• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Opanak.rs

13.04.2023

23:35

LEGENDA SVETOG MESTA NEMANJIĆA! Manastir sa tri imena koji je odoleo turskim i nemačkim osvajanjima

Printskrin/youtube

Srbija

LEGENDA SVETOG MESTA NEMANJIĆA! Manastir sa tri imena koji je odoleo turskim i nemačkim osvajanjima

Podeli vest

Manastir Uspenja Presvete Bogorodice, poznat još pod nazivom Dobrun i Kruševo, poznat je po legendarnim pričama koje su se prenosile sa kolena na koleno.

Manastir Uspenja Presvete Bogorodice, poznat još i kao manastir Dobrun i manastir Kruševo, je manastir Srpske pravoslavne crkve koji se nalazi u Dabrobosanskoj mitropoliji. 

Najpoznatije freske u manastiru su freska cara Dušana sa ženom Jelenom i sinom Urošem, kao i freska sa ktitorom manastira, županom Pribilom, njegovim sinovima i zetom Stanom koje su i do danas sačuvane.

U stenama iznad najstarijeg srpskog manastira se nalazi pećina čiji je ulaz nekada bio ozidan sigom. U njoj su živeli isposnici koji su u manastir silazili samo za vreme velikih praznika.

Foto: Printskrin/youtube

Legenda

Manastir Dobrun je, nekim čudom, preživeo sva razaranja i Tuaraka i Nemaca.

Mnoge legende isprepletane su oko ovog manastira. Narod je vekovima verovao da je tvrđavu, koja se nalazi u blizini manastira, izgradila Prokleta Jerina, žena despota Đurđa, a da je manastir dobio ime po Dobruni, majci Mehmed-paše Sokolovića. Naime, narod je u njenu čast, pošto nije htela da se poturči, podigao ovaj manastir i prozvao ga Dobrun.

Međutim, naučni smatraju da je su i manastir i tvrđava Dobrun mnogo stariji nego što se pretpostavlja.

Foto: Printskrin/youtube

U letopisima Jankovim i Dečanskim navodi se da je manastir sagradio srednji sin velikog župana Stefana Nemanje, Vukan: "zozda manastir Moraču i Dobrun crkvu kod Višegrada bliz reke Drine".

Kao ktitori manastira Dobrun spominju se i knez Lazar i despot Đurađ Branković.

Kada su u 15. veku Turci razorili grad i uništili manastir Dobrun, on je ostao mesto na kome su se buntovni Srbi okupljali. Manastir Dobrun je rušen i u vreme Velike seobe, a 1807. godine, Karađorđe boravi u njemu sa namerom da iz manastira sa ustanicima, krene u oslobađanje Sarajeva.

Foto: Printskrin/youtube

Nakon pada ustanka 1813. godine, Turci ponovo pale ovu svetinju. Ista stvar se ponavlja 1875. godine za vreme bosansko-hercegovačke bune. Zanimljiva stvar u vezi sa spaljivanjem manastira je da je vatra uvek obilazila zid priprate na kome su freske Nemanjića.

U Drugom svetskom ratu Nemci manastir Dobrun koriste kao magacin za oružje i municiju. Nemci. 20. januara 1945. godine miniraju dobrunske crkve i manastir tada strada u potpunosti. Čitav je opet ostao samo zapadni zi priprate s freskama ktitorskih portreta.

Nakon Drugog svetskog rata manastir su sopstvenim sredstvima obnovili meštani Vardišta, Staniševca i Dobruna sa svojim sveštenikom Josifom Bogdanovićem.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set