DOBILI STE UVEĆAN RAČUN ZA POREZ?! Evo o čemu se radi i šta bi trebalo da znate o tome!
Podeli vest
Istina je da je nekome skočio, a drugima ne. Takođe, jednima je manje, a trećima više. Kako se računa porez na imovunu?
Tek što je prošao datum za plaćanje poreza na imovinu za ovaj trimestar, građani se žale da im je ovaj račun bio uvećan u odnosu na prethodne mesece ili godine. Dodatno, kako se primećuje, ti iznosi su različiti od opštine do opštine.
Imovina političkih funkcionera, privrednika, ali i "običnih" građana biće na skeneru od marta sledeće godine, a svako ko ne bude mogao da dokaže njeno poreklo, odnosno da su nekretnine, novac i vozila koja poseduje stečeni na zakonit način, suočiće se sa drakonskim kaznama i ogromnim porezima, pišu Večernje novosti
19.08.2020
09:42
Proveravali smo o čemu se radi.
Kako je potvrđeno za Telegraf Biznis, računi na ime poreza za imovinu jesu uvećani. Tačno je i da nisu jedanko na svim opštinama, ali i da nisu uvećani svima.
Krenimo redom. Poreze na imovinu utvrđuje, kontroliše i naplaćuje Lokalna (opštinska) poreska administracija- LPA. Tako da svaka opština za sebe određuje visinu poreza. Postoje dalje, zakonski okviri koji im dozvoljavaju taj manevar, ali treba istaći i da povećanje ne sme biti veće od 20 odsto na godišnjem nivou.
- Visina poreza na imovinu za 2020. godinu zavisi od propisanih elemenata, tako da nisu svi obveznici dobili povećanje poreza - rekli su za Telegraf Biznis iz Sekretarijata za javne prihode pri Gradu Beogradu.
Kako objašnjavaju, porez na imovinu utvrđuje se na osnovu prosečne cene po metru kvadratnom odgovarajućih nepokretnosti u zoni u skladu sa Odlukama grada Beograda. Prema Zakonu o porezima na imovinu, prosečne cene se utvrđuju na osnovu cena nepokretnosti ostvarenih u prometu u periodu januar-septembar prethodne godine.
U skladu sa kretanjima cena dolazi i do povećanja ili smanjenja prosečnih cena, pa pojedini obveznici imaju povećanje, a drugi smanjenje obaveze poreza na imovinu za 2020 u odnosu na 2019. godinu.
Otuda slučajevi da su građanima pojedinih opština stigli umanjeni računi, ali se javljaju i paradoksalni primeri, koji se obično stavljaju pod izuzetke, odnosno, kasnije se rešavaju na druge načine.
Tako je na primer, ako postoji jedna mala opština sa malim prometom na tržištu nekretnina, a proda se jedna vila za visoku cenu, ta transakcija može uticati na bilans cele opštine.
Osim cene kvadrata i samog (ne) aktivnog tržišta nekretnina, došlo je i do promene podataka od značaja za utvrđivanje obaveze, do kojih se došlo službenim putem, može doći do promene u visini poreza. Ako je vlasnik preminuo.
- Napominjemo da je nakon smrti poreskog obveznika, držalac ili naslednik nepokretnosti imao obavezu u skladu sa Zakonom o porezima na imovinu da u roku od 30 dana prijavi porez na imovinu na svoje ime - naglašavaju nam u Sekretarijatu i dodaju da je upravo zbog ove stavke dolazilo do nedoumica.
Zbog ove 3 stavke skače vam porez
Jelena Holcinger, stručnjak na švajcarskom programu "Reforma poreza na imovinu" upravo ukazuje da su ovo zaista i na terenu razlozi zbog kojih porez može da bude uvećan.
- Najčešći razlog zašto neko dobije veći porez na imovinu je zbog porasta tržišne cene nekretnina u određenim zonama ili usled uvećanja kvadrature. Ovogodišnja rešenja su uvećana i u onim slučajevima gde se nepokretnost vodila na umrlo lice.
