Nemac je voleo Srbiju više nego svoju zemlju! Ostavio zaveštanje našem narodu, a da li su ga Srbi poslušali?
Podeli vest
Rudolf Arčibald Rajs umro je u Beogradu na današnji dan, 8. avgusta 1929. godine. Bio je švajcarski forenzičar, publicista, doktor hemije i profesor na Univerzitetu u Lozani. Svetski poznat postao je kao kriminolog radom na istraživanju zločina nad srpskim narodom za vreme Prvog svetskog rata.
Za redovnog profesora kriminalistike na Univerzitetu u Lozani izabran je 1906. godine, a kao profesor bavio se naučnim radom i stekao ugled kriminologa svetskog glasa.
Jedan od najbriljantnijih vojskovođa Prvog svetskog rata i jedan od najvećih ako ne i najveći, u istoriji Srba, Živojin Mišić, rođen je u selu Struganik, desetak kilometara jugoistočno od Mionice, približno stotinu kilometara od Beograda, 7. jula po starom odnosno 19. jula po novom, zvaničnom kalendaru.
Petar Bojović je bio mnogo toga - vojnik koji nije želeo da se bavi politikom, vojskovođa koji nije napuštao svoje ratnike, čovek privržen porodici, strog prema svima, a najviše prema sebi, zaboravljeni heroj... U nizu od samo četiri srpska generala koji su dobili čin vojvode, bio je poslednji kome je ova počast dodeljena, a i najmlađi.
16.07.2024
08:00
Godine 1912, za vreme Prvog Balkanskog rata, bio je reporter u Solunu. Na poziv Vlade Srbije, Rajs je 1914. godine došao u našu zemlju da istražuje zločine austrougarske, nemačke i bugarske vojske nad civilnim stanovništvom, o čemu je napisao brojne radove i knjige, a redovne izveštaje objavljivao je u uglednom časopisu neutralne Švajcarske "Gazet", čime je doprineo stvaranju pozitivne slike o srpskom narodu, a protiv propagandne Nemaca i Austrougara o Srbima kao divljačkom narodu.
Gradu Šapcu je na današnji dan, 8. jula 1920. godine, svečano uručeno francusko odlikovanje "Ratni krst" za heroizam i stradanje njegovog stanovništva u Prvom svetskom ratu u kojem je broj meštana ovog srpskog grada prepolovljen.
08.07.2024
09:30
Arčibald Rajs
Sa srpskom vojskom prešao je Albaniju, učestvovao na Solunskom frontu i sa Moravskom divizijom umarširao u oslobođeni Beograd, novembra 1918. godine.
Bio je član delegacije jugoslovenske Vlade na Mirovnoj konferenciji u Parizu. Zavoleo je srpskog vojnika, seljaka i srpski narod i do kraja života ostao u Srbiji.
Preminuo je 8. avgusta 1929. godine u Beogradu od posledica moždanog udara, kao posledica žučne svađe sa prvim komšijom, bivšim ministrom i ratnim profiterom Milanom Kapetanovićem.
Sutradan, 9. avgusta 1929. godine, telo dr Arčibalda Rajsa bilo je preneto u Opštu državnu bolnicu. Tamo je, prema njegovoj poslednjoj želji, izvađeno njegovo srce radi prenosa na Kajmakčalan. Posmrtni ostaci velikog Švajcarca su izloženi u Oficirskom domu. Sahranjen je 10. avgusta 1929. godine, na Topčiderskom groblju sa vojnim počastima i po pravoslavnom obredu. Na poslednjem ispraćaju velikog srpskog prijatelja bili su izaslanici kralja Aleksandra I Karađorđevića, predstavnici Vlade, građanskih i vojnih vlasti, ogromnog broja naroda, raznih kulturnih i humanitarnih organizacija i veliki broj ratnika.
Foto: Foto: Printscreen You Tube
Arčibald Rajs
Po sopstvenoj želji njegovo izvađeno srce odneseno je u urni na Kajmakčalan, gde je sahranjeno zajedno sa ostalim oslobodiocima Solunskog fronta. Na urni, koja je polomljena od Bugara u Drugom svetskom ratu, je pisalo:
"Ovde u ovoj urni, na vrhu Kajmakčalana zlatno srce spava, prijatelj Srba iz najtežih dana, junak pravde, istine i prava, Švajcarca Rajsa, kom' nek je slava".
Objavio je brojne naučne i stručne radove u svojoj struci, zatim ratne i političke publikacije, od kojih su neke od velikog značaja za istoriju Srbije. U Srbiji je najpoznatije njegovo delo "Čujte Srbi", posmrtno zaveštanje srpskom narodu. Godine 2004. publikacija je štampana u velikom tiražu i deljena besplatno, zaslugom Fondacije "Dr Arčibald Rajs" iz Beograda i Šabačko-valjevske eparhije SPC.
Arčibald Rajs je nosilac brojnih odlikovanja Srbije i Kraljevine Jugoslavije, mnoge ulice i ustanove u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji i Republici Srpskoj nose ovo slavno ime, a u njegovu čast podignuti su i spomenici i spomen biste i na širim srpskim prostorima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedan od najbriljantnijih vojskovođa Prvog svetskog rata i jedan od najvećih ako ne i najveći, u istoriji Srba, Živojin Mišić, rođen je u selu Struganik, desetak kilometara jugoistočno od Mionice, približno stotinu kilometara od Beograda, 7. jula po starom odnosno 19. jula po novom, zvaničnom kalendaru.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na društvenoj mreži Instagram i uputio poziv narodu da 12. aprila u 19 časova dođu u Beograd i prisustvuju velikom skupu.
Oko sto pedeset pristalica opozicije okupilo se danas na zboru građana na centralnom gradskom trgu u Čačku, gde su, kao prva dva predloga dnevnog reda, izglasali da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić proglase za nepoželjne osobe na teritoriji grada Čačka.
Savetnik za Visoko obrazovanje prof. dr Vladimir Jakovljević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o blokadama fakulteta i mogućoj izgubljenoj godini za studente.
Analitičar Miljan Jovićević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice komentarisao je presude liderki francuske desnice Marin Le Pen i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Ja se budim, otvaram oči, vidim doktora. Prvo pitanje, doktore, jel imam nogu? Kaže on 'zapiši današnji dan, da ga slaviš, više nego rođendan! Na milimetar je bilo. Da si došao uveče, odsekli bismo ti nogu!', govori bivši srpski košarkaš Ivan Paunić o najvećoj bitci u životu, u kojoj je mogao da ostane bez dela tela.
Na utakmici između Crvene zvezde i Efesa u "Beogradskoj areni", koja je završena rezultatom 96:97 u korist turskog tima, došlo je do velike sudijske greške u samom finišu produžetka.
Na utakmici trećeg ranga nemačkog fudbala između Minhena 1860 - Kotbusa, viđena je čista neregularnost, jer je lopta očigledno prešla gol-liniju, čak dva metra, ali su sudije ostale neme.
Na stadionu "Aldo Drosina" fudbaleri Istre deklasirali su Dinamo iz Zagreba sa 3:0 u 28. kolu HNL-a i priredili jedno od najvećih iznenađenja u sezoni.
Ukrajinski vojnik držao je četvoročlanu porodicu kao taoce punih sedam dana u njihovoj kući u Novoolenovki, u Donjeckoj Narodnoj Republici, ispričala je jedna od žrtava u izjavi za agenciju RIA Novosti.
Služba za zaštitu parlamenta Kanade (PPS) izdala je hitno upozorenje i proglasila blokadu na adresi 111 Wellington Street, gde se nalazi Donji dom Kanade. Ljudi koji se nalaze u zgradi i njenoj neposrednoj okolini dobili su instrukciju da se "sklone u najbližu prostoriju", "zaključaju sva vrata i sakriju".
Američki milijarder Ilon Mask izjavio je da je neophodno okončati sukob u Ukrajini, dodajući da su oni koji se zalažu za nastavak neprijateljstava, licemeri i lažovi.
Bivši nemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel predložio je da se Kanadi da status člana EU kao odgovor na izjave američkog predsednika Donalda Trampa da bi za Kanadu bilo korisno da postane 51. američka država.
Hiljade demonstranata okupile su se danas na oko 1.200 protesta širom SAD kako bi izrazile nezadovoljstvo zbog politike predsednika te zemlje Donalda Trampa i njegovog saradnika Ilona Maska.
Ana Sakić, poznata po svom zanosnom izgledu i vatrenoj energiji, postigla je veliki uspeh u Holivudu, a sada je njen seksepil u centru pažnje zbog vruće scene seksa u filmu "Visage".
Holivud je prepun sjajnih glumaca koji ostavljaju bez daha svojim talentom, ali iza njihovih uspeha kriju se borbe sa raznim invaliditetima i poremećajima.
Pevačica Zlata Petrović već mesecima zabrinuto gleda sina Jovana Pejića Peju koji sa Enom Čolić ima svakodnevne svađe u rijalitiju "Elita", a kada je čula da je njena potencijalna snajka bila sa reperom Dragomirom Despićem Desingericom, uverena je da ona nije prava žena za njenog naslednika.
Lepa Brena odlučila je da proda vilu na Bežanijskoj kosi u kojoj godinama živi sa suprugom Bobom Živojinovićem, a novi vlasnik biće pevačica Aleksandra Prijović.
Bora Santana i Milica Kemez su prošlog maja napravili gala venčanje, da bi nakon nepunih godinu dana obavestili javnost da se razvode, a jedan od problema sa ko
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar