KAKO ĆE SE ODVIJATI NASTAVA ZA STUDENTE?! Rektorka Univerziteta u Beogradu otkriva ZAŠTO SMO ISPALI IZ PRVIH 500 SA ŠANGAJSKE LISTE
Podeli vest
Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović kaže da će se pratiti situacija sa korona virusom i u skladu sa tim definisati način održavanja nastave i ispita, ali da procenjuje da će sledeća školska godina početi kombinovanom nastavom
- Okolnosti se menjaju iz nedelje u nedelju pa je teško unapred prognozirati. Ipak moja procena je da ćemo početi kombinovanom nastavom, kakvu smo imali i ove školske godine, a kasnije će se odlučivati u skladu sa situacijom - navodi ona za Tanjug.
U beogradskoj Studentskoj poliklinici registrovano 65 studenata pozitivnih na koronu, rekla je dr Milena Tomašević i istakla da je to značajno povećanja u odnosu na jun mesec
16.08.2021
10:41
Ističe da je pritom najvažnije da brucoši imaju redovnu nastavu, jer oni moraju da se uvedu u sistem visokog obrazovanja i na njih mora da se obrati najveća pažnja.
Kada je reč o ispitima koji predstoje pre početka sledeće školske godine, naglašava da će se kao što je Univerzitet u Beogradu i postupao od početka epidemije, oni odvijati uz poštovanje epidemioloških mera, kako bi se obezbedila sigurnost i za nastavnike i za studente.
Zašto je Beogradski univerzitet ispao sa Šangajske liste?
- Svake godine kada se objavi Šangajska lista univerziteta, dajemo analizu šta se dešava i ja godinama nagoveštavam da opadanje plasmana Univerziteta u Beogradu neminovno dolazi, kaže rektorka ovog univerziteta Ivanka Popović uz konstataciju da bolji plasman ne mogu da obezbede samo nadareni pojedinci nego je potrebno da ceo visokoškolski naučni sistem funkcioniše na odgovarajući način - rektorka za Tanjug ocenjuje da pad plasmana ne treba doživljavati alarmantnim ali da on jeste pokazatelj trenda koji se čini neumitnim ako se nešto ne promeni.
Navodi i da se iz objavljenih podataka, koji pokazuju da Univerzitet u Beogradu sada jeste na širokoj poziciji od 501 do 600, ne vidi da je on po bodovnom stanju blizu 500. mesta.
- To nije vidljivo a možda i nije toliko ni bitno, jer to su minimalne razlike između univerziteta. Ono što želim da kažem i što govorim svake godine, jeste da naši naučnici postižu izvanredne rezultate imajući u vidu kakvo je finansiranje nauke u Srbiji - ističe Ivanka Popović.
Foto: Tanjug
Ivanka Popović
Napredak pitanje nacionalnog projekta
Prema njenim rečima samo sistematski i dugogodišnji pristup može da obezbedi stabilan plasman na Šangajskoj listi i eventualno pomeranje naviše.
- To je u svakoj zemlji nacionalni projekat gde se kroz sistematsko ulaganje u materijalne uslove, u finansiranje istraživača, obezbeđivanje naučnog podmlatka ostvaruju odgovarajući rezultati a naročito kada su u pitanju male zemlje - objašnjava rektorka Popović.
Naglašava da nijedan čovek ne može sam da razreši i popravi sadašnje stanje, jer to kako će funkcionisati nauka u celoj Srbiji jeste pitanje sistema.
Potrebno da prođe najmanje dve godine da se rezultat vidi
Ocenjuje da bolji plasman ne mogu da obezbede samo nadareni pojedinci nego je potrebno da ceo visokoškolski naučni sistem funkcioniše na odgovarajući način.
- Rezultati onda ne bi mogli da izostanu i verujem da bi tada mogli da budemo na dobrom putu. Naravno da je od trenutka kada se implementiraju promene, a neke stvari u Srbiji jesu počele da se dešavaju, potrebno da prođe najmanje dve godine da se taj rezultat vidi u plasmanu na rang listi - navodi za Tanjug Ivanka Popović.
Ističe da se ne bi trebalo posebno opterećivati najnovijim plasmanom Univerziteta u Beogradu ali da bi svakako trebalo da se radi mnogo više nego do sada i u boljoj koordinaciji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
To, ističe, posebno važi za implementaciju Zakona o nauci i istraživanju, strategiji vezanoj za razvoj nauke i za Zakon o Fondu za nauku.
- Ako se to sve uveže i koordiniše i da nema uravnilovki nego nagrađivanja najboljih i prepoznavanja onih koji su najkvalitetniji, uspeh ne može da izostane, jer mi imamo fantastičan ljudski potencijal u Srbiji - naglašava ona.
Foto: Tanjug
Univerzitet u Beogradu
Naučni radovi s efktom u svetskoj naučnoj zajednici
Ne spori da se u nauku ulaže, kao što je po objavljivanju najnovije Šangajske liste univerziteta i saopšteno iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ali ukazuje da se postavlja pitanje šta će se vrednovati, čemu će se pridati najveći značaj i na koji način će se to odraziti.
- Nije važno samo objaviti naučne radove. To treba da budu radovi koji imaju određeni efekat u svetskoj naučnoj zajednici. Da bi išli napred ne možemo da radimo isto kao što radimo svake godine, moramo svake godine da radimo sve više i više jer utakmica je vrlo rigorozna - kaže Popović.
Ističe da je velika čast biti u vrhu Šangajske liste, kojom se između sebe vrednuju univerziteti i to oni istraživački.
- Svaki plasman u top 1000, gde je sada i naš Univerzitet u Novom Sadu je velika stvar za svaki univerzitet i podsticaj da se uvek bude sve bolji i bolji - zaključuje rektorka Ivanka Popović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Tomić Bane
pre 3 godine
Pa u istom sistemu gospodjo Ivanka funkcioniše i Novosadski univerzitet., zar ne? Kako to da se oni penju na toj i takvoj listi za razliku od beogradskog univerziteta? Pa valjda ste tu i postavljeni da nešto uradite?
sve su smislili da ukinu budjet,a oni na budjetu, steta sto nemaju ekskurzije da uzmu neki dinar.od uplsanih1600 ucenika prve godine odustalo 1550 sto se nezapita zasto, toliko o njenoj brizi za ucenike.
U beogradskoj Studentskoj poliklinici registrovano 65 studenata pozitivnih na koronu, rekla je dr Milena Tomašević i istakla da je to značajno povećanja u odnosu na jun mesec
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević istakao je da zna sve što studenti blokaderi planiraju da rade kada u subotu dođu da blokiraju našu medijsku kuću.
Uprkos zabrinutosti Rumunije i Bugarske, Vašington bi mogao biti zainteresovan da Rusija uspostavi kontrolu nad Odesom, piše infoBRICS. Gubitak luke bio bi katastrofa za ukrajinsku privredu i flotu, ali bi doveo do stvaranja bezbednog prolaza kroz vode Crnog mora.
Nakon incidenta u Novom Sadu, u kojem je grupa studenata blokadera DIF-a napala i pretukla maloletne dečake romske nacionalnosti, na društvenim mrežama se oglasio novinar i član Nacionalne Asocijacije Romskih Novinara, Milorad S. Popović.
Predsednik Srpske radikalne stranke doktor Vojislav Šešelj gostovao je u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice i tom prilikom komentarisao aktuelne teme.
Član GO SNS Zoran Babić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o najavljenoj blokadi Informera i komentarisao stanje u Radio televiziji Srbije.
Pevačica Jelena Karleuša sinoć je bila gost emisije "Da se ne lažemo" kod voditelja Novice Popovića gde je istakla značaj Informer televizije u ovim turbulentnim trenucima kroz koje prolazi srpsko društvo.
Najveća srpska estradna zvezda Jelena Karleuša bile je gost emisije "Da se ne lažemo" na Informer TV gde je bez dlake na jeziku govorila o aktuelnim zbivanjima u zemlji.
Bivšem gradskom većniku i članu Štaba za vanredne situacije grada Niša, Nenadu Stankoviću, koji je uhapšen 27.marta zbog sumnje da je nesavesnim radom, kao saizvršilac, učestvovao u nenamenskom trošenju budžetskih sredstava, čime je budžet grada Niša oštećen za preko 843 miliona dinara, produžen je pritvor za još 30 dana.
Treći osnovni sud odredio je pritvor L. B. (22) koji je uz upotrebu zapaljive tečnosti i otvorenog plamena izazvao požar na automobilu koji se proširio na još dva vozila.
Norveški napadač - Erling Holand, optužen je da je krajem 2024. godine uoči utakmice Mančester sitija i Sautemptona udario ženu koja je nosila kostim klupske maskote i da joj je tom prilikom naneo povrede vrata i glave.
Pitao sam ga posle meča da li je mislio da će ući, rekao mi je "Zapravo, jesam". I mi svi znamo to i to ne može da se opiše, način na koji on izađe i mogućnost njegovih šuteva je neverovatna, rekao je Majkl Meloun nakon utakmice.
Turisti na Tajlandu bili su u šoku u trenutku kada je snažan zemljotres pogodio njihov hotel, izazvavši ogromne talase u velikom bazenu na balkonu hotela.
Tokom radne posete Murmansku 27. marta 2025. godine, predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin najavio je da je Ministarstvo odbrane Rusije odobrilo program jačanja mornaričke pešadije u okviru ratne mornarice.
Ukrajinskim trupama je naređeno da preuzmu kontrolu nad teritorijama u Kurskoj oblasti i barem nekim oblastima u Belgorodskoj oblasti, rekao je za RIA Novosti izvor u grupi Sever.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da američka želja da pripoje Grenland Sjedinjenim Američkim Državama nije toliko čudna kao što zvuči, budući da su SAD već vekovima zainteresovane za taj region.
Jelena Karleuša je prepevala hit Katarine Grujić "Jedno đubre obično", a potom je izjavila da ne zna ko tu numeru izvodi, te da misli da se pevačica zove Katarina Žutić.
Milena Ćeranić pre nekoliko godina suočila se sa ozbiljnim zdravstvenim problemom, kada se našla na pragu anoreksije, te otkriva da je poremećaj u ishrani bio posledica velikog stresa.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar