BADNJAK JE DREVNI OBIČAJ SRBA, A JELKU SMO "UVEZLI" U 19. VEKU! Njegovim paljenjem pomažemo da se oporavi BOG SUNCA, a evo kakvo psoebno značenje ima PANJ TORTA!
Podeli vest
Badnjak i okićena jelka simbol su božićnih i novogodišnjih praznika, od kojih je prvi stari običaj našeg naroda, dok su kićenje jelke Srbi “uvezli iz inostranstva” u 19. veku, a u potpunosti ga prihvatili posle Drugog svetskog rata
Direktor RHMZ Jugoslav Nikolić rekao je gostujući na TV Prva da se natprosečne temperature sa stabilnim i sunčanim vremenom očekuju do srede 5. januara, ali je od 12. januara moguć i sneg
02.01.2022
23:30
Ovo za Tanjug kaže direktor Etnografskog muzeja u Beogradu etnolog Tijana Čolak-Antić Popović.
Istorija božićne jelke seže sve do simbolične upotrebe zimzelenog drveća u drevnom Egiptu i Rimu, ali je kod Srba tradicija da se unosi badnjak u kuću na Badnje veče.
- Reč je o verovanju da, kada je najkraći dan u godini, treba da se zapali vatra i da ta vatra osvetljava početak Nove godine, odnosno da se njome pomaže Suncu, koje je tada najslabije - kaže Čolak-Antić Popović.
Foto: Lj.S.
Novi običaji usvajaju se, kako dodaje, nakon što je Srbija razvila kontakte sa Evropom polovinom 19. veka.
- Naši ljudi išli su na školovanje u inostranstvo. Svaka imućnija porodica slala je po jedno dete, i to ono najbistrije. Muškarci su se školovali i često se ženili, pa su strankinje dolazile u Srbiju. Devojke su išle u zavode, koji su bili internati za žensku decu. I onda su, vraćajući se u zemlju, donosili sve te novotarije, kao što je i kićenje božićne jelke - kaže Čolak-Antić Popović.
Do najintenzivnijeg prelaska na novogodišnju jelku i napuštanja tradicije badnjaka došlo je nakon Drugog svetskog rata, odnosno nakon “raskida sa religijom”.
- Jelka nije delovala kao religijsko praznovanje Božića i Nove godine, u odnosu na badnjak koji je bio pravoslavni. Uskrs, takođe, tad prestaje da se slavi, a obeležavanje početka bujanja vegetacije preuzima 1. maj. Komunizam je značio raskid sa religijom, a ti običaji su se smatrali za religiozne, za hrišćanske - podseća Čolak-Antić Popović.
Ali, kako napominje, ovi običaji su jako stari i potiču iz perioda pre primanja hrišćanstva.
- Ojačati snagu Sunca svakako nije nešto što je hrišćanski. Možemo da kažemo da je Božić rođenje Isusa Hrista, ali i rođenje malog boga, koji je iz predhrišćanskog perioda - navodi Čolak-Antić Popović.
Slična istorija, sudeći prema pisanju američkog Historija, vezuje se za jelke.
U vreme zimske kratkodnevice, kada je dan najkraći u godini, a noć najduža, mnogi drevni narodi verovali su da se bog Sunca razboleo i oslabio. Kratkodnevicu, koja na severnoj hemisferi pada 21. ili 22. decembra, slavili su, jer je to značilo da će bog Sunca konačno početi da se oporavlja. Zimzelene grane podsećale su ih na sve zelene biljke koje će ponovo izrasti kada bog Sunca ojača i vrati se leto.
Međutim, kako navodi Histori, zasluge za tradiciju kićenja jelke, kakvu danas poznajemo, pripisuju se Nemačkoj, u kojoj su pobožni hrišćani unosili ukrašeno drveće u domove u 16. veku, a ovaj običaj popularizovali su britanska kraljica Viktorija i njen suprug, princ Albert.
U Nemačkoj su pojedinci pravili božićne piramide od drveta, koje su ponekad ukrašavali zimzelenim biljkama i svećama.
Veruje se da se prvi dosetio da upaljene svećice stavi na drvo osnivač protestantske crkve i jedan od vođa reformacije Martin Luter (1483-1546).
- Hodajući jedne zimske večeri ka svojoj kući, dok je smišljao propoved, bio je zadivljen sjajem zvezda koje su svetlucale među zimzelenim biljkama. Kako bi taj prizor predstavio porodici podigao je drvo u glavnoj prostoriji i ukrasio njegove grane upaljenim svećama - navodi Histori.
Foto: Informer
Čolak-Antić Popović kaže da su svećice koje i danas stavljamo na jelku da gore 31. decembra isto kao i kada se stavi badnjak na ognjište da gori.
- Drvo treba da bude rodno i plodno tako da sjajne kugle kojima ukrašavamo jelku predstavljaju plodove, kao što se badnjak posipa žitom - navodi Čolak-Antić Popović.
Za badnjak se seče grana hrasta, koji je kod Slovena oduvek bio sveto drvo. Hrast je, napominje sagovornica Tanjuga, drvo slovenskog boga Peruna, ali i drvo Zevsa i Jupitera.
Drvo svih glavnih božanstva u mnogobožačkim religijama indoevropskih naroda uvek je hrast, navodi ona.
Običaj odlaska u šumu po badnjak nije svojstven samo našem narodu.
Foto: FOTO TANJUG/ZORAN ŽESTIĆ
Kod Francuza je, kako navodi Čolak-Antić Popović, bio običaj da deda i unuk, na Badnji dan, odu po granu nekog plodonosnog drveta (šljiva, trešnja, maslina) i unesu ga kuću.
Tamo bi ih, kako dalje objašnjava, dočekala domaćica i posula žitom kako bi naredna godina bila plodna i uspešna, a potom bi se grana stavljala na ognjište da gori.
S prelaskom spremanja hrane sa otvorenog na zatvoreno ognjište - na šporet, Francuzi su prestali da unose cepanicu u kuću, pa se polovinom 19. veka jedan francuski poslastičar dosetio da napravi kolač u obliku panja.
- Mi tu poslasticu zovemo panj-torta, a u Francuskoj se nalazi na trpezi na Badnje veče - ističe etnolog.
Taj običaj se posle preneo u Kanadu i u Veliku Britaniju.
- U više zemalja se za Badnje veče posle večere služi panj-torta. Može da bude kao rolat od čokolade, sa glazurom koja se viljuškom izbrazda tako da deluje kao da je kora drveta. Panj torta može da bude i od kesten pirea, samo je važno da ima oblik odsečene grane - isrpičala je direktorka Etnografskog muzeja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktor RHMZ Jugoslav Nikolić rekao je gostujući na TV Prva da se natprosečne temperature sa stabilnim i sunčanim vremenom očekuju do srede 5. januara, ali je od 12. januara moguć i sneg
Rusija nije zvala američkog predsednika Donalda Trampa da dođe u Moskvu na obeležavanje 80. godišnjice Dana pobede, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Blokaderi sa Medicinskog fakulteta ne prestaju sa svojim radikalnim akcijama, a sada su otišli i korak dalje, bez imalo obaziranja, optužuju novinare RTS-a da su "lažovi" i izjavljaju da im "nije žao" što ti isti novinari nemaju šta da jedu jer ne mogu da dođu na posao!
Rokfelerova pudlica Savo Manojlović, izjavio je da je Ana Brnabić počinila krivično delo jer kao predsednica Skupštine nije stavila narodnu inicijativu sa 36.000 potpisa na dnevni red, čime je, kako tvrdi, direktno prekršen Ustav!
Kancelarija za Kosovo i Metohiju poručila je danas da novi talas hapšenja Srba pod lažnim izgovorom za ratni zločin, i to na drugi dan najvećeg pravoslavnog praznika Vaskrsa, "pokazuje sav očaj Prištine i antisrpsko opredeljenje Aljbina Kurtija koji svoje političke poraze želi da zamaskira napadima na Srbe".
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je večeras da višednevne blokade RTS predstavljaju nasilje i istakao da mora da se pokrene krivični postupak protiv svih koji mogu da se identifikuju, kako bi se pokazalo da postoji pravna država.
Sa dubokim žaljenjem primio sam vest o smrti Njegove Svetosti pape Franje, koji je bio simbol hrabrosti, saosećanja i nepokolebljive vere u čoveka, naveo je ministar policije Ivica Dačić.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Kako nam je naš sagovornik Boža Spasić otkrio, prva krijumčarenja narkotika počela su upravo preko banana zbog činjenice da se kokain uvozi iz latinske Amerike, pa kad se postavlja pitanje zašto su banane najčešći kontejner za drogu, to je jer ti kontejneri u najvećoj meri putuju preko okeana.
Viši sud u Nišu izrekao je meru obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi Lazaru S. (28) iz okoline Niša koji je 24.avgusta prošle godine oko 21.45 časova u Brzom Brodu nožem pokušao da ubije A.M. (35) iz tog naselja. On je bio osumnjičen za pokušaj teškog ubistva, za koje se može izreći i kazna doživotnog zatvora, ali je veštačenjem utvrđeno da je krivično delo počinio u neuračunljivom stanju
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, PU za grad Beograd, Uprave saobraćajne policije isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom „audi“, u Bulevaru kralja Aleksandra izazvao saobraćajnu nezgodu sa materijalnom štetom.
I.G.(47) koji je putem jedne društvene mreže slao svoje gole fotografije, a zatim tražio da se vidi uživo sa učenicom srednje škole u centru Beograda, uhapšen je.
Poznati MMA borac, Aleksandar Ilić Džoker, odigrao je nagradnu igru tokom poluvremena utakmice Partizana i Crvene zvezde u ABA Ligi, a tom prilikom je priredio i atraktivno zakucavanje.
Kakav par! Španska teniserka Paula Badosa (27) došla je u pratnji svog izabranika, inače grčkog teniseras Stefanosa Cicipasa (26) na dodelu najprestižnijeg individualnog sportskog priznanja - Laureusa.
Švedski atletičar Armand Duplantis, svetski rekorder u skoku motkom u proglašen je za najboljeg sportistu sveta u tradicionalnom izboru Akademije Laureus.
Milano je ovog vaskršnjeg vikenda bio centar velikog fudbalskog turnira "Sedriano Cup", koji je okupio dečake i devojčice iz Francuske, Nemačke, Srbije, Amerike, Italije, Grčke i Libana.
Vatikanski protokol je veoma strog i propisuje kako treba da se oblače oni koji se sastaju sa papom. Dakle, muškarci moraju da nose tamno odelo, a žene tamnu haljinu i veo preko glave.
Papa Franja potvrdio je u testamentu, koji je objavio Vatikan, da želi da bude sahranjen u Bazilici Santa Marija Mađore u Rimu, a ne u bazilici Svetog Petra u Vatikanu, gde su sahranjeni mnogi njegovi prethodnici.
Dok se svet sve više udaljava od jednog centra moći, alijansa BRIKS sprema tihi tektonski udar koji bi mogao preoblikovati način na koji se novac kreće između država.
Pregovori o sporazumu između Irana i Sjedinjenih Država o iranskom nuklearnom programu napreduju zapanjujućom brzinom koju je samo Rusija mogla da obezbedi. Kako je američki zvaničnik rekao za Gardijan, ni Iran ni SAD ne žele da zadrže ulogu UN u sporazumu, koji Rusiji daje ključnu ulogu posrednika i arbitra u američko-iranskim odnosima i isključuje Francusku i Britaniju, prethodne garante.
Didi Džej je otkrila da je svojevremeno pozajmila skupocene naočare Jeleni Karleuši, koje su joj vraćene slomljene. Pevačica je istakla da je do oštećenja došlo tokom transporta, a da "malu od skandala" smatra najvećom balkanskom zvezdom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar