• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

24.05.2023

12:00

SKRIVENA TVRĐAVA SA TAJNIM ULAZIMA, IZLAZIMA I NIVOIMA Za Skobaljić grad se kaže da je svaki njegov kamen istorija (FOTO)

printscreen/Instagram

Srbija

SKRIVENA TVRĐAVA SA TAJNIM ULAZIMA, IZLAZIMA I NIVOIMA Za Skobaljić grad se kaže da je svaki njegov kamen istorija (FOTO)

Podeli vest

Za Skobaljić grad se kaže da je svaki njegov kamen istorija, a da je ispod zemlje na brdu skriven "pravi" grad, sa tajnim nivoima, ulazima i izlazima - ostaci kule poslednjeg srednjovekovnog vlastelina Srbije, Nikole Skobaljića, kriju jednu zaboravljenu istoriju Srbije koja paralelno živi u legendama.

Atraktivnost ovog dela Porečja upotpunjava činjenica da se nalazi na levoj strani kanjona Vučjanke, jednog od najlepših u Srbiji, čiji slapovi odišu umetnošću kakvu samo čista priroda može da stvori, uz hidroelektranu koja datira još iz 1903.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ivan Jović (@ivanhoe.7)

Tradicija vezuje ovaj lokalitet za vojvodu Nikolu Skobaljića, velikog junaka koji je ratovao sa Turcima Osmanlijama i nikada nije bio poražen. Ovaj čovek, po predanju, Nikola Skobaljić nije rođen, a nije ni stradao kao drugi, "obični" ljudi.

Ko je bio Nikola Skobaljić?

 

Skobaljić je bio srpski vojvoda iz Dubočice i poslednji vladar tog kraja, pred konačni pad pod tursku vlast.

Nakon osvajanja Carigrada, turski sultan Mehmed II (1451—1481) odlučio je da osvoji Despotovinu. Za odbranu Despotovine formirane su dve vojske: jedna u Dubočici, kojom je komandovao Nikola Skobaljić, a druga na Sitnici. Despot Đurađ Branković je savetovao da se vojske eventualno predaju, pa kada Ugarska bude u stanju da mu pomogne, docnije će ih osloboditi, ali to nije prihvaćeno.

Skobaljić se protivno naređenjima despota Đurđa Brankovića suprotstavio Turcima i 24. septembra 1454. godine sa vojskom iz Dubočice do nogu je potukao tursku vojsku kod Banje na prilazima Novom Brdu. Kad je sultan saznao za poraz svoje vojske kod Banje, odlučio je da lično povede vojsku, da se obračuna sa Skobaljićem i da zauzme Novo Brdo. Nekoliko meseci kasnije poveo je vojsku iz Sofije, i stigao je u Dubočicu, koju je napao i počeo da pljačka. U povlačenju prema svojoj tvrđavi kod Vučja, Skobaljić je pružio otpor, ali je 16. novembra 1454. godine, na reci Trepanji kod Kisline, poražen i zarobljen. Još istog dana, zajedno sa svojim stricem, nabijen je na kolac. Nakon ovoga, Turci su osvojili Dubočicu i nastavili pljačkanje.

Skobaljić je ostao kao legendarna ličnost i u narodnim predanjima. Rodila ga je devojka iz sela Vina, koja ga je začela jedući živu ribu skobalja. Nastradao je zbog izdaje svoje kume, ali ga Turci nisu uhvatili živog, već je na svom konju odleteo. Podigao je grad na visu iznad Vučja i taj grad nosi njegovo ime. 

Zelen-grad, ili Skobaljić gra, je tvršava koja se nalazi na oko 15 km južno od Leskovca, kod Vučja. Pripadao je vojvodi Nikoli Skobaljiću i danas postoje samo ostaci grada, koji je 1986. godine proglašen za kulturno dobro Republike Srbije.

Istorija Zelen-grada

Tradicija vezuje ovaj lokalitet za vojvodu Nikolu Skobaljića, velikog junaka koji je ratovao sa Turcima Osmanlijama i koji je izgradio grad na visu iznad Vučja, po čemu mesto i nosi ime. Ispod grada se nalazi njegov kladenac. U dolini reke Vučjanke sazidao je crkvu na čijim je ruševinama 30-ih godina XX veka podignuta nova crkva posvećena Svetom Jovanu.

Foto: printscreen Instagram

Crva posvećena Svetom Jovanu

Lokalitet je višeslojan, a najstarijii tragovi korišćenja ovog prostora potiču iz eneolita, ili bakarnog doba. Takođe, fragmenti keramike pronađeni tokom iskopavanja svedoče da je ovo utvrđenje zbog stateški važnog položaja i položaja pogodnog za odbranu korišćeno i tokom više faza bronzanog doba.

Najstarije kameno utvrđenje potiče iz predrimskog doba, a utvrđenje zidano od kamena i opeka sa malterom iz ranovizantijskog doba. Prema arheološkim nalazima, tvrđava je korišćena i u rimskom, a kasnije i u periodu od X do XIII veka. Najmlađe utvrđenje, čiji se ostaci zidova bedema i kula još uvek vide, potiče iz XV veka.

Grad se sastojao od Gornjeg, Donjeg grada i podgrađa koje se prostiralo na istočnoj strani. Zahvatao je površinu od oko dva hektara. Najmoćniji sačuvani bedemi se nalaze na zapadu, a na severu se nalazi odbrambeni rov.

Gornji grad

Gornji Grad je kvadratnog oblika sa oko 400 kvadrata površine i u njemu je sačuvan moćan kulturni sloj. Dve kule su dijagonalno postavljene. Manja kula se nalazi pored kapije koja vodi u Donji grad, a veća Donžon kula se nalazi u severozapdnom delu i njeni zidovi su očuvani do visine prizemlja.

U Gornjem Gradu su iskopavanja vršena uz unutrašnju stranu južnog bedema. Na ovom prostoru pronađeni su fragmenti grnčarije iz perioda III-I veka p. n. e. u sloju rušenja zida građenog od kamena povezanog blatom. Sloj je datovan republikanskim denarom iz 100. p. n. e.

To su ostaci tvrđave iz predrimskog vremena. Mlađa faza utvrđenja potiče iz ranovizantijskog vremena iz VI veka. Sačuvani su delovi bedema građeni od kamena i maltera. Ovaj bedem je oštećen.

Donji grad

Donji Grad sa podgrađem veličine 1.400 kvadrata se prostire istočno od Gornjeg Grada i prati konfiguraciju terena. Istraživanja su vršena na severnom, najnižem delu, na mestu gde se predpostavlja da je bila kapija, koja nažalost nije otkrivena. Na istočnoj strani otkriveni su ostaci kule koja je zidana u mešovitoj tehnici od opeke i kamena i pripada ranovizantijskom vremenu.

Na osnovu grnčarije može se identifikovati i sloj iz X-XI i XII-XIII veka koji govori da je utvrđenje imalo određenu ulogu u događajima u XI veku, kao i kasnije u vreme župana Dese, Stefana Nemanje i njegovih naslednika.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!
Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!

Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.

22.12.2024

13:33

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set