• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Novosti.rs

20.10.2021

09:41

LJUBITELJI EKSKLUZIVNIH DESTINACIJA U PANICI! Turističke agencije dostavljaju poreskoj podatke putnika koji su uplaćivali aranžmane skuplje od 5.000 evra

Pixabay

Vesti

LJUBITELJI EKSKLUZIVNIH DESTINACIJA U PANICI! Turističke agencije dostavljaju poreskoj podatke putnika koji su uplaćivali aranžmane skuplje od 5.000 evra

Podeli vest

Turističke agencije u Srbiji moraće Poreskoj upravi da daju podatke svojih klijenata koji budu uplaćivali aranžmane skuplje od 5.000 evra. Ova zakonska obaveza mogla bi da utiče da manji broj dobroplatežnih turista zaobiđe agencije i samostalno otputuje.

Imućni putnici, koji prijavljuju sva svoja primanja i na njih plaćaju porez, ne moraju da strahuju. Luksuzni aranžman može biti tek tas na vagi građanima koji zarađuju daleko od očiju poreznika. Na meti kontrole naći će se tek ukoliko računica pokaže da je uvećanje imovine za čak 150.000 evra premašilo prihode u toj godini. I to tokom najviše tri godine.

Poreska uprava nema problema da dođe do podataka o vlasnicima kvadrata. Oni plaćaju porez i u njihovim su evidencijama. Slično je i sa automobilima. Zakon o utvrđivanju porekla imovine daje im ovlašćenje da podatke, koji bi im pomogli da odrede vrednost imovine potencijalnim obveznicima, traže bukvalno od svih institucija, firmi i preduzetnika.

- Nije ova kontrola ništa neuobičajena niti nenormalna, u zapadnom svetu se to već radi, ali bi ona mogla da ima negativne posledice po same agencije. Putnici će zazirati od putovanja sa agencijama. Ubuduće ćemo morati da se naviknemo da će svaki trošak biti pod lupom Poreske uprave. Postojao je nesporazum da li se to kosi sa Zakonom o zaštiti podataka ličnosti, ali Poreska uprava, međutim, ima apsolutno pravo da to traži - smatra Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije.

Foto: Tanjug/Tanja Valic

Aleksandar Seničić

Prema rečima Seničića, prodati aranžmani su jedan deo, a to nikako ne znači da će oni koji su potrošili više od 5.000 evra morati da dokazuju poreklo imovine. Poreska uprava, sada je tražila informacije samo od 12 agencija, koje su imale promet veći od 200 miliona dinara. Turističke agencije moraće u roku od sedam dana da dostave podatke o putnicima.

- Poznato je, međutim, da najveći broj najskupljih aranžmana ne organizuju turističke agencije, već se rezerviše i uplaćuje na onlajn platformama, direktno avio-kompanijama ili hotelima - rekao je Seničić.

Pomoćnik direktora Poreske uprave Srbije Miroslav Đinović. medijima je objasnio da su već prikupili podatke iz APR - ko je vlasnik kojih akcija, imaju li udele u kompanijama, pa i koliko to vredi.

- Svi podaci se nalaze u posebno izdvojenom serveru, kojem pristup ima samo četvoro zaposlenih u Poreskoj upravi. Poreznici su već prikupili informacije o pokretnim, nepokretnim stvarima, vlasništvu u firmama, pozajmicama u slučaju kada je osnivač i direktor ista osoba. Kontrolisali smo promet nepokretnosti u Srbiji u poslednje tri godine i utvrdili da za 600.000 nepokretnosti postoji utvrđen porez na prenos apsolutnih prava. Od tog broja, utvrdili smo da je u 3.500 slučajeva kupljena nepokretnost vrednija od 150.000 evra, a da su prihodi nikakvi ili minimalni. Obratićemo se i bankama da nam daju korisnike stambenih kredita. Ako je od te 3,5 hiljade, 2.000 nepokretnost kupilo na kredit, to je legitiman način uvećanja imovine. Onda ćemo se pozabaviti sa preostalih 1.500 - kazao je Đinović.  

Kazne od 500.000 do dva miliona

Kazne od 500.000 do dva miliona dinara kazniće se ustanova ili kompanija, koja na zahtev jedinice Poreske uprave i u roku koji ona odredi, ne dostavi podatke kojima raspolaže. Preduzetniku za isti prekršaj preti kazna od 100.000 do 500.000 dinara. Građaninu i odgovornom u firmi, državnom organu i organizaciji, organu autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave i imaocu javnih ovlašćenja sledi kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set