• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/T. J.

12.10.2024

14:11

Sve što niste znali o pečurkama, saznaćete ovde! Najstarije gljivarsko udruženje u Srbiji, osnovano je posle velike tragedije

T. J.

Srbija

Sve što niste znali o pečurkama, saznaćete ovde! Najstarije gljivarsko udruženje u Srbiji, osnovano je posle velike tragedije

Podeli vest

Ovog vikenda u Banji Koviljači možete da saznate sve o pečurkama - koliko su zdrave ili opasne, kako se beru, gde da ih nađete a i kako od njih da pripremite ukusna jela, ali i dekorativne aranžmane.

Članovi Gljivarskog društva "Ljubomir Vuksanović Barle" organizuju izložbu od 11 do 18 sati u banjskom parku uz podršku Turističke organizacije Loznice.

Dragica Zarić, predsednica ovog Gljivarskog društva podsetila je da je ono osnovano pre skoro tri decenije posle četiri smrtna slučaja trovanja gljivama u ovom kraju. 

Tada se, kako je rekla, okupila grupa ljudi na čelu sa Ljubomirom Vuksanovićem i odlučili su da osnuju ovo društvo isključivo da bi stanovništvo obrazovali o gljivama i od tada nije bilo smrtnih ishoda zbog trovanja pečurkama.

Foto: T. J.

Dragica Zarić, predsednica Gljivarskog društva "Ljubomir Vuksanović Barle"i Snežana Ranković, čland Društva

 

- Trudimo se da edukujemo ljude o gljivama, dostupni smo građanima za bilo kakva pitanja. Želja nam je da ovo društvo opstane i da ga preuzmu mladi - rekla je gljivarka Snežana Ranković.

Ovo društvo je član Mikološkog saveza Srbije koje ima 27 udruženja, i najstarije je među njima. 

Na izložbi će učestvovati dvadesetak gljivarskih društava, a danas će njihovi članovi skupljati pečurke na terenu Tršića, Gučeva, Cera, Manastirskih šuma, Radaljske banje, Miškovca...

 

Prvo lekcije, a u nedelju na gljivaš! 

Članovi Udruženja "Ljubomir Vuksanović Barle" preneće značajne informacije o pečurkama svima koji dođu, a u nedelju se priprema i popularni gljivaš, gulaš od pečeraka.

Evo šta bi trebalo početnici da znaju kada krenu u berbu:

* Pečurke se ne otkidaju već uvek beru sa delom koji je vezan za zemlju. To se čini laganim uvrtanjem drške, obično u smeru kazaljke na satu i povlačenjem na gore. Kada malo zagrebete dršku pri samom kraju, po promeni boje se otrkiva da li je jestiva ili otrovna. 

Foto: T. J.

 

 

* Pečurke koje su stare ili nejestive, ne treba uništavati, već ih ostavite na mestima na kojima su bile jer su one veoma korisne za šumski ekosistem, razgradnju celuloze i da ih nema, šume bi bile pretrpane otpadom.

* Pečurke berite i odlažite u korpe jer propuštaju vazduh i svetlost i u njima se neće lomiti, a u kesama se brzo "upare" od toplote i vlage i brže raspadaju...



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set