KUPUJETE STAN? Ovo je šest načina kako da OBORITE CENU!
Podeli vest
Istraživanja su pokazala da se stanovi često prodaju za cene niže od oglašenih, dakle, treba razlikovati prosečne oglašene i prosečne prodajne cene
Tržište nekretnina u Srbiji nastavlja da cveta, uprkos korona krizi, a vlasnici stanova na top lokacijama su u posebnoj prednosti. Štaviše, trenutno je veća potražnja nego ponuda, što uzrokuje i rast cena stanova.
Na tržištu nepokretnosti Srbije tokom marta zabeležen obim prometa za četvrtinu veći nego u februaru, a vrednost sklopljenih ugovora je veća za skoro 40 procenata, saopštio je danas Republički geodetski zavod (RGZ)
09.04.2021
16:46
Prema aktuelnim podacima, najpopularnija beogradska opština u tom smislu je Savski venac, a broj kupljenih nekretnina u Srbiji, u martu, dupliran je. Najveće povećanje broja ugovora o prometu nepokretnosti zabeleženo je u regionu naše prestonice.
Kada je situacija takva da nije lako doći do stana, a navala je ogromna, onda je teže pregovarati za cenu nekretnine. Međutim, imajte na umu da svaki vlasnik ostavi "luft" kada navodi cenu u oglasu, jer je već spreman na određeno, potencijalno spuštanje te cifre.
Zanimljivo je da su podaci iz 2020. pokazali da upravo na Savskom vencu ima "najuspešnijih pregovaranja".
Recimo, tamo je prošle godine prosečna tražena cena iznosila 2.510 evra za kvadrat u starogradnji, dok je prosečna prodajna cena bila 1.750 evra po m2. Ta razlika u Starom gradu iznosi blizu 300 evra, a na Vračaru oko 230 evra, što je negde i najrealnije, odnosno najčešće.
Kako postići tu razliku?
Niko vam neće oboriti cenu stana "sam od sebe", barem ne toliko. Neki opšti saveti, mimo vaše elokvencije i veštine, jesu da najpre angažujete agenta za nekretnine, osobu koja se dugo bavi tim poslom, poznaje sve cake, tokove tržišta i ume da proceni zašto se nekom stanu može "oboriti" cena.
Osnovno je i da sredite svoje finansije, odnosno da izračunate sa čim raspolažete. Ljudima se ponekad desi da, ako kupuju kredit za stan, daju novac za kaparu, a još nisu dobili odobrenje banke za kredit. Ne računaju na negativan ishod, i onda ostaju bez novca datog za kaparu, jer vlasnik stana ima pravo da ga zadrži.
Upoznajte stanje na lokalnom tržištu, na primer, u Beogradu, Nišu, Novom Sadu. Obratite pažnju na to kako se kreću cene u kojim delovima grada, na šta se stanari žale, i šta može da "obori" cenu stana. Kada imate znanje i "u materiji ste", onda možete i bolje da pregovarate jer ćete lakše "uhvatiti prodavca na krivoj nozi".
Budite ležerni u odnosu sa prodavcem. Ne previše, ali toliko da primeti da ste srdačni, raspoloženi za saradnju, kulturni. Ne biste verovali koliko takve stvari utiču na samu prodaju, odnosno koliko je cena bilo spušteno, samo zato što je vlasniku stana potencijalni kupac bio "simpatičan".
Ne dozvolite da vam "na licu piše" da vam se žuri. Svaka ishitrena kupovina uglavnom nije dobra po kupca, na kraju. Možda ćete kupiti izvanredan stan, bez mane, ali to ne znači da niste mogli da ga platite manje. Dakle, stavite prodavcu do znanja da niste sigurni, da imate vremena i želite još da razgledate.
Probajte da saznate zašto se prodavac seli, ako razlog nije previše ličan. Ponekad je to zbog brojnih mana koje stan ima, a koje su vešto "zabašurene". Ili, možda se u kvartu pravi prevelika buka, traženje parkinga je preraslo u agoniju, ima problematičnih komšija... Takođe, detaljno proverite elektroinstalacije, parket, stolariju, koliko je potrebno uložiti u stan, ako mu treba renoviranje, piše Telegraf biznis.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na tržištu nepokretnosti Srbije tokom marta zabeležen obim prometa za četvrtinu veći nego u februaru, a vrednost sklopljenih ugovora je veća za skoro 40 procenata, saopštio je danas Republički geodetski zavod (RGZ)
Ruske trupe izvele su masovni raketni napad na most preko ušća reke Dnjestar u Crno More u Odeskoj oblasti, saopštilo je ukrajinsko Ratno vazduhoplovstvo.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Pretraga je u Bijelom Polju proširena i na mjesto Kukulje i Sutivan, gde su snaja i svekrva videle Balijagića u njihovom voćnjaku. Na terenu su i pripadnici vojske Crne Gore, a imaju pomoć i iz vazduha.
Predsednik Košarkaškog saveza Srbije, Nebojša Čović, u razgovoru za Informer je izrazio nezadovoljstvo zbog tretmana koji imaju Crvena zvezda i Partizan u Evroligi i kaže da su ovi klubovi već u postupku komunikacije sa takmičenjem zbog oštrih sudijskih grešaka na njihovu štetu.
Ministar spoljnih poslova Belorusije Maksim Riženkov izjavio je da pitanje obezbeđivanja mira u evropskom regionu zavisi isključivo od političke volje kolektivnoog Zapada.
Na socijalnim platformama sve je više videa iza Valensije u kojima se vide pljačkaši koji provaljuju u poslovne prostore, i odnose sve što im se čini vrednim. Bez milosti!
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Specijalni izaslanici SAD doputovali u Jerusalim kako bi razgovarali o prekidu vatre u ratu Izraela s libanskom Hezbolahom, a primirje pre svega mora garantovati bezbednost Izraela, istakao je premijer Izraela - Benjamin Netanjahu.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Glumica Salma Hajek zablistala je na dodeli WSJ Magazine Innovators Awards 2024., zajedno s koleginicom Penelope Kruz. Obe dame izgledale su fenomenalno, svaka na svoj upečatljiv način.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.