Dan kada je Srem postao Srbija! Glavnu ulogu imao je čovek koji je svu svoju imovinu "darovao voljenoj Rumi"
Podeli vest
Odluka o prisajedinjenju Srema matici Srbiji doneta je 24. novembra 1918. godine čime je ostvaren vekovni san tamošnjih Srba.
Bio je to jedan od prvih krupnih rezultata velike pobede Srba posle proboja Solunskog fronta sredinom septembra i munjevitog oslobađanja prostora ondašnje Kraljevine Srbije, što je krunisano oslobođenjem Beograda 1. novembra.
Na Velikom narodnom zboru Sremaca u Rumi, održanom 24. novembra 1918. doneta je odluka o pripajanju Srema Kraljevini Srbiji.
Obeležavanje Aranđelovdana u nekim domaćinstvima u Raški proteklo je uz plamen slavske sveće. Sneg je te večeri u jednom delu grada "isključio" struju na oko pola sata, a dok ponovo nisu zasijale sijalice, u porodici Nešović i ovako su obasjali slavsku trpezu...
Orijentalni ples ili "trbušni" kako ga mnogi češće zovu, jedna je od najstarijih plesnih umetnosti na svetu, čiji koreni potiču sa Bliskog istoka i severne Afrike.
23.11.2024
18:31
U Rumi je tog dana održan Veliki narodni zbor, kojem su prisustvovali izaslanici svih delova Srema, kako je prethodno dogovoreno, njih oko 700. Težilo se da postoji potpuna zastupljenost svih krajeva Srema.
Otuda, nisu bili prisutni jedino predstavnici dela zapadnog Srema, odnosno krajeva u kojima su bili lojalni dotadašnjoj Austrougarskoj.
Istaknutu ulogu tokom pripreme i održavanja Velikog narodnog zbora Sremaca u Rumi imao je Žarko Miladinović, ugledni advokat i poznati nacionalni radnik.
Dragan Marković Palma ponosio se svojim poreklom i svojom porodicom. U rodnom Končarevu, u istoj kući živeo je sa svojom suprugom, dvojicom sinova, snahama i petoro unučadi.
22.11.2024
22:15
Počev od 1893. u Rumi je vodio advokatsku kancelariju, a uređivao je glasilo "Srpska samozakonija". U zaglavlju tog mesečnika nalazio se podnaslov "List za srpske narodne avtonomne stvari".
Za većinu Srba sa prostora Vojvodine, u to vreme, glavni cilj je bio sticanje, odnosno povratak autonomne srpske teritorijalne jedinice, kako je proklamovano na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima 1848. Pošto je mađarska buna ugušena, bečki dvor je zaista 1849. ustrojio teritorijalnu jedinicu Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, kao posebnu krunsku zemlju, što je na žalost potrajalo samo do 1861. Srbi su još od kraja 17. veka imali privilegovan status koji im je darovao bečki dvor, što je često narušavano.
Prilike su se, međutim, promenile kada je počeo proces raspada Austrougarske, kao posledica poraza u Prvom svetskom ratu, odnosno sticajem međunarodnih okolnosti.
U jesen te 1918. za Srbe, pa i Bunjevce, nije bilo dileme da je put Vojvodine prisajedinjenje Kraljevini Srbiji.
Delegati koje je Žarko Miladinović uputio, odnosno Narodni odbor čiji je bio prvak, molili su u Šapcu da srpska vojska najbrže moguće pređe u Srem. Raša Krnić, srpski rodoljub, inače konjički, ulanski oficir, 4. novembra zahtevao je u Šapcu, u komandi Drinske divizije, da srpske trupe što pre pređu u Srem.
Potom, na Velikom narodnom zboru u Rumi, 24. novembra 1918. zahtevano je neodložno ujedinjenje, odnosno stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca pod skiptrom kraljevskog doma Karađorđević, a pre svega, doneta je odluka o bezuslovnom prisajedinjenju Srema Kraljevini Srbiji.
Sa Zbora je upućena sugestija Narodnom veću iz Zagreba da se što pre realizuje ujedinjenje odnosno obrazovanje zajedničke uprave sa središtem u Beogradu.
Naglašeno je, međutim, da je stanovište naroda Srema da ih na predstojećoj Mirovnoj konferenciji može zastupati isključivo Vlada Kraljevine Srbije.
Sutradan, delegacija Velikog narodnog zbora održanog u Rumi predala je u Novom Sadu zaključke, Rezoluciju prvacima Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, koja će progasiti prisajedinjenje Kraljevini Srbiji.
Sazivanje i odluke Velikog narodnog zbora u Rumi bile su kruna velikih pobeda srpske vojske koje su, pored drugih uzroka, dovele do raspada Dvojne monarhije, a čime je omogućeno ujedinjenje 1918. godine.
Po stvaranju Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, 1. decembra 1918. Žarko Miladinović bio je narodni poslanik, izvesno vreme i ministar. Testamentarno je svu imovinu darovao voljenoj Rumi.
