LIČI NA KOROV, A DONOSI OGROMNE PARE! Isplativiji čak i od malina! Mala ulaganja, otporan na sušu i mraz!
Podeli vest
Proizvodnja i prodaja rena na stranom tržištu donosi dosta novca. Mnogi su se opredelili za gotov proizvod, ali pakovanje u teglice je najteži deo posla, kaže MIlan Adžić iz Novog Bečeja
Prilika za dobru zaradu ako se odlučite za uzgajanje biljaka jeste ren - tvrde oni koji su se usudili da pokrenu proizvodnju i prodaju.
Ren je nezasluženo marginalizovan na listama zdrave hrane koje se propagiraju kod nas, za razliku od, recimo Rusije, gde je ovaj ljuti koren neizostavan deo ishrane, upravo zbog svojih lekovitih svojstava
16.04.2021
14:45
Od same biljke, koja inače izgledom podseća na običan korov, može da se zaradi za pristojan život, ali zapravo prava prilika za zaradu jeste u gotovim proizvodima od rena.
- Jedno od isplativijih ulaganja je ren i od jednog hektara dobije se 5.000 kilograma korena. Kada se preradi i prepakuje u teglice, ren na inostranom tržištu dostiže cenu i do dva evra za sto grama, što čini da se sva proizvodnja i radna snaga ispati. To se pokazalo kao bolji posao od voćarstva, maline i kajsije, koje su postale neizvesne što se tiče roda i zarade - kaže za MONDO Milovan Alimpić (51), proizvođač rena iz Novog Bečeja.
KAKO JE MILOVAN DOŠAO NA IDEJU DA GAJI REN?
Milovan Adžić objašnjava da odluku da se bavi proizvodnjom rena nije doneo slučajno, već je najpre analizirao tržište i prikupljao informacije.
- Hteo sam da uzgajam nešto čega nema mnogo na tržištu, čega je zapravo manjak. Išao sam po pijacama i prodavnicama da vidim šta se najviše koristi u ishrani, a da ga ima malo, posebno u domaćoj formi. Nakon što sam pričao i sa nekim poljoprivrednicima, video sam da je ren najbolji izbor. Prvo sam zasadio 10 ari, pa nakon toga 35 ari i imao sam prinos od oko 2.000 kilograma. Sada već imam jedan hektar - kaže MIlovan, koji kaže da nije pogrešio sa izborom i da sada ima i registrovano poljoprivredno gazdinstvo.
Foto: Shutterstock
TRI AROME U TEGLICAMA
Kako kaže Milan, odlučio se za domaći ren odnosno organsku proizvodnju, dok je posle određenog vremena shvatio da je najisplativije prodavati gotov proizvod, pa je proširio asortiman.
- Od početka proizvodnje rena već je prošlo više od 10 godina. Pokrenuli smo preradu i oni koji u Srbiji otkupljuju od nas za ovo vreme su shvatili kakvog kvaliteta je ren i da li im ukus odgovara. Sada smo počeli da proširujemo proizvodnju. U saradnji sa tehnologom, radimo na ispitivanju tri arome namaza od rena, tako da je izbor sve veći - kaže Milovan Adžić iz Novog Bečeja.
CENA I DO DVA EVRA ZA 100 GRAMA
Koliko god da nema mnogo proizvođača rena, tržište Srbije je malo i najbolja varijanta za zaradu jeste kada proizvođač dogovori siguran izvoz.
- Jedan deo prodajemo u Srbiji, a drugi deo pakujemo za rusko tržište. Sa njima smo stupili u kontakt i oni su zapravo dolazili da provere kakva je naša proizvodnja i uslovi rada, a nakon toga smo dogovorili posao. Ako proizvedete sve prema standardima, prodaja zaista nije problem. Cena ploda je oko dva evra, dok se prerađen može prodavati po znatno višoj ceni. Po evropskim zemljama jedna tegla od 100 grama košta i do dva evra - kaže ovaj Bečejac.
Foto: Shutterstock
STRANCI TRAŽE VISOK STANDARD
Iako ren na prvi pogled nije zahtevna biljka, mnogi ga nazivaju korovom, ali zahteva "puno ruku za rad".
- Mesec dana nakon sadnje skidaju se zaperci, bukvalno se svaki koren otkopa, skine zaperak, vraća se u zemlju, sve se to radi ručno. Na stranom tržištu traže samo prvu klasu, dužine 25 centimetara, dva centimetra debljine, pravilnog oblika. Važna je prihrana i navodnjavanje, kako biste imali dobar prinos. Za okopavanje treba zaista puno radne snage. Za štetočine se mogu koristiti samo dozvoljeni proizvodi, a u to vreme, ren treba paziti - kaže naš sagovornik.
ODUSTAJU ZBOG SUZA?
Ono što je mana jeste to što je za ren neophodan veliki broj radnika, jer mašine rade samo 20 do 30 odsto posla, odnosno samo grube radove.
- Radnik vadi ren i ubacuje u prikolice, a ove reznice na korenu se moraju sačuvati. Jako duboko treba orati, praviti bankine i saditi, a to zahteva dosta radne snage. Probali smo sa mašinskom sadnjom, ali su efekti bili slabiji. U preradi i pakovanju u teglice ima puno posla, veća je i zarada, ali je najveći problem obezbeđenje radne snage. Od ljutine usitnjenog rena suze oči, pa se često dešava da radnici dođu, pa odustaju - kaže MIlovan.
NIJE RIZIČAN, OTPORAN NA SUŠU
Ono što je dobro za one koji bi da počinju proizvodnju, jeste to što za početak ovog posla nisu neophodna velika ulaganja. Posao se ne računa kao veliki trošak i rizik, za razliku od mnogih drugih poslova u poljoprivredi.
- Nema velikih zahteva prema merama zaštite od bolesti, štetočina i korova. Ren neće uništiti suša, mraz, kao ni druge nepogode. Može da prezimi u fazi mirovanja i na veoma niskim temperaturama, kojih na našem podneblju i nema. Razvija snažan koren i uvek može da pronađe dovoljno vlage u tlu - objašnjava Milovan.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ren je nezasluženo marginalizovan na listama zdrave hrane koje se propagiraju kod nas, za razliku od, recimo Rusije, gde je ovaj ljuti koren neizostavan deo ishrane, upravo zbog svojih lekovitih svojstava
Ukrajina više ne može da izdrži pritisak sve intenzivnijih ruskih napada duž cele linije fronta i mora strateški da se povuče u unutrašnjost zemlje, ocenio je vojni ekspert i bivši pukovnik Službe bezbednosti Ukrajine Oleg Starikov.
Do 31. marta hrvatski Javni servis HRT napustila su 333 zaposlena, koji su prethodno potpisali raskid ugovora o radu, uz isplatu otpremnine, potvrđeno je Hini.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se večeras sa ministrom spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske Dejvidom Lamijem u Vili Mir u Beogradu.
U jednočasovnom intervjuu sa podkasterom Mariom Nafalom, predsednik Srbije Aleksandr Vučić se osvrnuo na razbijanje Jugoslavije i NATO agresiju 1999. godine, ali i na sadašnju situaciju u Srbiji.
Miša Vacić, lider Srpske desnice, bio je gost Info jutra kod voditeljke Jovane Radović i tom prilikom komentarisao najavljeni koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu.
Narodni poslanik Uglješa Mrdić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice pozvao je institucije da rade svoj posao i da uhapse novinarku Biljanu Lukić.
Ubica pevačice Jelene Marjanović ni posle devet godina od zločina nije otkriven, a njen muž Zoran, koji se tereti da je kriv, tvrdi da nema veze sa delom i da se veoma zabrinio kada je Jelena nestala.
U službenom vozilu "marica" u Ubu, M.M. (42) okrivljeni za krivično delo krađe, po povratku od sudije nakon izrečene mere određivanja pritvora, na putu ka zatvoru izvršio je danas samoubistvo vešanjem.
Fudbaleri TSC plasirali su se u polufinale Kupa Srbije pošto su elimisali Partizan pobedom u Humskoj posle dramatične serije jedanaesteraca 10:9 (0:0, 0:0)
Utakmicom Fenerbahče-Barselona u okviru 33. kola Evrolige počinje nova era za navijače u Srbiji budući da će svi navijači imati mogućnosti da gledaju duele elitnog takmičenja.
Jedan od najpopularnijih ruskih novinara Vladimir Solovjov poručio je Britancima i Francuzima, koji planiraju da pošalju svoje trupe u Ukrajinu posle potpisivanja mirovnog sporazuma sa Moskvom kako bi navodno očuvale mir, da će svi njihovi vojnici biti ubijeni.
Nekadašnji ruski vrhovni komandant u Ukrajini, general Sergej Surovikin, ozbiljno je razmatrao upotrebu nuklearnog oružja kako bi sprečio Ukrajinu da napreduje prema Krimu u jesen 2022. godine, stoji u izveštaju The New York Timesa, koje je preneo Newsweek.
Pripadnici Oružanih snaga Ukrajine pokušavaju da pređu na našu stranu prerušeni u civile, izjavio je za RIA Novosti snajperista 40. brigade mornaričke pešadije sa pozivnim znakom „Rulj“.
Reditelj Predrag Gaga Antonijević kaže da se glumac Val Kilmer (65) nije lečio zbog crkve kojoj je pripadao i verovanju da će Bog izlečiti svaku bolest!
Aloe vera je biljka koja se lako gaji u saksiji i ima brojne koristi za kožu i zdravlje. Njeni listovi sadrže gel koji je odličan za hidrataciju, pomoć kod opekotina, ožiljaka, strija, crvenila, kao i za detoksikaciju organizma.
Mnogi ljudi tokom godina primete poteškoće u pronalaženju prave reči, što može biti znak rane faze Alchajmerove bolesti. Međutim, nova istraživanja sugerišu da je brzina govora, a ne samo teškoće u pronalaženju reči, bolji pokazatelj zdravlja mozga, posebno kod starijih osoba.
Ako želite da izbegnete gužve na putovanjima, trebalo bi da posetite neke manje atraktivne, ali zanimljive lokacije u Evropi koje pružaju relaksirajući odmor.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar