• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

23.05.2023

12:55

LJUBOSTINJA JE SAGRAĐENA NA TEMELJU LJUBAVNE PRIČE Tri su tumačenja o nastanku imena manastira - večitog doma kosovskih udovica i remek delu srednjovekovnog neimarstva

Društvene mreže

Srbija

LJUBOSTINJA JE SAGRAĐENA NA TEMELJU LJUBAVNE PRIČE Tri su tumačenja o nastanku imena manastira - večitog doma kosovskih udovica i remek delu srednjovekovnog neimarstva

Podeli vest

Raskoš Ljubostinje, istinskog remek dela srednjovekovnog neimarstva posvećenog Uspenju Presvete Bogorodice, počiva na priči o jednoj od najvećih ljubavnih priča srpske istorije. Po predanju, ovaj manastir je izgrađen na mestu gde su se prvi put sreli knez Lazar i kneginja Milica.

Zadužbina velike srpske vlastelinke pleni lepotom kao unikatni primer moravske škole graditeljstva, dok je unutrašnjost hrama maestralno oslikana freskama jeromonaha Makarija, zaslužnog za čuvene portrete kneginje Milice i kneza Lazara. Zidao ga je čuveni Rade Borović, poznatiji kao Rade Neimar.

Ovaj prelepi manastir građen je od 1388. do 1405. godine, a u njemu su sahranjene kneginja Milica, monaškog imena Jevgenija, žena kneza Lazara i monahinja Jefimija (Jefronisija).

One su se u Ljubostinji zamonašile nakon Kosovskog boja sa brojnim drugim udovicama srpskih vlastelina izginulih u bojevima na Marici i Kosovu polju.

Ljubostinja je danas ženski manastir, koji čuva i održava oko pedeset monahinja.

Manastir i manastirsku crkvu odlikuje veličanstvena arhitektura moravskog stila. Crkva je trikonhalne osnove razvijenog tipa sa kupolom i pripratom. Zidana je pritesanim kamenom, a fasade su premalterisane i islikane kako bi imitirale zidanje kamenom i opekom. Prelepo zdanje odlikuje i izrezbarena ornamentika.

 

 

U priprati, u čijem je pragu Rade Neimar, koji je sagradio to zdanje, uklesao svoje ime, nalaze se portreti kneza Lazara i kneginje Milice, koje je naslikao jeromonah Makarije.

Od slikarskih dela sačuvana su još "Veliki praznici", "Stradanja", "Čuda"…

 

 

U crkvi se nalazi i izuzetno vredan ikonostas, koji je od 1866. do 1870. godine oslikavao akademski slikar Nikola Marković iz Beograda, učenika Steve Todorovića, koga je taj rad i proslavio.

 

 

Prema rečima igumana Sevastijana Putnika, Ljubostinja je jedan od najvećih srpskih manastira o kome postoji najmanje pisanih istorijskih podataka. Više zabeleški ima tek od 1780. godine.

Najveći deo proze o sudbini manastira od vremena nastanka pa do 21. veka rekonstruisan je na osnovu katastarskih, crkvenih i drugih spisa, piše u sačuvanim podacima dostupnim na Internetu.

 

 

Tri tumačenja imena

Postoje tri tumačenja imena koje je poneo manastir. Prema najstarijem predanju, na mestu današnjeg manastira nalazila se nekada mala crkva posvećena Svetom Arhiđakonu Stefanu, oko koje se održavao narodni sabor, odnosno vašar, svakog 2. avgusta, na prenos moštiju ovog sveca.

 

 

Vratko Nemanjić ili Jug Bogdan, u narodnoj tradiciji imao je svoje vinograde na okolnim brdima, pa se jedno od njih i danas zove Bogdanovo brdo, a selo na njemu - Bogdanje.

Jednom je na sabor došao i knez Lazar, i tu sreo Jug–Bogdanovu ćerku, mladu Milicu, plemkinju iz vladarske loze. Tog trenutka se između njih rodila ljubav, koju je Milica negovala posećujući avgustovski sabor svake godine, i darivajući crkvu raznim poklonima.

Foto: printscreen youtube

Knjeginja Milica i knez Lazar

Želeći da na idilični kraj u kome je upoznala svoga muža sačuva večno sećanje, odlučila je da umesto male crkve podigne velelepni hram, koji će služiti Bogorodici, ali i kao uspomena na njihovu ljubav.

Otud kovanica ljubvestan - ljubvostin - ljubostinja... Mesto ljubavi! Mesto gde stanuje, gde se rodila, gde tinja ljubav, mesto ljubavnog sastanka.

 

 

Drugo tumačenje odnosi se na reč ljubo–pustinja, tj. na ljubav prema pustinjačkom i podvižničkom životu. 

Rani srednji vek video je u Srbiji procvat grada Županjevca, u blizini današnje Ljubostinje. Županjevac je imao svoj bazar i bio jedan od centara trgovine u Pomoravlju.

Van zidina grada, ali u blizini njegovih puteva, u uvalama i skitima Gledićkih planina živeo je u to vreme neobično veliki broj otšelnika, odnosno pustinjaka.

 

 

Treće tumačenje kaže da je svetinja dobila ime po toponimu - ljupka stena, budući da se nalazi ispod Gledićkih planina i vrha Samar.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set