Srem je prethodno, vekovima, bio središte velikog srpskog nacionalnog pokreta, buđenja, otuda i niza važnih institucija Srba, crkvenih, sa više desetina manastira i Mitropolijom u Karlovcima, nacionalnih, prosvetnih, poput niza čitaonica, bogoslovske škole, Karlovačke gimnazije.
Još u vreme Karađorđeve bune 1804. glavni izvor snabdevanja ustanika oružjem, municijim, dobrovoljcima, bio je Srem. Ubedljivo najveći procenat dobrovoljaca u srpskoj vojsci tokom Prvog svetskog rata sa prostora Austrougarske dolazio je iz Srema, kao prilikom odbrane Beograda 1915. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Obeležavanje Aranđelovdana u nekim domaćinstvima u Raški proteklo je uz plamen slavske sveće. Sneg je te večeri u jednom delu grada "isključio" struju na oko pola sata, a dok ponovo nisu zasijale sijalice, u porodici Nešović i ovako su obasjali slavsku trpezu...
Ukrajinske oružane snage su minirale sve brane i mostove na granici s Belorusijom, izjavio je za RIA Novosti zarobljeni ukrajinski vojnik Aleksandar Zaleski.
Najavljeno je novo maltretiranje građana Srbije koje đilasovci sprovode zloupotrebljavajući tragediju u Novom Sadu. Novi nasilni protesti najavljeni su za danas u 14 časova.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić bio je juče u vanrednoj poseti Okružnom zatvoru u Novom Sadu u pritvorskoj jedinici, gde je razgovarao sa nasilnicima koji su remetili javni red i mir i pravili haos, zbog čega su uhapšeni tokom protesta u Novom Sadu. Pašalić je pričao i sa privedenima u vezi sa tragedijom od 1. novembra, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić.
U ranim jutarnjim satima došlo je do napada na policiju na Starom savskom mostu, a glavni akter bio je funkcioner Stranke slobode i pravde Borko Stefanović koji radi pod komandom tajkuna i lidera pomenute partije Dragana Đilasa.
Antisrpski ekstremisti, na čelu sa Milom Pajić i Dinkom Gruhonjićem, koji za Srbe kažu da su genocidni, komanduju srpskom pravosuđu i vrše prtisak na tužilaštvo.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Informer TV emitovao je specijalni program koji se bavio gorućim pitanjem u našoj državi - ko je oteo srpsko pravosuđe. Na ovu temu govorio je advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović.
Siledžije iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme juče novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji ove večeri bavila se aktuelnim temama - specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, pritiscima kolektivnog Zapada i pretnjama nuklearnim oružjem od kojih strepi svet.
Z. Z. (71) uhapšen je zbog sumnje da je pištoljem ranio V. K. (61) i njegov sin G. K. (28)u Mramorku, komšije kažu da je u trenutku pucnjave bilo kao u ratu!
Nikola Jokić ponovo je pokazao zašto ga zovu košarkaškim genijem! U spektakularnoj pobedi Denvera nad Los Anđeles Lejkersima (127:102), srpski centar je ostvario drugi najbolji +/- indeks u karijeri – neverovatnih +39!
Srpski režiser Emir Kusturica komentarisao je ruski odgovor raketom "Orešnik" na napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na Brjansku oblast američkim ATACMS raketama.
Američki milijarder Ilon Mask na svojoj društvenoj mreži Iks najavio je potencijalnu kupovinu TV kuće MSNBC, poznate po bliskim vezama s Demokratskom strankom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Nekoliko neidentifikovanih dronova primećeno je iznad tri vazdušne baze u Velikoj Britaniji, saopštile su američke vazduhoplovne snage (USAF) koje koriste ove baze.
Rejting Socijaldemokratske partije (SPD) nemačkog kancelara Olafa Šolca nastavlja da pada i sada iznosi samo 14 odsto, dok je rejting stranke Slobodne demokratije (FDP) smenjenog ministra finansija Kristijana Lindnera, koja je napustila vladajuću koaliciju, porastao na pet odsto, pokazali su rezultati najnovije ankete instituta INSA.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Dvostruki oskarovac Kevin Spejsi pojavio se 2022. godine u filmu "Bilo jednom u Hrvatskoj", gde je tumačio lik prvog predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Roker Mladen Vojičić Tifa, koji se nalazi na slavljeničkoj turneji s "Bijelim dugmetom" svojevremeno je ispričao sve o konzumiranju nedozvoljenih supstanci.
Tea Tairović održala je sinoć, 23. novembra, solistički koncert u Sofiji, a bugarskoj publici priredila je provod za pamćenje. Jedna od najatraktivnijih srpskih pevačica dočekana je ovacijama, a na sceni se pojavila u izazovnom izdanju koje je malo koga ostavilo ravnodušnim.
Rijaliti učesnici Jelena Ilić i Uroš Rajačić prošle godine našli su se u žiži interesovanja kad je ona pred kamerama "Elite" prevarila tadašnjeg supruga Ivana Marinkovića, a po svemu sudeći, izgleda da će sada uploviti u vezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.