• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

27.05.2020

08:48

SRBIJA I NORVEŠKA ZAJEDNO SE BORE PROTIV NEPRAVDE! AUTORSKI TEKST NORVEŠKOG AMBASADORA JERNA JELSTADA ZA INFORMER!

Vesti

SRBIJA I NORVEŠKA ZAJEDNO SE BORE PROTIV NEPRAVDE! AUTORSKI TEKST NORVEŠKOG AMBASADORA JERNA JELSTADA ZA INFORMER!

Podeli vest

Zamislite da ste se odlično pokazali na razgovoru za posao, ali niste primljeni samo zato što ste osoba sa invaliditetom. Ili, zamislite da ste manje plaćeni od muškog kolege koji obavlja isti posao uz slično radno iskustvo samo zato što ste žena

Zamislite da ste se odlično pokazali na razgovoru za posao, ali niste primljeni samo zato što ste osoba sa invaliditetom. Ili, zamislite da ste manje plaćeni od muškog kolege koji obavlja isti posao uz slično radno iskustvo samo zato što ste žena.

Ovo su samo neki od brojnih primera diskriminacije sa kojima se različite grupe ljudi, naročito one najranjivije, svakodnevno susreću u Srbiji i širom sveta. Zamislite sada šta bi se dogodilo da svi ti ljudi nemaju kome da se požale i da su primorani da žive sa različitim nepravdama koje osećaju na svojoj koži. Međutim, kada bi postojao neko kome mogu da se žale, to bi bilo od ogromnog značaja za svakog od njih, kao i za celo društvo.

Upravo je to bio glavni razlog za osnivanje Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti, koja je pre deset godina počela da radi u Srbiji. Građani Srbije dobili su instituciju čiji je zadatak da služi njihovim interesima i bori se za njihova prava. Dobili su nekoga kome mogu da se obrate i ko je na njihovoj strani, kome mogu direktno da podnesu žalbu ili dobiju savet - i sve to besplatno. Ovo je posebno važno za najranjivije i marginalizovane društvene grupe kao što su Romi, osobe sa invaliditetom, žene na selu, LGBT osobe i mnogi drugi.

Foto: Beta

Mi, Norvežani, čvrsto verujemo u moć nezavisnih tela, jer su ona jedan od glavnih stubova demokratskog sistema. Snažne, nezavisne i kompetentne institucije su ključne ne samo za demokratiju i ekonomske uspehe već i za postizanje društvenog blagostanja svakog građanina i celog društva, otvorenog za sve i pravednog prema svima.

Zato moram da priznam da sam kao Norvežanin ponosan što je Norveška pre deset godina imala ključnu ulogu u osnivanju Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti i od tada obezbeđuje sredstva za njeno funkcionisanje. Da bi nezavisna tela koja se bore za zaštitu ljudskih prava mogla da obavljaju svoju funkciju, neophodno je da imaju finansijsku nezavisnost.

Rezultati i postignuća poverenika ostvareni tokom proteklih deset godina pokazali su da je vredelo podržati rad ove kancelarije. Iako je prvo telo te vrste, Kancelarija je brzo postala ugledna institucija i veliki borac protiv diskriminacije u Srbiji. Brzim reagovanjem na različite žalbe i proaktivnim pristupom u zagovaranju zaštite ljudskih prava, Kancelarija poverenika popločala je put ka ravnopravnom društvu u kojem svi imaju jednaka prava i mogućnosti bez obzira na pol, veru, seksualnu orijentaciju, starosnu dob i slično.

Foto: Beta

S druge strane, žao mi je što čujem da se samo 15 odsto srpskih državljana žali povereniku za zaštitu ravnopravnosti, ukoliko su izloženi diskriminaciji po bilo kom osnovu. Ovi podaci dobijeni su u istraživanju koje su u novembru 2019. godine sproveli Beogradski centar za ljudska prava i Ipsos. Upravo na ovome bi trebalo da se radi u narednom periodu, kako bismo 20-godišnjicu rada ove institucije obeležili s procentom od 100 odsto srpskih državljana koji se obraćaju povereniku kada je potrebno.

Norveška ambasada će, i u godinama koje slede, nastaviti da podržava napore Kancelarije poverenika za izgradnju društva bez bilo kakvih oblika diskriminacije. Lično se radujem nastavku saradnje i jačanju našeg velikog partnerstva.

Jern Jelstad, ambasador
Kraljevine Norveške u Srbiji


Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set