• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: I.M.

04.07.2023

14:58

Neka Šumadijom uvek frula svira, Milijan donirao deci 50 tradicionalnih instrumenata

printskrin

Srbija

Neka Šumadijom uvek frula svira, Milijan donirao deci 50 tradicionalnih instrumenata

Podeli vest

Kada je otišao u zasluženu penziju, Kosijerac Milijan Ilić (68) koji inače živi u Kanadi, je iz hobija počeo da se bavi izradom frula.

Do sada ih je izgradio oko 300, a prvih 50 poklonio je Srbiji i Šumadiji. Motiv da penzionerske dane upotpuni izradom srpskog tradicionalnog instrumenta je krajnje neobičan i za svaku pohvalu.

Svaki godišnji odmor sam provodio u Srbiji, a jednom prilikom sam bio na Saboru frulaša u Prislonici. Očarao me milozvuk iz tog instrumenta, međutim, slušajući odakle izvođači dolaze, shvatio sam da ih iz Čačka skoro i nema.

Foto: I.M.

 

 

Odatle se rodila ideja da za penzionerski hobi odaberem baš gradnju frule, da ih izrađujem i poklanjam mladima koji žele na njoj da sviraju - priča Milijan Ilić koji godišnji odmor sa suprugom provodi na imanju u Rosićima, selu podno Divčibara.

Koliko težak zadatak je sebi zadao, shvatio je tek kada je kao svež penzioner 2020. ušao u kućnu radionicu i od komada drveta pokušao da napravi instrument. Dane i mesece je proveo izučavajući tehniku gradnje frule.

Kaže da mu je pomogla i profesija inženjera, jer je u izradi neophodna maksimalna preciznost, budući da je kod ovog instrumenta niska tolerancija na tonalitet.

- Nije bilo lako, puno sam učio, dug je i težak put do dobre frule. Sećam se da sam ranijih godina iz Srbije nosio komade šljivovog drveta, a danas sve sirovine nalazim u Kanadi, trešnju, javor, pa i šljivu – priča Milijan koji sa suprugom živi u mestu Misisaga nedaleko od Toronta.

Foto: I.M.

 

 

Prve frule, njih 30 je poklonio pre dve godine, kada su organizatori Sabora u Prislonici pokrenuli “školu frule” koju je prošlo isto toliko mališana iz Mrčajevaca, Prislonice, Bresnice i Bečnja.

Bio sam presrećan, zato sam ove godine pozvao Zorana Rajičića, “prvu frulu Sabora” i donirao im još 20 instrumenata. Dok gradim frule, u Srbiji nijednu neću prodati, sve ću ih poklanjati – kaže ovaj inženjer, partiota koji je komplet frula nedavno poklonio i u Pirotu. 

Svaka kuća imala je frulu

Prema navodima etnomuzikologa, nekada je skoro svaka seoska kuća u Šumadiji imala frulu. Instrument su od malih nogu učili čobani, idući za stadima, a neretko su imali i zvukove kojima su s brda na brdo slali poruke jedni drugima. 

Foto: I.M.

 

 

- Instrument je osim zabavnog imao i praktičan karakter, jer su čobani zvukovima frule jedni druge upozoravali na opasnost. Instrument je imao i važnu ulogu na seskim okupljanjima i mobama - kažu etnomuzikolozi.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set