Od četiri naše rakije, dve u top 10 na svetskoj rang listi! Dragačevci oduševljeni!
Podeli vest
Srpska žestoka pića visoko se kotiraju u svetu, a popularni Tejst atlas, koji periodično rangira kulinarske specijalitete ali i nacionalna pića širom sveta, objavio je listu najboljih žestina, među kojima su od četiri srpska pića, dva završila u top 10.
Viljamovka je zauzela lepo šesto mesto, a odmah iza nje na sedmom je dunjevača.
Poznato je da stranci dolaze u Srbiju zbog dobre hrane, pića i provoda, što se pokazalo i kroz rezultate kada je izbor najboljih žestokih pića u pitanju. Zbog svog kvaliteta i posebnog identiteta, naše rakije su zauzele visoko mesto na listi najboljih na svetu.
Pitanje za 125.000 funti u britanskom izdanju kviza "Želite li da postanete milioner" doprlo je i do srpskih korisnika društvenih mreža jer se odnosilo ni manje ni više nego na našu šljivovicu.
06.12.2023
10:02
Visoko pozicinirana viljamovka, prava je kraljica među žestokim pićima, koja rame uz rame stoji sa meksičkom tekilom i škotskim viskijem. Međutim, ne bi je bilo da nema istoimene kruške od koje se i pravi. Borko Karadžić iz dragačevskog sela Goračići ovo voće uzgaja na šest i po hektara i ima oko 5.000 stabala.
- Na viljamovci treba voditi računa i o rodu ali i o voćnjaku, da se održava u kondiciji da bi svake godine dobro rađao, jer ako ako ne vodimo računa može doći od toga da rod ne bude prikadan, odnosno ne bude adekvatan sledeće sezone. Zasad kruške je kao član porodice, morate da vodite računa, da se neguje i pazi. Svakom stablu treba posebno prići i na svoj način obraditi, jer svakom treba posebna nega, kao detetu- kaže Borko.
Tradicionalno, rakija se u Srbiji priprema od šljive, kasije, kruške, jabuke, dunje i drugih vrsta voća. Međutim, poslednjih godina na tržištu se mogu naći i rakije od povrća, poput one od šargarepe, kupusa ili paradajza.
Broj obolelih od velikog kašlja, u narodu poznatom kao i kao magareći, ove godine je veći nego prethodnih. Stručnjaci kažu da ih ima više od 300, a problemi sa ovom infekcijom ne jenjavaju u Sremu.
07.12.2023
15:33
Ovaj domaćin godinama se bavi i prozvodnom rakije koja je dostigla veliku slavu. Proces proizvodnje rakije od ove vrste kruške nije jednostavan, a ni kratak.
- Viljamovka mora da odleži najmanje tri godine i čeka put do konzumenata na svetsko tržište. Iz mog podruma rakija nikada nije izašla mlađa od tri godine i obišla je sve kontinente. Nema države gde se ne pije i sama potvrda tome je velika potražnja na domaćem i stranom tržištu - dodaje Borko.
Ono što je svim proizvođačima drago, jeste činjenica da je rakija od kruške viljamovke osim brojnih priznanja dobijenih za nebrojeno mnogo kafanskih stolova, sada redovna dobija i ova svetska.
Odlazak kod frizera nije se završio onako kako je jedan Nišlija želeo zbog čega je potražio pravni savet putem Fejsbuk grupe "Besplatna pravna pomoć – Pravni centar Niš" i pokrenuo lavinu odgovora.
Malo je onih koji od jutros u Srbiji ne pričaju o novom zemljotresu čiji je epicentar četvrti put u poslednjih nekoliko dana, bio u selu kod Petrovca na Mlavi. Čudan potres probudio je Svilajnac, Despotovac Žagubicu, Požarevac, osetio se i u Kragujevcu...
Proizveden je u Češkoj sredinom 20. veka a sve dok nije postao zvezda stalne etnološke postavke u Narodnom muzeju u Vranju bio je inventar porodice iz Gornje Čaršije.
Porodica Đurić iz Krajinovića na Pešteru ostala je bez kuće. Dom Marka i Barle u kojoj su do pre dva dana živeli s troje dece, progutala je vatra, i izgorelo je sve...
Prvo je bilo nešto čudno, tutnji kroz zemlju, a onda je sve počelo da se trese, priča Nataša, čiju je porodicu rano jutros probudio zemljotres jačine 4,1 stepen Rihterove skale, koji je pogodio Ćovdin.
Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu jedinstvena je po tome što joj većina građana ne zna "kršteno ime“, već je opšte poznata kao porodilište Betanija.
Soja Milovančević (87) iz Topole najstarija je volonterka Crvenog krsta Topola. Ova hrabra žena iza sebe ima pola veka volonterskog staža i kako kaže, svakodnevno žali što ne može da pomaže ljudima kao pre.
Stevan Silađi iz Odžaka opisao je na društvenim mrežama neverovatnu dogodovštinu od pre nekoliko noći, čiji je finalni rezultat bio da je njegova komšinica rodila jedno blizanče u njegovom automobilu, a drugo u novosadskom porodilištu, poznatom kao Betanija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poznato je da stranci dolaze u Srbiju zbog dobre hrane, pića i provoda, što se pokazalo i kroz rezultate kada je izbor najboljih žestokih pića u pitanju. Zbog svog kvaliteta i posebnog identiteta, naše rakije su zauzele visoko mesto na listi najboljih na svetu.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić uputio je oštru kritiku blokaderskom pokretu, upozorivši da retorika kojom se služe opasno klizi ka istorijskim obrascima najmračnijih režima 20. veka.
Vladimir Đukanović, advokat ministra kulture Nikole Selakovića, oglasio se na svom Iks nalogu povodom objave Marinke Tepić u vezi sa slučajem koji se vodi protiv Selakovića.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Vozač I.S. (23) iz Zaječara, koji je optužen da je 10. juna nadomak sela Malča kod Niša izazvao tešku saobraćajnu nesreću u kojoj je život izgubila trogodišnja devojčica, a tri osobe su teško povređene, izjavio je u istrazi da se samog udesa – ne seća.
Brajanu Volšu kom se sudi za ubistvo supruge Ane Volš, danas je nastavljeno suđenje, a u sudnici je pušten snimak sa nadzorne kamere za koji tužioci tvrde da je nastao nakon Aninog nestanka.
Po nalogu Višeg јavnog tužilaštva u Pančevu određeno јe zadržavanje prema licima L.X.G. (40), C.J.L. (38) i W.T. (43), državljana Narodne Republike Kine, u traјanju do 48 časova.
Mario Martinović (30), vlasnik firme AutoCorner AB iz Varberga, nalazi se na Interpolovoj crvenoj poternici zbog sumnje da je prevario više švedskih kreditnih i leasing kompanija za ukupno 440.000 evra.
U Vizbadenu se sinoć odigrao pravi haos kada su četiri pijane devojke, stare između 16 i 24 godine, napale taksistu, opljačkale ga i otele mu automobil nakon svađe oko cene vožnje.
Rusija ne pokazuje nikakve ozbiljne namere da okonča svoj agresivni rat protiv Ukrajine i, pod sadašnjim režimom, nije miroljubiva država, izjavio je danas nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful na plenarnoj sednici Saveta ministara spoljnih poslova OEBS u Beču.
Vreme je da Evropljani prestanu da slepo prate američkog predsednika Donalda Trampa i umesto toga izrade sopstveni mirovni plan za Ukrajinu, izjavio je danas evropski komesar za odbranu Andrijus Kubilijus.
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
Opera Đuzepa Verdija "Rigoleto", pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, biće izvedena 7. decembra na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, saopšteno je danas iz tog teatra.
Apple je otkrio da se ogrebotine na Ajfonu 17 Pro mogu efikasno ukloniti pomoću slane vode. Testiranja su pokazala da ova metoda daje bolje rezultate od uobičajenih sredstava za čišćenje.
Glavobolja je jedan od najčešćih zdravstvenih problema savremenog čoveka i mnogima ozbiljno narušava kvalitet života. Iako su epizode često kratkotrajne i bezopasne, veliki broj ljudi se bori sa čestim, intenzivnim ili dugotrajnim oblicima bola.
Princeza Kejt Midlton ne prestaje da iznenađuje javnost i medije, pa je to i uradila tokom zvanične posete nemačkog predsednika pojavivši se sa novom frizurom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar