KONAČNO DOBRE VESTI KADA JE REČ O KORONI! Evo koliko traju ANTITELA nakon zaraze! Veliko istraživanje srpskih naučnika!
Podeli vest
Kako odmiče pandemija korona virusa tako se sve više govori o antitelima, njihovom trajanju, ali i o različitim vrstama testova za određivanje njihovog prisustva
U laboratorijama Instituta za primenu nuklearne energije (INEP) urađene su analize više od 15.000 osoba, ali nisu svi bili pozitivni na korona virus.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija na temu koronavirusa. Vučić je govorio o problemima sa kojima se susreće svet u borbi protiv kovida 19. Obraćanje srpskog predsednika bilo je pre govora francuskog predsednika Emanuela Makrona. Njegov govor prenosimo u celosti
03.12.2020
18:58 >> 19:09
Njihova najnovija istraživanja pokazuju da će pacijenti koji su bili pozitivni na korona virus najverovatnije godinu dana biti imuni na tu bolest.
- Antitela će trajati godinu do godinu i po dana, to je neka vrsta pretpostavke. Ono što znamo je to da sedam meseci, koliko najduže pratimo pacijente, ta antitela opstaju u organizmu, da kod pacijenata koji su razvili visok nivo antitela ne dolazi do nekog naglog pada vrednosti, padnu za nekih 5 do 10 odsto i zbog svega toga se pretpostavlja da će ona trajati minimum godinu dana – rekal je Marija Gnjatović, naučna saradnica INEP-a.
Ona je govorila i o antitelima kod asimptomatskim pacijentima.
- Postoje pacijenti kod kojih antitela nestanu, odnosno nestanu merljive količine antitela radi se o pacijentima koji su asimptomatski ili koji su sa nekom blagom kliničkom slikom preležali i u startu razvili niske vrednosti atitela koje su vremenom opale, te na taj način ne mogu da se mere, ali svakako su ti pacijenti na neki način zaštićeni – objasnila je ona.
Foto: Printscreen B92
Kako je istakla, antitela su jedan od parametara imunološkog sistema koji učestvuju u odbrani.
- Tu su i druge imunološke ćelije koje pamte kontakt sa patogenom, u ovom slučaju sa virusom SARS-CoV-2 tako da neka vrsta zaštite postoji i ako dođe do ponovnog izlaganja virusu naš organizam će brže i efikasnije reagovati i savladati to – kazala je Gnjatović.
Pre nekoliko dana je na sednici Kriznog štaba usvojena primena brzog antigenskog testa. Prema rečima Gnjatovićeve, to je test koji detektuje proteine virusa, koji je u stvari dopuna PCR testu.
- On ne može biti bolji od PCR testa, ali može se koristiti za masovno testiranje mnogo većeg broja uzoraka. Sa druge strane kada prođe period u kome se virus nalazi u gornjim disajnim putevima, kada PCR ili brzi antigenski test može da potvrdi prisustvo virusa, dolazimo na primenu seroloških testova, to je od dve nedelje, pa nadalje od pojave prvih simptoma. Zlatni standard u primeni seroloških testova je elisa test, koji je institut INEP napravio. Radimo testove na lični zahetev - dodaje Gnjatovićeva.
Foto: Reuters
Kako je rekla, dosta ljudi poseduje klasu IgG antitela, a da nikada nisu osetili jasne simtpome, te smatra da kada asimtomatski slučajevi osete neku vrstu umora ili glavobolje to ne prepišu korona virusu.
- ImG klasa antitela se detektuje u akutnoj fazi infekcije, a testiranje može da bude dopuna PCR metodi. IgM klasa se javlja jako brzo pošto je pacijent inficiran, ako pronađemo u krvi samo tu klasu znači da su akutno inficirani i da možete virus da širite dalje – kaže Gnjatović.
Dodaje da asimptomatski slučajevi predstavljaju najveći problem u širenju zaraze, jer ako su simtpomi jasni biće izolovani.
Kada je reč o IgG klasi antitela, ona daju zaštitu imunitetu na virus i ona su trajna, a detektuju se do 10 dana po pojavi virusa i ostaju detekvitna, ali još uvek nije potnato koliko dugo.
- Preporučujem da se rade serološki testovi, da se ne prave gužve za PCR testiranje. Uraditi serološki test IgM klase antitela i na osnovu pojave antitela može se pratit faza infekcije preporuka je svakako masovno testiranje, ali ne PCR, nego seroloških testova - ističe ona.
Dodala je i da PCR test u prvim danima može biti lažno negativna, kao što može i nakon dve nedelje jer virus nije u gornjim disajnim putevima.
Foto: Informer/Marko Đoković
Gnjatović je rakla i da INEP radi na razvoju testa koji bi detektovao prisustvo virusa iz pljuvačke.
- To bi omogućilo lakše testiranje dece u školama i vrtićima koji ne daju krv, ali to je sve još uvek u postupku razvoja - najavila je ona.
Kada je reč o slučajevima ponovnog zaražavanja korona virusom Gnjatović smatra da ti slučajevi nisu dobro definisani.
- Meni to liči na nezalečene prve infekcije ili drugi kovid. Nešto poput hroničnog kovida. Ostaje dugo u organizmu, na osnovu merenja IgM antitela. IgM kod drugih nestane nakon par nedelja, ovde se zadrže i mesecima nakon toga. Pacijenti osete simptome i maju prolongiranu kliničku sliku, bude bolje, pa ponovo imaju osećaj umora, glavobolje ili stomačni problem - zaključila je ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ovo za antitela su prepisali od istrazivanja Rusa i Nemaca jos u oktobru... izmenili redosled reci pa se kite tudjim perjem....nisu ovi nasi nista pronasli...LAZU!!!!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija na temu koronavirusa. Vučić je govorio o problemima sa kojima se susreće svet u borbi protiv kovida 19. Obraćanje srpskog predsednika bilo je pre govora francuskog predsednika Emanuela Makrona. Njegov govor prenosimo u celosti
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preusmerio je značajne vojne snage prema granici sa Rusijom, u oblast Belgorod, što ruski izvori tumače kao pripremu za novu veliku ofanzivu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević istakao je da zna sve što studenti blokaderi planiraju da rade kada u subotu dođu da blokiraju našu medijsku kuću.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas u Pionirskom parku studente koji žele da uče, a koji u tom parku borave od 6. marta i biće tu, kako najavljuju, do ispunjenja svojih zahteva.
Studenti blokaderi, koji sprovode obojenu revoluciju u Srbiji organizovani od strane zapadnih obaveštajnih službi, od 14 sati su najavili blokadu zgrade redakcije Informer.
Pratimo blokadu Informer TV direktno sa lica mesta, kao i sva ključna dešavanja u zemlji i svetu. Verujemo da će epicentar događaja biti upravo ispred naše redakcije!
Predsednik Srpske radikalne stranke doktor Vojislav Šešelj gostovao je u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice i tom prilikom komentarisao aktuelne teme.
Član GO SNS Zoran Babić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o najavljenoj blokadi Informera i komentarisao stanje u Radio televiziji Srbije.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Poreskom upravom, Sektorom poreske policije, a po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su 15 osoba.
Ivana Đuretić (30) iz Podgorice i dalje se vodi kao nestala, a za njom, od 11. marta, tragaju pripadnici Uprave policije, ronioci, spasilačke službe, vatrogasci - spasioci. Sumnja se da je ona sa svojim sinom Lukom čije je telo nađeno na ušću Cijevne u Moraču, skočila u reku.
Apelacioni sud u Nišu po drugi put je u petak ukinuo optužnicu protiv Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića, koje Više tužilaštvo u Zaječaru tereti da su 26. marta prošle godine u Banjskom Polju kod Bora ubili malu Danku (2)!
Legendarni stručnjak, Miroslav Nikolić, smatra da je reprezentacija Srbije "jaka kao zemlja" i da ne treba nikoga da se plaši na predstojećem Evropskom prvenstvu.
Košarkaši Crvene zvezde nisu izgubili sve šanse za plej-of Evrolige, ali im je situacija nakon poraza od Real Madrida (78:72) znatno otežana. Crveno-belima je sada neophodno da ostvare pobede u preostala dva meča regularnog dela (Efes, Panatinaikos), ali i da se poklope određeni rezultati konkurenata.
Najbolji košarkaš današnjice Nikola Jokić (30) noćas je predvodio Denver do ubedljivog trijumfa nad ekipom Jute (129:93), a meč je završio sa 27 poena, 14 skokova i šest asistencija. Osim što se srpski reprezentativac na proteklom susretu upisao u istoriju NBA lige, pošto je najbrže stigao do 16.000 poena, 8.000 skokova i 5.000 asistencija, postigao je i najluđi koš ove sezone, sa pola terena, pa je njegova reakcija nakon istog, ono o čemu se priča na društvenim mrežama.
Srpska teniserka Olga Danilović (24) nastavlja pohod na čelendžeru u Antaliji! Olga je u polufinalu slavila nad Ruskinjom Oksanom Selehmetovom - 2:0 (6:0, 6:2) i plasirala se u finale ovog turnira, čime je osigurala najbolji plasman u karijeri.
Češki teniser Jakub Menšik plasirao se u finale Masters turnira u Majamiju, gde će se za titulu boriti sa Novakom Đokovićem i to pošto je pobedio Amerikanca Tejlora Frica rezultatom 7:6 (7:4), 4:6, 7:6 (7:4).
Ukrajina gotovo sigurno neće moći da prihvati nove uslove sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama o retkim mineralima i drugim prirodnim resursima, piše Volstrit džornal.
Novi satelitski snimci potvrdili su prisustvo strateških „stealth“ bombardera B-2 Spirit američkog ratnog vazduhoplovstva na ostrvu Diego Garsija u Indijskom okeanu, što je odmah podstaklo spekulacije o mogućoj pripremi udara na Iran ili širu vazdušnu kampanju u regionu.
Stejt department je danas i zvanično obavestio Kongres Sjedinjenih Američkih Država da će Agencija za međunarodni razvoj (USAID) biti rasformirana, a njene ključne funkcije prebačene pod direktnu kontrolu Ministarstva spoljnih poslova, prenosi Si-En-En (CNN).
Društvenim mrežama proširio se potresan snimak iz Mjanmara na kojem se vidi kako medicinske sestre u porodilištu pokušavaju da zaštite novorođenčad dok se zgrada snažno trese tokom jučerašnjeg razornog zemljotresa.
Život gluma Borisa Komnenića, koji je preminuo 2021. godine, bio je ispunjen mnogim teškim trenucima. U jednom periodu svog života, bio je razdvojen od svoje ćerke pet godina.
Poznati glumac Tom Kruz je prilikom snimanja filma "Nemoguća misija: Razilaženje" slomio nogu, nakon čega ga je jedino zanimalo da li je scena snimljena.
Nikolina Kovač i Saša Kapor važe za jedan od najskladnijih parova na estradi, a pevačica je nedavno podelila neke nepoznate detalje iz svog ljubavnog života, ali je otkrila i koliko emocije utiču na njen rad i inspiraciju.
Đole i Vesna Đogani u ljubavi su više od dve decenije, međutim, malo ko zna da oni zapravo nisu u braku, a denser je sada otkrio da bi voleo da se to uskoro promeni.
Nekada je žarila i palila estradnom scenom, a danas Slađa Delibašić ima privatni vrtić, koji često sama čisti, a prepodne radi i u kafiću koji drži njena ćerka Marinela.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar