(VIDEO) SRBIJA U DILEMI, KOME SE PRIKLONITI - NEMCIMA ILI FRANCIZIMA! DA LI OD RUSA TRAŽITI TEHNOLOGIJU?! Mađari i Bugari su već odlučili, gradiće nuklearke
Podeli vest
Nuklearne elektrane grade komšije Mađari i Bugari. U Nemačkoj su početkom 2022. zatvorene tri nuklearke, a do kraja 2022. se definitno prestaje sa korišćenjem nuklearne energije. Istovremeno, Francuska je odlučila da do 2050, izgradi još šest nuklearki. Treba li i da Srbija gradi nuklearke i da tako reši problem nedostatka električne energije. Koliko je ta tehnologija sigurna
Energetska kriza koja je ove zime uzdrmala Evropu pokrenula je pitanje - da li su nuklearne elektrane jedini stabilnii izvor električne energije na duge staze i gde su u svemu tome Srbija i njena energetika.
Francuski predsednik predložio je da se novom poretku bezbednosti i stabilnosti prvo razgovara u EU, zatim sa NATO, pre nego što bude predložen za pregovore sa Rusijom
20.01.2022
22:40
Stručnjaci ističu da nuklearne elektrane zagađuju vazduh manje nego termoelektrane na ugalj, da su one pouzdan izvor energije, kao i da ta tehnologija više nije nebezbedna kao ranije. Srbija bi izgradnjom nuklearki mogla da smanji potrošnju uglja, a time i zagađenje vazduha, smatraju stručnjaci.
Podsetimo, Beograd se potpisivanjem Deklaracije o zelenoj agendi za Zapadni Balkan u novembru 2020. godine, obavezao da će do 2050. izbaciti ugalj iz upotrebe.
Srbija "zimi ima manjkove, a leti viškove električne energije", ali u proseku "uspeva da proizvede dovoljno struje za svoje potrebe". S druge strane, u zavisnosti od tipa i broja reaktora, u nekoj budućoj nuklearnoj elektrani mogla bi da dobije i više od 1.000 megavata po reaktoru.
Profesor Ilija Kajtez ističe da je tzv "zelena agenda" shvatila da alternativni izvori energije nisu dovoljni da dostave dovoljno energije, kao i da je za sada i na ovom nivou tehnologije finansijski neisplativa.
- Francuska je prva u Evropi uočila problem nedostatka energenata. Mađari su prvi u komšiliku ozbiljno krenuli u izgradnju nukelarnih elektrana. Srbija nije dovoljno bogata da sama krene u izgradnju "nuklearke"! Iz državnog buđžeta trebalo bi da se izdvoji 20 milijardi za izgradnu nuklearnih elektrana. Srbiji je preskupo da samostalno finansira izgranju nuklearnih postrojenja, ali postoji opcija da se preko Ruske Federacije trgovisnkim sporazumima izdejstvuju povoljni krediti i podele troškovi izgradnje - jasan je sagovornik Informera.
Jugoslavija je zabranila izgradnju nuklearki, a ta odluka i dalje je na snazi u u Srbiji.
- Jedna od opcija je da se Srbija priključi dogovoru Mađarske i Rusije, odnosno ideji Orbana i Putina. To znači zajedničko deljenje troškova, finansiranja nuklearnih elektrana. Druga opcija je snažan ekonomski razvoj Srbije i direktna saradnja sa Rusijom, ali to bi bio dugoročan plan. To ne bi bilo izvodljivo bez podrške Rusije - objašnjava profesor Kajtez.
On podseća da je trenutno faktor bezbednost već izgrađenih nuklearnih elektrana velika boljka, ali da bi u budućnosti to trebalo da bude rešeno.
- Nuklearne elektrane u Bugarskoj nisu bezbedne i adekvatno zaštićene. Nuklearna postrojenja zagađuju vode, a granice ne mogu da spreče širenje radijacije. Opasnosti mogu da se otklone samo dobrom tehnologijom, a napredak u tom pravcu su pokazali Rusi. Oni nuklearne elektrane prave i u Turskoj - jasan je Kajtez.
Nikola Rajaković, penzionisani profesor Elektrotehničkog fakulteta i predsednik Saveza energetičara Srbije, pre izvesnog vremena objasnio je da je pitanje da li Srbiji treba nuklearna elektrana stvar energetike, a sa kim bi mogla da je gradi stvar politike.
Ruski stručnjak Konstantin Simonov navodi da Rusija daje veoma povoljne kredite državama u koje izvozi nuklearnu tehnologiju.
- Ako pogledamo primer Mađarske, Bugarske i Turske, vidimo da su tako povoljni uslovi da je u Rusiji praktično nemoguće dobiti takav kredit - kaže.
