• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Saopštenje

28.06.2021

11:41

10 saveta za bezbedno mobilno bankarstvo

Vesti

10 saveta za bezbedno mobilno bankarstvo

Podeli vest

Sve veći broj građana Srbije koristi online usluge banaka na svom mobilnom telefonu. Građani sve manje idu u poslovnice banaka kako bi prebacili novac ili proverili stanje na računu. Kako biste mogli da uživate u nebrojanim prednostima mobilnog bankarstva, spremili smo za vas nekoliko korisnih saveta o tome šta možete da učinite kako biste bezbedno koristili ovu uslugu.

1. Ne pristupajte svojim bankovnim računima preko javne WiFi mreže

Izbegavajte da pristupate sajtu ili aplikaciji banke ako niste na sigurnoj Wi-Fi mreži sa lozinkom. Javna Wi-Fi mreža, kao što je ona u kafiću, mnogo je nebezbednija od vaše kućne konekcije.

Foto: Pixabay

2. Nemojte da čuvate podatake za prijavljivanje

Uvek proverite da li ste „izlogovani“. Neki sajtovi i aplikacije vam nude mogućnost da podatke za prijavu sačuvate za buduću upotrebu, ali ako neko koristi vaš računar ili mobilni uređaj nakon vas, mogao bi dobiti pristup i vašem računu.

3. Koristite dvofaktorsku potvrdu identiteta kad je to moguće

Foto: pixabay.com

Dvofaktorska autentifikacija je novi nivo sigurnosti koji se primenjuje tako  što unesete svoje korisničko ime i lozinku, ali umesto da odmah dobijete pristup, od vas se traži drugi faktor kao što je PIN ili odgovor na sigurnosna pitanja koja ste ranije postavili.

4. Koristite jake lozinke i često ih menjajte

Foto: Pixabay

Jake lozinke sadrže kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i simbola. Slabe lozinke kao što su „123456“ ili „lozinka“ se možda lakše pamte, ali su jedan od najvećih rizika za sigurnost vaših podataka na internetu. Takođe, menjajte lozinku svakih nekoliko meseci i koristite različite lozinke za različite naloge.

5. Redovno ažurirajte svoj računar ili telefon

Foto: pexels.com

Zastareli računari i telefoni nisu dovoljno sigurni da vas zaštite od virusa i hakera. Kako bi ostali bezbedni, ne ignorišite notifikacije za ažuriranje računara i uvek instalirajte pouzdan antivirus softver.

6. Uključite obaveštenja banke

Većina banaka šalje sms i imejl upozorenja u različite svrhe, kao što su izvršene transakcije i njihovi iznosi, koji će vam pomoći da na vreme primetite da li je neko pored vas  imao pristup vašem računu. Neke tehnološki razvijenije banke kao što je Mobi Banka, će vas čak upozoriti ako se vašem nalogu pristupi sa ranije nepoznatog uređaja.

7. Ne delite svoje podatke ni sa kim

Banka nikada neće tražiti poverljive podatke putem telefona ili imejla. Bez obzira da li primite telefonski poziv koji deluje kao da je od banke ili imejl sa zahtevom za unošenjem podataka, nemojte davati svoje podatke za prijavljivanje. Koristite samo zvaničnu stranicu ili aplikaciju banke.

8. Koristite aplikaciju banke

Jedan od najsigurnijih načina da obavite svoje bankarske poslove je putem zvanične mobilne aplikacije. Iako veb pretraživači pružaju slične mogućnosti, aplikacija pruža dodatni nivo bezbednosti.

9. Postavite ograničenja podizanja gotovine na bankomatu

Foto: Pixabay

Korisnici bankomata koji su upravo preuzeli gotovinu su česta meta prevare. Stoga postavljanje ograničenja maksimalnog podizanja gotovine na bankomatu je mudar potez koji potencijalno može smanjiti vaše gubitke.

10. Uvek sami ukucajte veb adresu banke u pretraživač

Hakeri su poslednjih godina postali sve veštiji u kreiranju takozvanih „fišing“ prevara koje se često pojavljuju u vidu imejlova koji izgledaju kao da su poslati od strane vaše banke, u nadi se da ćete svoje podatke za prijavu uneti u njihovu lažnu sajta banke i tako im ostaviti vaše podatke. Budite oprezni kada vidite linkove u imejlovima, čak i ako izgledaju legitimno uvek im fali „neko slovo“.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set