PET NAJVEĆIH REKA U SRBIJI! Legenda kaže da su u rukavcu jedne nekada boravili zmajevi
Podeli vest
Ukoliko želite da napravite kratak, osvežavajući odmor daleko od betona i buke grada, reke u Srbiji su jedno od najboljih rešenja.
Možete uživati u laganom odmoru i šetnji na obali ravničarskih reka ili se okušati u ekstremnim sportovima i probati da ukrotite planinske brzake. U svakom slučaju, doživećete nezaboravno iskustvo.
Drugi dan Vaskrsa bio je oblačan u većini delova naše zemlje, a Sombor i Lovćenac je u popodnevnim satima pogodilo nevreme praćeno gradom.
17.04.2023
18:52
Dunav
Dunav je druga najveća reka u Evropi, a prvi ukoliko se ne računa i evroazijski deo kontinenta. Od pamtiveka je ova moćna reka bila presudna za razvoj civilizacija, pa prve tragove života na evropskim prostorima možemo pronaći baš na njegovim obalama.
Protiče kroz čak deset zemalja, u kojim na njemu leže čak četiri glavna grada. To je više prestonica nego na toku i jedne druge reke. Među njima je, naravno, i Beograd, smešten na lokaciji koja se smatra jednom od najlepših na svetu. Prve naseobine iznikle su na plodonosnoj obali Dunava veoma davno, još pre nego što je podignuta za nas već drevna Beogradska tvrđava.
Tvrđave i jesu jedan od zaštitnih znakova ove reke. Ako zakrstarite njenim tokom, na liticama i uzvišenjima kraj Dunava videćete veliki broj raznolikih utvrđenja. Nad rekom se izdiže čuvena Petrovaradinska tvrđava, najprepoznatljiviji simbol Novog Sada. Najbolje očuvano utvrđenje, Smederevska tvrđava, takođe se nalazi kraj same reke, kao i popularna turistička atrakcija Golubac.
Krstarenje Dunavom nezaboravan je doživljaj koji svake godine oduševljava veliki broj turista. Na ovim turama posetioci imaju priliku da vide kako se troma ravničarska reka nakon prolaska kroz Gvozdenu kapiju transformiše u pravu silu prirode. Tok Dunava oduvek je bio mesto mnogih tajni, predanja, priča i bogate istorije. On šapuće priču o zaboravljenim vremenima, pa je zato uvek zanimljiv za posetu.
Tisa
Putovanje Tise započinje u dalekoj Ukrajini, na nama dalekom šumovitom masivu Karmarošu. Na svojoj dugoj pustolovini kroz evropski kontinent Tisa prolazi kroz čak pet država. Za svaku od njih igrala je važnu ulogu, podarivši im plodnu zemlju i predele krajolike svojih obala.
Kao što je slučaj i sa Dunavom, i Tisa je podarila život mnogim gradovima. Najzanimljiviji grad na srpskom toku Tise je Bečej, maleni grad bogate istorije i neverovatnog šarma. Centar Bečeja veoma je simpatičan i ukrašen divnom arhitekturom, ali se najveće blago Bečeja ipak ne nalazi tu. U pitanju je Fantast, misteriozno zdanje koje se smatra jednom od najlepših palata u Vojvodini.
Tisa je poznato i po jednom bajkovitom fenomenu, koji postoji samo na njoj i na dalekim i misterioznim rekama Kine. Jednom godišnje čitava površina Tise ,,procveta” i tada je površina vode prekrivena desetinama hiljada neobičnih stvorenja. Reč je o insektu tiski cvet, čiji čitav život traje samo jedno veče. Da bi uživo doživeli retki fenomen, žitelji i turisti svake godine se spuštaju na Tisu i iščekuju ovaj događaj.
Sava
Nekada je reka Sava važila za najdužu reke Jugoslavije i predstavljala sponu između tri velika grada u zemlji, Beograda, Zagreba i Ljubljane. Sava je jedna od najdužih reka u Evropi i jedna od malobrojnih evropskih reka te dužine koje se ne ulivaju neposredno u more, već u drugu, veću reku.
Statistika kaže da na obalama Save živi neverovatnih osam miliona ljudi. Tome su zahvalni veliki gradovi koji su nicali svuda duž njenog živototvornog toka. Na obali Save rođen je jedan od najlepših gradova Srbije, lepo uređeni Šabac. Istorija ovog grada uvek je bila burna, što ga čini zanimljivim mestom za posetu.
Duž čitavog toka reke javila su se mnogobrojna prelepa mesta za odmor i relaksaciju. Jedan od bisera prirode je oaza zelenila po imenu Zasavica. Nastala je u danas napuštenom koritu Save i tako podarila dom brojnim ugroženim vrstama. Legende kažu da su u rukavcima Save nekada boravili zmajevi, ali i mnoga druga fascinantna bića…
Velika Morava
Činjenica da je ona najveća reka čiji se tok nalazi samo u granicama Srbije opravdava njeno grandiozno ime. Njen tok bio je od presudne važnosti kroz čitavu istoriju Srbije. Pomoravlje je predstavljalo kolevku Srbije kneza Lazara, koja je po reci i dobila naziv Moravska Srbija. I danas se u njenoj blizini mogu naći kulturna dobra od neprocenjive vrednosti.
Ćudljiva i nepredvidljiva, Velika Morava istovremeno daruje život, ali ga i uništava. Njeni meandri podarili su plodnu zemlju, ali su česte poplave i nepredvidljiva narav mnogo puta ugrožavali naselja na samoj obali. Jedino veće naselje na obali Velike Morave je Ćuprija, gradić poznat po jednom od najlepših srednjovekovnih manastira.
Drina
Drina je reka po veličini, ali je verovatno prva po svojoj lepoti. Poznata je po božanstvenom izgledu svojih meandara i kanjona, kao i po čistoći i bistrini vode. Zbog svega ovoga odmor na Drini postaje sve popularnija turistička aktivnost, pogotovo tokom vrelih letnjih meseci.
Tok reke meandrira kroz neke od najlepših predela u čitavoj zemlji i okružen je mnogobrojnim čuvenim znamenitostima. U samom rečnom koritu nalazi se jedan od prepoznatljivijih simbola Srbije, čuvena kućica na Drini. Dva izuzetno kulturno važna grada, Bajina Bašta i Loznica, takođe svoje postojanje duguju ovoj reci.
Kroćenjem ove silovite reke nastalo je nekoliko neodoljivih veštačkih jezera, koja su sada pretvorena u popularne turističke destinacije. U centru pažnje nalazi se Perućac, jezero neobične tirkizne boje, okuženo kućicama i bungalovima savršenim za beg od rutine. Krstarenje Drinom još jedna je nezaboravna atrakcija ovog kraja. Vodi kroz dugi, živopisni kanjon sve do čuvenog Višegrada.
Svim rekama Srbije, bilo da su tromi ravničarski divovi ili neukrotive planinkse pritoke pune bukova i brzaka, zajedničko je jedno. Sve one nude divan i osvežavajući odmor kraj šuma svojih voda. U nedostatku mora u Srbiji, reke dobijaju značajnu turističku ulogu i sve više se razvijaju i pripremaju da ugoste mnogobrojne turiste. Zato im treba dati priliku i otkriti sve pogodnosti i čari koje nude.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Kada su se igrači Crvene zvezde i Partizana povukli u svlačionice na poluvremenu, "grobarima" je bilo zanimljivo da sa gornje tribine polivaju protivničke navijače koji su bili ispod njih.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.