Rosatom se strateški bori za tržišta na kojima bi konkurencija mogla da ih potuče. Njihova logika je da, ako oni ne izgrade nuklearnu elektranu, izgradiće je Amerika, Francuska ili Kina, dodaje on.
Međutim, ova strategija ponekad dovodi do sukoba interesa između energetskih giganata u samoj Rusiji, skreće pažnju Simonov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
ratko
pre 2 godine
naravno preko rusa jok cu preko smrdljivih nemaca i francuza jedna je samo opcija i njijedna vise Rusija
Neki pametni ljudi zatvarju nuklearke a mi bi da gradimo, kako rece ono g. Gacic, male modularne nuklearne elektrane samo sa jednim reaktorom i gorivo koje se koristi sve izgori nema otpada nema zagadjenja, nisam strucnjak ali mi lici na jos manjeg strucnjaka od mene ovakva izjava po gotovo sto covek nema veze sa naukom a jos manje sa energetikom. Ali dobro dobio zadatak naucio tekst dobro zato i dalje radi ono sto ne bi trebalo nikako da radi. Ziveli
U ovakve projekte treba ulaziti trezvene glave i hladna srca. Tačno je da Rusija ima "paket ponudu" za finansiranje i izgradnju nuklearki u drugim zemljama, ali je isto tako tačno da Rusija baš i ne pliva u novcu, i da se ovi projekti ne odvijaju na terenu kao što su zamišljeni na papiru. Ugovor sa Madjarskom o izgradnji nuklearke Paks ll je potpisan pre više od 5 godina, ali do sada nikakvi radovi nisu pokrenuti. Madjari sada traže alternativni put koji bi omogućio da Kinezi finansiraju i izgrade sve radove na nuklearki, osim samih reaktora koje bi kasnije isporučili Rusi. Za nas bi, bar se tako čini na osnovu realnosti, bilo mnogo bolje da u ovaj projekat udjemo sa Kinezima nego sa Rusima. Kinezi poseduju nuklearnu tehnologiju koja je, možda, čak i naprednija od Ruske (Kinezi grade novu nuklearku u Engleskoj), a finansijski stoje nemerljivo bolje od Rusa. Takodje, Kinezi vape za izvozom nuklearne tehnologije van svojih granica, pa bi i komercijalni uslovi mogli biti kudi kamo bolji nego kod Rusa.
Francuski predsednik predložio je da se novom poretku bezbednosti i stabilnosti prvo razgovara u EU, zatim sa NATO, pre nego što bude predložen za pregovore sa Rusijom
Ukrajinska vojska nalazi se u izrazito teškoj situaciji u oblasti Kurahova, gde su njene odbrambene linije značajno oslabljene, procenjuje britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Video snimak koji je objavio Srđan Žunić iz UNS-a (Ujedinjeni narod Srbije), koji je poznat i kao profesionalni demonstrant, jer nije propustio nijedan skup ili protest u režiji opozicije najbolje oslikava situaciju u redovima opozicije.
Dragan Đilas, tajkun i lider Stranke slobode i pravde tokom gostovanja u emisiji Direktno s Minjom Miletić govorio je o pokušaju da se izbori za nekakvu slobodu, ali je takođe, bezuspešno pokušao da se pravda kako nije ranije govorio da je litijum pozitivna i dobra stvar za Srbiju.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Porodica ubijenih Jovana (60) i Milenke Madžgalj (69), koji su ubijeni u svojoj kući u petak, saopštila je da su danas uvidom u zapisnik načinjen pretresom kuće, koji su dobili od policije, utvrdili da im u njihovom domu nedostaju dva pametna telefona.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
NATO vojna vežba Lajtning strajk 24 u Finskoj, koja će uključivati upotrebu teške artiljereije, trajaće od 4. do 28. novembra i u njoj će učestvovati oko 3.600 vojnika iz Finske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Estonije i Francuske.
Poslednji susreti na najvišem nivou između predstavnika Indije i Kine daju osnova za verovanje da ove dve zemlje traže izlaz iz zastoja na granici u Himalajima, kao i da nastoje da se distanciraju od Zapada i njegovog uticaja na međusobne odnose, prenosi indijsko izdanje The Print.
Grupa Vivos, koja je pretvorila 575 bunkera iz Drugog svetskog rata u Južnoj Dakoti i nuklearni bunker iz doba Hladnog rata u Indijani u skloništa za preživljavanje, prijavila je porast interesovanja i upita za 200 odsto ovog meseca u poređenju sa septembrom, piše Tajms.
Ukrajina je dobila samo deset odsto američke vojne pomoći koju je Kongres odobrio ranije ove godine, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Korina Kof je svojevremeno pričala koliko zarađuje, pa su čak i njenim najbližim prijateljima ti iznosi bili šokantni jer nikome nije bilo jasno šta je njena tajna.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.