U takvim slučajevima ne postoji više poreski kredit i za taj iznos su obaveze veće. Zakonska je obaveza naslednika imovine da nepokretnosti prijavi na svoje ime i reguliše poreski status. U oblasti poreza na imovinu naš program radi sa 44 opštine u Srbiji, i najčešća povećanja poreza su proizvod neregulisanog vlasništva, odnosno kod nepokretnosti koje se vode na umrla lica - rekla je Holcinger za Telegraf Biznis.
Svaki poreski obveznik koji ima primedbu na svoje poresko rešenje može se obratiti nadležnom odeljenju Sekretarijata za javne prihode da dobije potrebna objašnjenja ili uložiti žalbu na svoje rešenje, poručuju naši sagovornici.
Porez na imovinu se plaća tromesečno, u roku od 45 dana od početka tromesečja, prema Zakonu o porezima na imovinu. On se plaća, inače, kvartalno, i to u roku od 45 dana od dana početka tromesečja, tako da rate dospevaju oko 15. u mesecu: februaru, maju, avgustu i novembru.
Za svaki dan kašnjenja uplate poreza na imovinu obveznik plaća zateznu kamatu, koja trenutno iznosi 9,25 odsto. Za izbegavanje plaćanja poreza na imovinu predviđena je kazna od 5.000 dinara.
Kako to izgleda po gradovima u Srbiji, ko je i koliko naplatio od poreza
Prema podacima koji su ustupljeni Telegraf Biznisu, pet opština u Srbiji imalo je ili manju naplatu ili očekuju da će biti na nivou prošle godine. Pogledajte detaljne cifre:
TRSTENIК
- U Trsteniku je doneto 18.080 rešenja, masovni razrez je odrađen 03.06.2020., a uručenja preko pošte su krenula oko 20.06.2020. Do današnjeg dana uplaćeno za porez na imovinu fizičkih lica u odnosu na isti period prošle godine oko 600.000,00 dinara, manje zbog cele ove situacije koja nas je snašla , odnosno oko 2 odsto manje uplaćeno nego prošle godine.
Sa 31.12.2019. uplaćeno je poreza na imovinu fizičkih lica 54.439.704,69, procenat naplate u odnosu na zaduženja 83,51 odsto.
U ovoj opštini očekuju prihod od poreza na imovinu fizičkih lica u rasponu od 55-60. miliona dinara.
VRANJE
- Poreska rešenja za porez na imovinu su u junu uručena poreskim obveznicima. Očekivana naplata za 2020 godinu je oko 130 miliona dinara po osnovu poreza na imovinu fizičkih lica.
VRNJAČКA BANJA
- Rešenja su poslata 26.02.2020. godine. U odnosu na isti period prošle godine naplata je manja za 6,3 procenta. Sve snage su nam usmerene na naplatu i evidentiranje novih obveznika.
ĆUPRIJA
- U Ćupriji je pri kraju podela ovogodišnjih rešenja za porez na imovinu. Rešenja su rađena 18.06, a distribucija je počela početkom jula. Naplata po dobijenim rešenjima je uobičajena, ali ukupna naplata je manja zbog celokupne situacije.
Do kraja godine možda bude oko 80 odsto od planirane. Mnogo ljudi koji ove imaju nekretnine živi u inostranstvu, i sada nisu došli, pa je naplata i zato manja.
SOMBOR
-Rešenja za 2020. godinu dostavljena su u periodu od 04.03. – 28.03.2020. godine. Procenat uručenja bio je 81,74%. Očekuju da će procenat naplate biti na nivou -5% u odnosu na prethodnu godinu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
predragm
pre 4 godine
Pocela je pljacka. Meni su poslali porez za stan na Vracaru na 37000 a prosle godine bio 17000. A ja stan prodao prosle godine, u katastru se vodi na novog vlasnika. I ovi sa Vracara poslali mi resenje na adresu na Zvezdaru gde sada stanujem. Sto nisu poslali resenje na Vracarsku adresu gde je stan. ?Odakle im moja nova adresa na Zvezdari ? Kako neznaju da ja nisam vise vlasnik a znaju moju novu adresu. Inace opstina Vracar ne prima stranke nego morate telefonom uloziti zalbu.
Ps: kao bivi clan SNS znam da Rajko Tanasijevic, Dordjevic i jos neki sa Vracara trebalo bi jednog dana da odgovaraju za slanje laznih faktura za porez za nepostojece stanove i to uvecanih za 150%
Imovina političkih funkcionera, privrednika, ali i "običnih" građana biće na skeneru od marta sledeće godine, a svako ko ne bude mogao da dokaže njeno poreklo, odnosno da su nekretnine, novac i vozila koja poseduje stečeni na zakonit način, suočiće se sa drakonskim kaznama i ogromnim porezima, pišu Večernje novosti
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Govoreći o ratu na istoku i uzavreloj situaciji na relaciji Ukrajina-Rusija, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić istakao je da poznavajući sve aktere, misli da se niko neće libiti da upotrebi svo oruđe koje ima, a da smo mi potpuno nespremni za atomski rat.
Dovoljno je baciti pogled na naslove i tekstove antisrpskih medija, da bi se uvedelo kolika je njihova mržnja prema svojoj zemlji i predsedniku naše države Aleksandru Vučiću.
Nastavljaju se neslaganja i razdori u redovima opozicije. Međusobno nepoverenje i gaženje dovelo je do pucanja i ogromnih promena, koje stavljaju pod znakom pitanja opstanak određenih opozicionih grupacija.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Telo dečaka (3) nađeno je jutros ispred kuće u naselju Blaževo u Novom Pazaru. Još uvek nisu poznati uzroci smrti dečaka A.N. koji je pronađen mrtav ispred svog doma.
Danas oko 14 časova, u selu Tutiće, Bare, opština Sjenica, dogodio se incident prilikom kontrole poljoprivrednog dobra. Prema prvim informacijama, V. K., penzioner iz ovog sela, ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja u pravcu veterinarskih inspektora F. Lukača i S. S.
Srpski košarkaš Aleksa Avramović postao je miljenik čitave nacije, ali i navijača u Rusiji, kako zbog igranja na terenu, tako i zbog ponašanja van njega.
U poslednje vreme brojni svetski mediji bruje o lepotici iz Splita, koja je izgledom definitivno opčinila jači pol! Atraktivna hrvatska fudbalerka Ana Marija Marković (25) jedna je od najzgodnijih na sportskoj sceni, a malo ko zna da je u vezi sa kolegom, portugalskim fudbalerom Tomasom Ribierom (25).
Četvrtak uveče Beograd će ponovo biti centar evropske košarke, jer Crvena zvezda i Partizan od 20.00 časova ukrštaju koplja u prvom ovosezonskom večitom derbiju, u okviru 11. kola Evrolige, a on će biti poseban.
Nemački kancelar Olaf Šolc strahuje da će Donald Tramp, koji je pobedio na izborima u SAD, pokušati da uvuče Berlin u neisplative gasne poslove, tvrdi predsednik Poljske Andžej Duda.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas da će sudbina Ukrajine odrediti sudbinu Evropske unije i upozorio da bi EU, ako bi ruski predsednik Vladimir Putin bio uspešan u Ukrajini, platila veoma visoku cenu, mnogo veću od bilo koje vrste vojne podrške koju danas može da pruži toj zemlji.
Broj ukrajinskih regruta koji su prošli obuku u okviru programa pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva dostigao je 50.000, saopštio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Brat pevačice Teodore Džehverović, Savo Džehverović, i njegova supruga, influenserka Adriana Kadar, iznenadno su se preselili u Dubai zbog poslovne ponude koju, kako kažu, nisu mogli da odbiju, a njegova majka Goca sada je otvoreno govorila o tome.
Radio S će večeras proslaviti 30 godina svog postojanja, a jedna od gošći je bila je i Nikolina Kovač koja je ovaj put došla bez pratnje svog supruga, Saše Kapora.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.