva pozdravio sa britanskim premijerom Kirom Starmerom, a zatim izbacio britanske novinare tokom sastanka visokih zvaničnika.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Iako deluju praktično i estetski privlačno, staklene posude nisu idealne za čuvanje svih namirnica, posebno začina. Loše skladištenje može narušiti njihov ukus, miris i teksturu, a samim tim i kvalitet hrane koju pripremate. Saznajte koja rešenja stručnjaci preporučuju za dugotrajnu svežinu.
Dženifer Lopez je odlučila da se okrene karijeri nakon ljubavnog brodoloma sa Benom Aflekom i ne ulazi u novu vezu, što je do sada nila praksa kod nje.
Majka Željka Mitrovića biće sahranjena danas, 19. novembra, na Novom groblju u Beogradu, a poslednji pozdrav Mileniji uputili su i Zorica Brunclik i Miroljub Aranđelović Kemiš.
Vlasnik televizije Pink, Željko Mitrović, stigao je na Novo groblje, gde će danas, 19. novembra, na večni počinak biti ispraćena njegova majka Milenija.
Majka Željka Mitrovića, Milenija Mitrović, preminula je 16. novembra, a danas se na Novom groblju u Beogradu održava njena sahrana. Među prvima stigla je voditeljka Jovana Jeremić, u pratnji partnera, preduzetnika Dragana Stankovića.
Pevačica Slavica Ćukteraš konačno je stavila tačku na višenedeljne spekulacije kada je u pitanju razlog zbog kog ne želi da bude gošća na koncertu Tanje Savić u Beogradskoj areni.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.