DA LI SE VIŠE ISPLATI PODIĆI KREDIT ILI ŽIVETI KAO PODSTANAR GODINAMA? Odgovor na pitanje koje sve zanima!
Podeli vest
Došlo je do naglog porasta broja stabmenih kredita, a sve veći broj građana pita se da li je bolje da ostanu podstanari, ili da se zaduže za kupovinu stana
Ako je suditi po naglom rastu broja stambenih kredita, za šest godina sa 100.000 na blizu 145.000, večita dilema građana Srbije, biti podstanar ili uzeti pozajmicu za krov nad glavom, je prevaziđena. Sada se oni više odlučuju za ovo drugo, jer smatraju da je biti svoj na svome bolje rešenje.
Nakon što je 2020. godina prošla u znaku domaćeg turizma, mnogi građani će se i ove godine odlučiti za istraživanje do sada neotkrivenih turističkih bisera u Srbiji. Pored uvek popularnih destinacija kao što su Kopaonik, Zlatibor, Vrnjačka Banja ovoga puta predlažemo top 5 destinacija koja mogu da budu savršeni izbor za letnji odmor, a na koje možda niste ni pomislili
01.08.2021
10:00
Ipak, sledećih 20 do 30 godina oni nisu “svoj na svome” jer vlasnik stana, sve do otplate kredita je banka, pa i pored toga, ali i rasta cena nekretnina, podaci pokazuju da je građanima Srbije podstanarstvo mrskije.
A razlog je činjenica da plaćaju nešto što nikada neće biti njihovo - i to približno isto kao što im je mesečna rata za kredit za nekretninu iste kvadrature i slične lokacije, koja će i nakon 30 godina i otplate kreduita, ipak biti njihova. Naravno, pod uslovom da redovno izmiruju svoje obaveze prema bankama.
Računice pokazuju da za najam stana, koji košta oko 80.000 evra treba, mesečno izdvojiti za kiriju oko 350 evra. Toliko iznosi i rata kredita uzetog na period od 30 godina.
Situacija se, međutim menja, ako ste se opredelili za otplatu na 20 godina jer bi vam u tom slučaju mesečna rata bila veća za 80 do 100 evra. Slična situacija je i kod drugih iznosa kredita, odnosno ako je rok otplate duži, onda vam je rata podudarna sa kirijom, dok ako je kraća, onda može biti malo viša.
Ima međutim i drugačijih primera gde se na nekretnini koja je uzeta na kredit, može i zaraditi ako se rentira jer se poseduje drugi stan.
Da je to tako pokazuje primer Beograđanke Suzane L. koja je 2009. godine uzela kredit za dvosoban stan u jednoj centralnoj beogradskoj opštini, u vrednosti od 58.000 evra.
- To sam uradila da ne bih bila podstanar jer je vreme boravka u nekim tuđim stanovima zavisilo od volje gazde. U međuvremenu sam se udala i pošto suprug poseduje nekretninu, ovaj stan rentiramo i od toga uspevamo da podmirimo ratu kredita ali i da nam još i ostane. Naime, moja mesečna rata za kredit je sada 250 evra, a najam stana naplaćujemo 300 pa nam ostaje 50 evra. U periodu kada je euribor bio na najvišem nivou, rata za kredit je bila 290 evra. Meni se kredit do sada isplatio jer mi je ostalo da u narednih 15 godina isplatim moj stan s tim što će mi rata u poslednjih pet godina biti i manja ,odnosno kretaće se oko 200 evra- navodi ova Beograđanka.
Verica Marković, vlasnica jedne agencije za nekretnine, kaže da ima ovakvih primera, ali da su oni u manjini, jer u većini slučajeva, kredit za stan uzimaju ljudi koji su procenili da im je isplativija izvesnost zaduženja kod banke na duži rok nego stalna neizvesnost podstanarskog života.
- Ranijih godina mlađi ljudi, posebno bračni parovi, uglavnom su se opredeljivali za rentiranje stana. Međutim, poslednjih godina taj trebnd se menja, odnosno građani procenjuju da im je bolje da se zaduže za nešto što će bar nekada biti njihovo, nego da daju novac za tuđe. Ovo tiom pre što su i kirije skočile pa su sada iste ili čak i veće od mesečne rate kredita. To se posebno odnosi na manje stanove, za kojima je velika potražnja za rentiranje. Oni su najprijemčiviji i za kupovinu - objašnjava Marković za “Blic Biznis”.
Ona dodaje da se starosna dob, za kupovinu nekretnina putem kredita, kreće između 33 i 42 godine života.
- To su uglavnom bračni parovi koji su oboje zaposleni. Mi im savetujemo da pre nego što se zaduže sagledaju sve aspekte te dugotrajne avanture otplate kredita jer je nepredvidivo šta će se desiti sa njihovim primanjima u narednih 30 godina. Treba da se zna da sve dok se ne isplati i poslednja rata kredita, taj stan nije njihov već banke, pa ako dođe do problema oko plaćanja kredita, on lako možđe da ode na doboš. Ipak, da ne gledamo sve crno, najveća prednost kredita je to što nakon izvesnog broja godina, ako vas je zaobišao otkaz, postajete punopravni vlasnik stana. Pošto su sada najam stana i rata kredita gotovo isti, onda je sigurno bolje plaćati nešto što će bar nekada biti vaše nego ono što nikad neće - objašnjava Marković.
Zanimljivo je kako stranci, za razliku od nas, nemaju toliku potrebu da poseduju nekretninu i češće se odlučuju na iznajmljivanje stanova. Nasuprot njima, iznenađuje činjenica, da je u nerazvijenim zemljama mnogo češća praksa kupovina nekretnine nego praksa iznajmljivanja.
Primer 1
Visina kredita - 80.000 evra
iznos rate na 20 godina otplate- od 430 do 450 evra
iznos rate na 30 godina otplate -350 evra
Primer 2
Visina kredita - 58.000 evra
iznos rate na 20 godinai otplate - od 310 do 340 evra
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
MM
pre 3 godine
Moja preporuka za kupovinu stana je ta da u startu kupite manju stambenu jedinicu i funkcionalno je srediti.Ako Japaci ceo život žive u 30 kvm,ne vidi zašto jedna tročlana porodica to ne može.Kredit se uzme na duplo kraći rok pa posle 10-15 godina imate vaš stančić.Onda možete da razmislite o većem kvadratu.Druga opcija je ta da taj manji stan rentirate,ako je u dobrom kraju,a da za taj iznos vi rentirate veći stan.Šta time dobijate?Pa za 10-15 godina taj stan je vaš i onda sva renta ide vama ili ga prodate i kupite veći stan uz doplatu keš ili manji kredit.Ovako imate duplo veću sigurnost da vam banka ne uzme stan zbog zastoja u otplati,jer će rok otplate biti duplo kraći ili duplo manja rata kredita.
Nakon što je 2020. godina prošla u znaku domaćeg turizma, mnogi građani će se i ove godine odlučiti za istraživanje do sada neotkrivenih turističkih bisera u Srbiji. Pored uvek popularnih destinacija kao što su Kopaonik, Zlatibor, Vrnjačka Banja ovoga puta predlažemo top 5 destinacija koja mogu da budu savršeni izbor za letnji odmor, a na koje možda niste ni pomislili
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.