Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Jovana Krstitelja. Jovanov otac je bio judejski sveštenik Zaharija, od plemena Arona. Prema hrišćanskom predanju, Jovan je rođen pola godine pre Isusa Hrista
20.01.2022
07:07
Sveti Jovan je takođe masovna slava koju Srbi često slave.
Kako bismo dobili odgovor na pitanje zašto su baš ovi sveci najčešća srpska slava, moramo se vratiti čak četrnaest vekova unazad.
- Sveti Nikola je najmasovnija srpska slava zbog toga što su Južni Sloveni, a samim tim i Srbi, prilikom doseljavanja na Balkansko poluostrvo masovno odlazili u grad Miru u Maloj Aziji (današnji Demre u Turskoj) na poklonjenje Sv. Nikoli, svecu koga je tada proslavljao ceo hrišćanski svet, kao što to čine danas kako pravoslavci tako i rimokatolici - ističe dr Bogdan Dražeta, naučni saradnik na Institutu za etnologiju i antropologiju i docent na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Dr Dražeta dodaje da je to objašnjenje zvanično, crkveno i teološko.
- Drugo objašnjenje je narodno i potiče od uverenja prema kome su Srbi, kao narod čiji je život zavisio od agrarnog (poljoprivrednog) ciklusa, u vreme zime mirovali i imali vremena da praznuju i obeležavaju ovog svetitelja u periodu kada priroda i sav živi svet miruju - navodi dr Bogdan Dražeta.
Doktor Dražeta dodaje da se od ostalih slava koje Srbi najviše obeležavaju izdvajaju Aranđelovdan (Sv. Arhangel Mihailo, 21. novembar), Jovanjdan (Sv. Jovan Krstitelj, 20. januar) i Đurđevdan (Sv. Georgije, 6. maj).
- Razlozi za obeležavanje ovih slava leže u malo čas pomenutom agrarnom ciklusu. U periodu novembra priroda počinje da miruje, tokom januara to uveliko čini, a u periodu tokom početka maja priroda kreće da se budi, a ljudi da se ponovo masovno odazivaju poljskim radovima i poljoprivrednim aktivnostima svake vrste - pojašnjava dr Dražeta.
Krsna slava kao porodični praznik zadržala se samo kod Srba zahvaljujući tome što je Sveti Sava, prvi arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve, liturgijski sistematizovao preimenovane paganske mnogobožačke idole.
Tada propisan crkveni obred ostao je isti do danas, uz izvesne izmene.
- Izbor slave je u prošlosti zavisio od toga kojoj su parohiji određena porodica, rod, bratstvo ili pleme pripadali. Osim toga, izbor je zavisio od nekog značajnog datuma prilikom koga bi neko od članova domaćinstva preživeo kakvu nevolju, bolest i sl. Ako npr. preživi sigurnu smrt 6. maja, počinje da slavi Đurđevdan, ili mu Đurđevdan bude preslava i nju prislavlja uz glavnu slavu. Budući da je slava praznik određene porodice ali i kuće, tj. doma, izbor slave mogao je da bude u skladu sa tim kog sveca zaštitnika je određena kuća slavila. Ako bi npr. zet nakon ženidbe došao u kuću tasta, počinjao je da slavi njegovu slavu, kao što je prilikom udaje (udadbe) žena uzimala slavu njenog muža, dakle snaja prilikom dolaska u kuću svekra. Ukoliko neko kupi od nekoga kuću i nema svoju slavu, onda obavezno obeležava slavu te kuće. Ako pak ima svoju slavu, slavu kuće bi trebalo bar da prislavlja - napominje dr Bogdan Dražeta.
U 21. veku tradicija se sačuvala, ali, čini se, i prilagodila savremenom dobu.
- Izbor slave je u savremenom periodu (poslednje tri decenije) stvar trenda, tj. vezuje sa za izbor nekog "popularnog" sveca zaštitnika koga i drugi Srbi masovno slave. Otuda i pojava obeležavanja slava po restoranima, hotelima i dr. prostorima ovakvog tipa - navodi naučni saradnik na Institutu za etnologiju i antropologiju dr Bogdan Dražeta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Jovana Krstitelja. Jovanov otac je bio judejski sveštenik Zaharija, od plemena Arona. Prema hrišćanskom predanju, Jovan je rođen pola godine pre Isusa Hrista
Poljaci ne dozvoljavaju ukrajinskim izbeglicama da se integrišu u društvo i često ih gledaju sa sumnjom, izjavila je ukrajinska novinarka Aljona Babakova u intervjuu za portal Nju vojs.
Ukrajinska vojska nalazi se u izrazito teškoj situaciji u oblasti Kurahova, gde su njene odbrambene linije značajno oslabljene, procenjuje britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Aleksandar Ivković iz European Western Balkans srušio je snove opozicije, i to baš na njihovoj tajkunskoj televiziji N1, kada je kazao da predsednika Srbije Aleksandra Vučića nije moguće, kako kaže, "srušiti na dugme".
Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas gostovao je u emisiji Direktno s Minjom Miletić, gde je optuživao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je na čelu kriminalne grupe, dok se za svojih 619 miliona pravio blesav.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Dragan Đilas, tajkun i lider Stranke slobode i pravde tokom gostovanja u emisiji Direktno s Minjom Miletić govorio je o pokušaju da se izbori za nekakvu slobodu, ali je takođe, bezuspešno pokušao da se pravda kako nije ranije govorio da je litijum pozitivna i dobra stvar za Srbiju.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Porodica ubijenih Jovana (60) i Milenke Madžgalj (69), koji su ubijeni u svojoj kući u petak, saopštila je da su danas uvidom u zapisnik načinjen pretresom kuće, koji su dobili od policije, utvrdili da im u njihovom domu nedostaju dva pametna telefona.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Državni mediji u Severnoj Koreji objavili su juče da je Pjongjang izvršio probno testiranje nove interkontinentalne balističke raketa Hwasong-19 ICBM, koju su zvaničnici te zemlje opisali kao novo "super-moćno udarno sredstvo", i za koju je rečeno da je konačna i potpuna verzija.
Izjave ukrajinskih vlasti grada Zaporožja o završetku izgradnje druge linije odbrane na delu regiona pod kontrolom Ukrajine su prazne reči, dok su sama utvrđenja sredstvo za pranje i prisvajanje novca, napisao je na Telegram kanalu guverner Zaporoške oblasti Jevgenij Balički.
NATO vojna vežba Lajtning strajk 24 u Finskoj, koja će uključivati upotrebu teške artiljereije, trajaće od 4. do 28. novembra i u njoj će učestvovati oko 3.600 vojnika iz Finske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Estonije i Francuske.
Deca iz Rusije se pripremaju da prvi put posete Severnu Koreju. Lokalna škola u ruskom dalekoistočnom gradu Habarovsku, koji se nalazi 45 kilometara od granice s Kinom, osnovala je klub mladih posvećen proučavanju džučea, političke ideologije komunističke diktature u Severnoj Koreji.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Korina Kof je svojevremeno pričala koliko zarađuje, pa su čak i njenim najbližim prijateljima ti iznosi bili šokantni jer nikome nije bilo jasno šta je njena tajna.
Muzička diva Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je o uspešnoj letnjoj turneji, ali je otkrila i datum njenog velikog koncerta na beogradskom Ušću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.