• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic

05.08.2021

07:26

KOLIKA ĆE VAM BITI PENZIJA Ovo je detaljna formula za izračunavanje, proverite koliko novca vam sleduje nakon završetka radnog veka

Vesti

KOLIKA ĆE VAM BITI PENZIJA Ovo je detaljna formula za izračunavanje, proverite koliko novca vam sleduje nakon završetka radnog veka

Podeli vest

Hoćemo li doživeti penziju i kolika će biti? Ovo je danas jedna od vrlo čestih dilema među ljudima koji se bliže penzionisanju, ali i među mladima koji se pitaju, i koliko će morati da imaju godina kada se budu penzionisali, ali i kolika će im biti penzija.

Prosečna penzija u Srbiji danas iznosi 29.384 dinara, dok je minimalna penzija nešto veća od 16.000 dinara. Najviše najstarijih (17 odsto) prima između 15.000 i 20.000 dinara mesečno, dok ih 12 procenata mesečno dobija između 10.000 i 15.000 dinara. Treba reći i da penzioneri, pored jednokratne novčane pomoći, poslednjih godina redovno dobijaju povišicu od države koja će i sledeće godine iznositi oko 5 odsto linearno.

Ipak i dalje je često pitanje, kako među mlađima, tako i među i sredovečnima i onima koji su pred penzijom, koliko će "inkasirati" po penzionisanju. Istina je sledeća - za računanje visine penzije postoji posebna, nimalo jednostavna formula. Suština je, međutim, u tome da je penzija veća što je veća zarada u odnosu na prosečnu platu u zemlji i što je više godina staža osiguranja.

Prema računici Fiskalnog saveta svi koji su 40 godina radili za i minimalac danas mogu računati na penziju od 17.300 dinara. Danas je minimalac 32.000 dinara, ranijih godina bio je i mnogo manji, a ove najmanje plate u Srbiji najčešće su imali i imaju trgovci, ugostitelji, radnici u proizvodnji...

- Za nekoga ko je 40 godina zarađivao 50.000 dinara, danas bi penzija bila 26.500 dinara. Takođe, za platu od 70.000 dinara dobijla bi se penzija od 37.100 dinara, a za zaradu od 90.000 dinara tokom 40 godina staža, može se očekivati penzija od 47.800 dinara izračunao je za "Blic Biznis" član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.

Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.

Foto: Tanujug

Visina penzije zavisi od nekoliko faktora

Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.

Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Na kraju dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom koji od januara 2020. godine iznosi 862 dinara.

Nova pravila za penzionisanje

Ove godine žene u starosnu penziju mogu sa 63 godine i dva meseca života, umesto 63 godine koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2020. godini. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.

Nova pravila za dame važe i ukoliko žele da idu u prevremenu penziju. Za ovu godinu uslov je 39 godina i četiri meseca staža osiguranja i najmanje 58 godina i četiri meseca života.

S druge strane, muškarci u starosnu penziju u 2021. godini idu po starom - sa 65 godina života i 15 godina staža upisanog u radnu knjižicu. Ima međutim, promena u ostvarivanju prava na prevremenu penziju.

Oni su, naime, prošle godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 58 godina i četiri meseca života. Ove godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina života.

Ono što je jedanko za oba pola jeste pravilo po kome i muškarci i žene mogu redovno da se penzionišu sa 45 godina staža, bez obzira na starost. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom tog perioda redovno uplaćivali doprinose.

 

plata minimalac (sada 32.000) penzija 17.300
plata 50.000 penzija 26.500 dinara
plata 70.000 dinara penzija 37.100 dinara
plata 90.000 dinara penzija 47.800 dinara

*dužina radnog staža za sve primere je 40 godina

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!
Live TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!

Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

19.12.2024

11:55

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set