VODIČ INFORMERA KAKO DO NOVČANE POMOĆI ZA REŠAVANJE STAMBENOG PITANJA! Mladim majkama država poklanja 20.000 evra za kupovinu stana ili kuće
Podeli vest
Ko sve ima pravo da konkuriše za ovaj novac, kojih 14 dokumenata je potrebno za prijavu i kako se tačno isplaćuje novac
Svaka majka koja je rodila dete nakon 1. januara 2022. može da od države dobije pomoć od 20.000 evra za kupovinu stana ili kuće! Za podnošenje zahteva potrebno je prikupiti ukupno 14 dokumenata, a najvažniji uslov je da roditelji nemaju nijednu nekretninu na svoje ime.
Skupština Srbije usvojila je danas dopune Zakona o privremenom registru državljana Republike Srbije od 16 do 29 godina, a reč je o zakonu po kojem se mladima uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije bolesti kovid-19
14.02.2022
18:59
Novac od države moguće je dobiti ne samo za kupovinu stana već i za izgradnju kuće, ali i za učešće u stambenom kreditu.
Najviše za ugrožene
Oni koji se odluče za izgradnju nekretnine imaju nekoliko opcija i od svake zavisi visina novčane pomoći koju mogu da dobiju od države. Tako će parovi koji se odluče za izgradnju kuće u opštinama koje su definisane kao siromašne moći da računaju na pomoć u visini od 50 odsto vrednosti radova. Vrednost radova za izgradnju kuće se određuje na osnovu predračuna koji je overen od strane odgovornog projektanta. Praktično, ako je za gradnju kuće potrebno 40.000 evra, moguće je računati na 20.000 evra subvencije od države.
Oni koji se odluče za izgradnju kuće u ostalim opštinama koje nisu u kategoriji nerazvijenih dobijaju 20 odsto sredstava u odnosu na vrednost radova na izgradnji kuće. To znači, ako se gradi kuća u vrednosti od 100.000 evra, država pomaže sa 20.000 evra, a ako je u pitanju kuća od 50.000 evra, moguće je dobiti 10.000 evra.
Državnu pomoć mladi parovi mogu da iskoriste za učešće u kupovini kuće ili stana pomoću stambenog kredita, i to u iznosu od 20 odsto od vrednosti nekretnine koju je procenila banka u kojoj se uzima kredit.
Državnu pomoć moći će da dobiju i oni koji nekretninu ne kupuju na kredit, i to u visini 20 odsto od vrednosti stana ili kuće procenjene od strane nadležnog poreskog organa. I ti parovi imaće pravo na pomoć najviše u iznosu od 20 odsto od cene utvrđene predugovorom o kupoprodaji ukoliko se desi da je procena poreskog organa o vrednosti nekretnine niža od cene za koju je prodavac prodaje.
Primeri pomoći koja se može dobiti
Crna Trava
vrsta pomoći gradnja kuće 50% od države, ugroženo područje
grad Crna Trava
vrednost nepokretnosti 20.000 evra (50 kvm)
deo koji se dobija od države 10.000 evra
Sombor
vrsta pomoći kupovina kuće, 20% od države
grad Sombor
vrednost nepokretnosti 37.000 evra (65 kvm)
deo koji se dobija od države 7.400 evra
Ćuprija
vrsta pomoći kupovina stana, 20% od države
grad Ćuprija
vrednost nepokretnosti 39.500 evra (54 kvm, novogradnja)
deo koji se dobija od države 7.900 evra
Kraljevo
vrsta pomoći kupovina stana na kredit 20% od vrednosti stana
grad Kraljevo
vrednost nepokretnosti 60.500 evra (55 kvm)
deo koji se dobija od države 13.300
Strogi uslovi
Kada su u pitanju uslovi pod kojima će se dobijati novac, prvi je, naravno, da je dete rođeno posle 1. januara ove godine. Uslov je i da majka prvi put stiče u svojinu nepokretnost na teritoriji Srbije, kao i da se zahtev podnese u roku od godinu dana od dana rođenja deteta.
Sva dokumentacija koja se prilaže uz zahtev mora biti u originalu ili overenoj fotokopiji. Majke koje planiraju da dobiju pomoć, između ostalog, treba da dostave izvod iz matične knjige venčanih ili izjavu overenu kod javnog beležnika o postojanju vanbračne zajednice. Ukoliko je u pitanju samohrana majka, potrebno je dostaviti izvod iz matične knjige rođenih za dete, izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, rešenje invalidske komisije ili potvrdu fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje da nije ostvareno pravo na penziju. Potrebno je i uverenje da majka u proteklih pet godina nije bila obveznik poreza na imovinu po osnovu vlasništva kuće ili stana.
Takođe, podnosilac zahteva ne sme da ima zajedničku imovinu ni susvojinu nad kućom ili stanom, kao što ni supružnik ne sme da ima stan ili kuću u zajedničkoj svojini sa majkom koja podnosi zahtev. Supružnici takođe ne smeju da budu u postupku odobravanja novca za kupovinu, izgradnju ili adaptaciju nekretnina od strane države.
Majka, podnosilac zahteva, mora da podnese i izjavu da u prethodnih pet godina nije prodala stan ili kuću, dok supružnik mora da priloži izjavu da u proteklih pet godina nije prodao zajedničku nepokretnost.
Uz sve ovo potrebno je, ako se gradi novi objekat, dostaviti tehnički opis i predračun radova overen kod projektanta. Potrebna je i građevinska dozvola, a ako se radi o kupovini stana ili kuće, treba dostaviti predugovor o kupoprodaji overen kod javnog beležnika. Jedan od dokumenata jeste uverenje MUP-a o promeni prebivališta u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva. Na kraju, potreban je i dokaz da ukupni prihodi podnosioca zahteva i njenog partnera mesečno ne prelaze dve prosečne neto mesečne zarade u Srbiji.
14 potrebnih dokumenata
1. dokaz o bračnoj ili vanbračnoj zajednici
2. dokaz o statusu jednoroditeljske porodice, izvod iz matične knjige rođenih za novorođeno dete, izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja
3. uverenje jednog ili više nadležnih organa jedinice lokalne samouprave da se u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva podnosilac nije vodio kao obveznik poreza na imovinu kuće ili stana
4. izjava podnosioca zahteva, data pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da nema u vlasništvu stan ili kuću na teritoriji Srbije
5. izjava supružnika da nema stan ili kuću na teritoriji Srbije u zajedničkoj svojini sa podnosiocem zahteva stečenu po osnovu bračne tekovine
6. da nisu u postupku odobravanja sredstava za kupovinu ili adaptaciju stana ili kuće
7. izjava podnosioca zahteva da u proteklih pet godina nije prodao stan
8. izjava bračnog partnera da u proteklih pet godina nije prodao zajedničku svojinu, kuću ili stan
9. popis radova, predračun radova
10. potpisan predugovor sa firmom ovlašćenom za projektovanje i građevinske radove
11. građevinska dozvola
12. predugovor o kupoprodaji stana
13. uverenje MUP o kretanju prebivališta u prethodnih pet godina do dana podnošenja zahteva
14. dokazi da su prihodi supružnika manji od dve mesečne prosečne zarade
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Vladimir
pre 2 godine
A šta ćemo mi koji smo Bogu hvala dobili decu 2020. Što smo mi kažnjeni? Da li je ovo izborna subvencija ili će i sledeće godine važiti jer planiramo drugo dete a nemamo novca za učešće.
Hallo, ich bin Elizabeth Hübne und lebe derzeit in München. Ich bin eine Witwe mit drei Mädchen und hatte im Juli 2020 eine finanzielle Situation. Ich musste mich refinanzieren und meine Rechnungen bezahlen. Ich habe versucht, Kredite von verschiedenen privaten und geschäftlichen Kreditfirmen zu erhalten, aber nie mit Erfolg, und die meisten Banken haben meinen Kredit abgelehnt. Aber wie Gott es wollte, wurde ich einer Frau Gottes vorgestellt, einer privaten Darlehensgeberin, die mir ein Darlehen von 200.000,00 USD gewährte. Heute bin ich Geschäftsinhaberin und meiner Tochter geht es gut, wenn Sie sich in Bezug auf die Sicherung an eine Firma wenden müssen Für ein Darlehen ohne Sicherheiten, ohne Bonitätsprüfung, ohne Mitunterzeichner mit nur 3% Zinssatz und besseren Rückzahlungsplänen und -plänen wenden Sie sich bitte an Miss Susan James per E-Mail: susanjamesloanfirml07@gmail.com Oder Sie können sich an ihre Website wenden :https://susanjamesloanfirm6.wixsite.com/mysite
Skupština Srbije usvojila je danas dopune Zakona o privremenom registru državljana Republike Srbije od 16 do 29 godina, a reč je o zakonu po kojem se mladima uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije bolesti kovid-19
Ukrajinski agenti su na Krimu razneli automobil u kojem se nalazio kapetan 1. klase ruske Crnomorske flote Valerij Trankovski, javljaju kijevski mediji, a Kijev post je objavio i snimke uništenog vozila.
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je večeras tzv. kosovska policija na Jarinju privela direktora Osnovne škole iz Gojbulje ocenivši da je time premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti krenuo u obračun sa srpskim školama.
