Dan kada je Srem postao Srbija! Glavnu ulogu imao je čovek koji je svu svoju imovinu "darovao voljenoj Rumi"
Podeli vest
Odluka o prisajedinjenju Srema matici Srbiji doneta je 24. novembra 1918. godine čime je ostvaren vekovni san tamošnjih Srba.
Bio je to jedan od prvih krupnih rezultata velike pobede Srba posle proboja Solunskog fronta sredinom septembra i munjevitog oslobađanja prostora ondašnje Kraljevine Srbije, što je krunisano oslobođenjem Beograda 1. novembra.
Na Velikom narodnom zboru Sremaca u Rumi, održanom 24. novembra 1918. doneta je odluka o pripajanju Srema Kraljevini Srbiji.
Obeležavanje Aranđelovdana u nekim domaćinstvima u Raški proteklo je uz plamen slavske sveće. Sneg je te večeri u jednom delu grada "isključio" struju na oko pola sata, a dok ponovo nisu zasijale sijalice, u porodici Nešović i ovako su obasjali slavsku trpezu...
Orijentalni ples ili "trbušni" kako ga mnogi češće zovu, jedna je od najstarijih plesnih umetnosti na svetu, čiji koreni potiču sa Bliskog istoka i severne Afrike.
23.11.2024
18:31
U Rumi je tog dana održan Veliki narodni zbor, kojem su prisustvovali izaslanici svih delova Srema, kako je prethodno dogovoreno, njih oko 700. Težilo se da postoji potpuna zastupljenost svih krajeva Srema.
Otuda, nisu bili prisutni jedino predstavnici dela zapadnog Srema, odnosno krajeva u kojima su bili lojalni dotadašnjoj Austrougarskoj.
Istaknutu ulogu tokom pripreme i održavanja Velikog narodnog zbora Sremaca u Rumi imao je Žarko Miladinović, ugledni advokat i poznati nacionalni radnik.
Dragan Marković Palma ponosio se svojim poreklom i svojom porodicom. U rodnom Končarevu, u istoj kući živeo je sa svojom suprugom, dvojicom sinova, snahama i petoro unučadi.
22.11.2024
22:15
Počev od 1893. u Rumi je vodio advokatsku kancelariju, a uređivao je glasilo "Srpska samozakonija". U zaglavlju tog mesečnika nalazio se podnaslov "List za srpske narodne avtonomne stvari".
Za većinu Srba sa prostora Vojvodine, u to vreme, glavni cilj je bio sticanje, odnosno povratak autonomne srpske teritorijalne jedinice, kako je proklamovano na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima 1848. Pošto je mađarska buna ugušena, bečki dvor je zaista 1849. ustrojio teritorijalnu jedinicu Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, kao posebnu krunsku zemlju, što je na žalost potrajalo samo do 1861. Srbi su još od kraja 17. veka imali privilegovan status koji im je darovao bečki dvor, što je često narušavano.
Prilike su se, međutim, promenile kada je počeo proces raspada Austrougarske, kao posledica poraza u Prvom svetskom ratu, odnosno sticajem međunarodnih okolnosti.
U jesen te 1918. za Srbe, pa i Bunjevce, nije bilo dileme da je put Vojvodine prisajedinjenje Kraljevini Srbiji.
Delegati koje je Žarko Miladinović uputio, odnosno Narodni odbor čiji je bio prvak, molili su u Šapcu da srpska vojska najbrže moguće pređe u Srem. Raša Krnić, srpski rodoljub, inače konjički, ulanski oficir, 4. novembra zahtevao je u Šapcu, u komandi Drinske divizije, da srpske trupe što pre pređu u Srem.
Potom, na Velikom narodnom zboru u Rumi, 24. novembra 1918. zahtevano je neodložno ujedinjenje, odnosno stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca pod skiptrom kraljevskog doma Karađorđević, a pre svega, doneta je odluka o bezuslovnom prisajedinjenju Srema Kraljevini Srbiji.
Sa Zbora je upućena sugestija Narodnom veću iz Zagreba da se što pre realizuje ujedinjenje odnosno obrazovanje zajedničke uprave sa središtem u Beogradu.
Naglašeno je, međutim, da je stanovište naroda Srema da ih na predstojećoj Mirovnoj konferenciji može zastupati isključivo Vlada Kraljevine Srbije.
Sutradan, delegacija Velikog narodnog zbora održanog u Rumi predala je u Novom Sadu zaključke, Rezoluciju prvacima Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, koja će progasiti prisajedinjenje Kraljevini Srbiji.
Sazivanje i odluke Velikog narodnog zbora u Rumi bile su kruna velikih pobeda srpske vojske koje su, pored drugih uzroka, dovele do raspada Dvojne monarhije, a čime je omogućeno ujedinjenje 1918. godine.
Po stvaranju Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, 1. decembra 1918. Žarko Miladinović bio je narodni poslanik, izvesno vreme i ministar. Testamentarno je svu imovinu darovao voljenoj Rumi.
