• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B.S.

17.04.2025

11:05

Ove godine neće poskupeti struja! Srbija jedna od država sa najjeftinijom električnom energijom u Evropi!

Shuterstock

Vesti

Ove godine neće poskupeti struja! Srbija jedna od država sa najjeftinijom električnom energijom u Evropi!

Podeli vest

Zimska sezona je završena, te u 'Elektroprivredi Srbije' navode da su iz nje izašli stabilno, a za građane je najvažnije što nije planirano poskupljenje struje u ovoj godini. Ovim naša zemlja ostaje jedna od država sa najjeftinijom električnom energijom u Evropi.

Struja je u Srbiji poslednji put poskupela od proleća 2023. godine, kada je cena podignuta za osam odsto za domaćinstva.

Nova ulaganja

Generalni direktor 'Elektroprivrede Srbije' Dušan Živković potvrdio je da EPS ne planira povećanje cene struje za domaćinstva, te da je to cilj, jer veruju da će kroz proces transformacije stvoriti prostor za uštede.

On je istakao da je EPS stabilno izašao iz zimske sezone, te da trenutno imaju dovoljne zalihe uglja na deponijama i vode u akumulacijama.

- Cilj je da se u narednom periodu zalihe povećaju za deset odsto kada je reč o uglju i 20 odsto u slučaju hidropotencijala - naveo je prvi čovek EPS-a.

Živković je govorio i o investicionim projektima.

- Osim energetske stabilnosti, koju smo ostvarili u prethodnom periodu, pred nama su dva investiciona projekta - solarna elektrana 'Petka', za koju smo predali dokumentaciju za priključenje na mrežu i očekujemo deset megavata, kao i vetropark u Kostolcu, gde smo podigli poslednji, dvadeseti generator, čime je obezbeđeno novih 76 megavata zelene energije - rekao je Živković.

Foto: Shutterstock, Branko Pantelić, Pngwing

 

Prema njegovim rečima, u prethodnom periodu ugalj se uvozio kako bi se obezbedila sigurnost isporuke, naročito zbog geopolitičke situacije u svetu. Podsetio je i da od 2023. godine nije bilo povećanja cene struje za domaćinstva.

- Napravili smo metodologiju koja je dovoljno fleksibilna za našu privredu, koja je izložena komercijalnim cenama električne energije, ali i kretanjima na svetskom i regionalnom tržištu. Sve to utiče na formiranje cenovne politike - objasnio je Živković.

Grejna sezona završena, grejanje ako bude hladnije od 12 stepeni

Direktor JKP "Beogradske elektrane" Vanja Vukić izjavio je danas da je u utorak, 15. aprila, zvanično završena 59. grejna sezona, ali da je ta kompanija, ukoliko u danima od 16. aprila do 3. maja srednje dnevne temperature spoljašnjeg vazduha budu niže od 12 stepeni, u obavezi da isporučuje toplotnu energiju. On je rekao da je to preduzeće u ovoj grejnoj sezoni u dvadesetčetvoročasovnom režimu rada grejalo 46 dana, kao i da je u odnosu na prethodnu grejnu sezonu zabeležen manji broj poziva upućenih Servisnom centru grada Beograda.
- Po završetku grejne sezone preduzeće obavlja remont i sprovodi planirane investicije u energetskim objektima sistema daljinskog grejanja kako bi sistem bio pripremljen za narednu sezonu. Nakon što prestanemo da isporučujemo toplotnu energiju, toplotni izvori, toplovodna mreža i toplotne predajne stanice prelaze u režim remonata i pripremaju za narednu grejnu sezonu - rekao je Vukić.
 

Kada je cena električne energije u pitanju, ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da je cena u Srbiji i dalje među najnižim u Evropi.

- Naša zemlja mora da sustiže kašnjenje u investicijama u energetskom sektoru od prethodnih 20 godina, zbog čega je odlučna da nastavi sa ulaganjem u sve strateški važne projekte. Trenutno radimo na ažuriranju dokumenta "Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture", koji je usvojila Vlada pre dve godine, a kojim smo procenili neophodne investicije u narednih deset godina na oko 14 milijardi evra - rekla je ministarka energetike.

Foto: Shuterstock

 

Energetska bezbednost

Prema njenim rečima, energetska bezbednost jedna od najvažnijih tema na globalnom nivou zbog sukoba u Evropi i na Bliskom istoku i njihovog uticaja na dostupnost i cene energenata, a samim tim i na razvoj svetske ekonomije.

- Za Srbiju je diverzifikacija izvora i pravaca snabdevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, pre svega zbog nestabilnog geopolitičkog konteksta. Sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod koji će povezati naše dve zemlje i kojim će se Srbija povezati na naftovod 'Družba' - podsetila je ona.

Đedovic Handanović je objasnila da će time Srbija za tri godine od danas obezbediti alternativni, dodatni pravac snabdevanja sirovom naftom.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set