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta ozvaničio kraj jedinistva takozvane opozicije, koja lešinari na svakoj tragediji i kao da jedva čeka da udari na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin oglasio se povodom obraćanja Tonina Picule na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Briselu u kome je između ostalog nasilne proteste opozicije posle nesreće u Novom Sadu okarakterisao kao proteste koje su organizovali građani zahtevajući pravdu i odgovornost.
Biljana Vratonjić, majka reporterke Informer televizije Dragane Ćendić (30) pozvala je danas državne organe i tužilaštvo da reaguje i zaustavi medijsku satanizaciju i progon njene kćerke.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
Gosti Info jutra bili su Nikola Vučen iz Srpske napredne stranke, Nikola Belić, novinar Politike i Luka Stajić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorili o propalim protestu opozicije, tome da je tajkun Dragan Đilas prizivao nove nadstrešnice, ali i kako je Bora Novaković postao govornik na prostetu.
Dejanu Eriću (40) ukinut je pritvor i prvostepena presuda Višeg suda u Sremskoj Mitrovici, kojom je bio osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva braće Predraga (43) i Stanislava Jeličića (37) iz Futoga. Odluku je doneo Apelacioni sud u Novom Sadu.
Tokom večernjih sati na starom putu Čačak - Kraljevo u selu Slatina došlo je do saobraćajne nezgode, kada je vozač automobila izgubio kontrolu, sleteo sa puta i uleteo u groblje koje se nalazi u neposrednoj blizini.
Dramatična vest stiže iz Beogradske arene. Kako Informer nezvanično saznaje posle košarkaške utakmice Partizan - Barselona jednog navijača su reanimirali.
Posle maestralnog izdanja u Monte Karlu, došle su i loše vesti za Crvenu zvezdu pred utakmicu 10. kola Evrolige protiv Asvela u Lionu. Naime, Nemanja Nedović neće igrati zbog povrede, dok je iz istog razloga i Miloš Teodosić pod znakom pitanja.
Da Ruska Federacija ne poseduje nuklearno oružje, NATO bi rasporedio trupe na teritoriji Ukrajine. Ukrajina ima strateški značaj za Alijansu, izjavio je predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, na Samitu o odbrani u Pragu, održanom od 8. do 10. novembra.
"Može se samo nasmejati ruskom lovcu pete generacije Su-57, prikazanom na izložbi Airshow China 2024 u Džuhaju (Kina) sa svim svojim bradavicama". Ovu ocenu izneo je Peter Sičiju, kolumnista američkog časopisa The National Interest (NI).
Nemačka sve više deportuje ruske državljane u domovinu, iako nema direktnih letova između dve zemlje. Broj deportacija bi mogao da nastavi da raste, ako sudovi i vlasti ovu odluku Visokog administrativnog suda Berlin-Brandenburg (predmet broj OVG 12 B 17/23) budu smatrali presedanom.
Vojni predstavnik pokreta „Ansar Allah“ Jahja Sarija saopštio je da su jemenski pokret Huti napali američki nosač aviona „Abraham Linkoln“ u Arapskom moru pomoću krstarećih raketa i dronova.
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Mirko Babić umro je 12. novembra 2020. godine, a mnogi nisu primetili da je glumac koji tumači čuveni lik Dragojla na početku karijere ostvario ulogu u još jednoj veoma popularnoj televizijskoj seriji, koju svi i danas rado gledaju.
Zvezda serije "Tračare", glumica Šanel Maja Benks misteriozno je nestala u Los Anđelesu, a njena porodica tvrdi da njen muž neće sarađivati sa policijom.
Ako želite da dočekate Novu godinu u nekoj od evropskih prestonica, ali bez velikih troškova, Atina, Beč i Budimpešta su idealan izbor. Svaka od ovih destinacija nudi nezaboravno praznično iskustvo, jedinstvenu atmosferu i povoljne aranžmane koji će vam omogućiti savršen početak 2025. godine.
Afričke ljubičice su popularne biljke koje, iako na prvi pogled deluju krhko i osetljivo, zapravo vrlo dobro podnose hladnije uslove, čak i tokom zime. Da bi ljubičice bile zdrave i lepe, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora.
Zimska odeća koja je trenutno u trendu postala je must-have za mnoge žene, ali šta ako vam neki od tih komada ne odgovaraju? Otkrivamo koji to komadi nisu idealni za sve i kako ih možete zameniti, a da i dalje budete u trendu.
U svetu tehnologije, napravljen je novi korak ka revolucionarnim ekranima. Južnokorejska kompanija predstavila je prvi rastegljivi ekran na svetu koji može da se proširi do čak 50%.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.