Srem je prethodno, vekovima, bio središte velikog srpskog nacionalnog pokreta, buđenja, otuda i niza važnih institucija Srba, crkvenih, sa više desetina manastira i Mitropolijom u Karlovcima, nacionalnih, prosvetnih, poput niza čitaonica, bogoslovske škole, Karlovačke gimnazije.
Još u vreme Karađorđeve bune 1804. glavni izvor snabdevanja ustanika oružjem, municijim, dobrovoljcima, bio je Srem. Ubedljivo najveći procenat dobrovoljaca u srpskoj vojsci tokom Prvog svetskog rata sa prostora Austrougarske dolazio je iz Srema, kao prilikom odbrane Beograda 1915. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Obeležavanje Aranđelovdana u nekim domaćinstvima u Raški proteklo je uz plamen slavske sveće. Sneg je te večeri u jednom delu grada "isključio" struju na oko pola sata, a dok ponovo nisu zasijale sijalice, u porodici Nešović i ovako su obasjali slavsku trpezu...
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Kamera N1 je na današnjem protestu studenata uhvatila i Ivana Bjelića - opozicionog aktivistu, profesionalnog demonstranta koji je poznat po tome što pozira na Instagramu sa jurišnim puškama a posle se čudi kako se desi da maloletnik pobije pištoljem decu u osnovnoj školi...
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da takozvani premijer Aljbin Kurti koristi praznike da nastavi sa svojim terorističkim scenarijama nad Srbima.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Gost Info jutra na Informer televiziji bila je potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta koja je istakla da sa svih strana i svakodnevno stižu napadi na Republiku Srbiju i na Republiku Srpsku.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu i bivši obaveštajac Karlo Dulović.
Vlasnik kafića na Adi Ciganliji Slavoljub Stanković (63), koji je uhapšen u junu 2018. zbog sumnje da je u svom lokalu radno eksploatisao tri maloletnice i snimao ih mobilnim telefonom u pornografskim pozama, osuđen je danas u Višem sudu u Beogradu na jedinstvenu kaznu od pet godina i tri meseca zatvora.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je ukinut pritvor dvojici optuženih pripadnika organizovane grupe Veljka Belivuka, i to Draganu Mitroviću i Senadu Rešoviću. Pritvor im je zamenjen kućnim pritvorom uz elektronski nadzor
Žao je Zvezdanu Terziću što Aleksandar Kolarov trenutno vodi mladu reprezentaciju Srbije. Ne zato što je selektor i što je uplivao u trenerski posao, već naprotiv, smatra da mu je potreban rad u nekom klubu, a možda u nekom trenutku i Crvene zvezde.
Aktuelni šef stručnog štaba Vojvodine, Nenad Lalatović (47) jasno je stavio do znanja da nema šanse da ikada preuzme Partizan, čak ni u slučaju poziva iz Humske!
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić izjavio je da je nastala zabuna nakon njegovih reči da će jedan košarkaš sa grčkim državljanstvom zaigrati za Srbiju! Kako kaže, on tu nije mislio na Andreja Stojakovića, kako su brojni mediji interpretirali, već na Tristana Vukčevića, koji takođe ima državljanstvo Grčke.
Pošto je završena utakmica između Olimpije i Olimpijakosa u Milanu, Nikola Mirotić se razbesneo i deganžirao loptu na tribine, što je naišlo na oštre kritike u svetu košarke.
Ruski ministar Lavrov je ''patološki lažov, koji širi neistine o francuskom pozivu Moskvi na dijalog o ratu u Ukrajini bez učešća Kijeva", kaže potparol ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihi.
Norveška kompanija, vlasnik broda „Oslo Kerier 3“, saopštila je da nije pružila pomoć ruskim mornarima sa broda „Ursa Major“ jer im je u pomoć bio poslat drugi spasilački brod.
U saobraćajnoj nesreći u Pendžabu u Indiji danas je poginulo osmoro ljudi, kada je privatni autobus sleteo sa mosta u odvodni kanal, preneli su indijski mediji.
Premijerka Danske Mete Frederiksen izjavila je da je napravila zalihe konzervirane hrane i drugih osnovnih namirnica za tri dana iz straha od ruskih napada.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Glumca Vlastimira Stojiljkovića publika pamti po mnogobrojnim ulogama u filmovima i serijama, a posebno po specifičnom nadimku Đuza koji mu je dodelio njegov brat.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Linjanje obično nije primaran faktor kad birate kojeg ćete psa udomiti. Ipak, jeste nešto što vlasnicima može da bude bitno, posebno ako imaju problema s alergijama.
Pevačica Dara Bubamara podelila je sa publikom da je od obožavalaca dobila jedinstven poklon koji ju je oduševio - spermu divljeg norveškog lososa u krioničkoj epruveti, namenjenu za intenzivnu kozmetičku reparaciju.
Popularna hrvatska pevačica Jelena Rozga sinoć je održala prvi od sedam koncerata, koje je zakazala u Sava centru. Nakon spektakularnog početka, Jelena je porazgovarala sa predstavnicima sedme sile, među kojima se našao i Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.