SRBI I TURCI POTPUNO DRUGAČIJI! Šokiraće vas sa kim Srbi dele NAJVIŠE GENETSKOG MATERIJALA!
Nedavno je na Fejsbuku osvanuo post Istoka Pavlovića, internet preduzetnika, u kome se detaljno razotkriva zašto smo mi Srbi tamnije puti
15.03.2022
19:13
Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju
Izvedeno od Vuk, prema nazivu životinje vuk. Iako je tipično srpsko, narodno ime, postoje teorije i da nije autentično srpsko. Bilo kako bilo, muško ime Vukašin se može slobodno prevodi kao “ sin vuka “, odnosno “ vukov sin “. Svakako je među najpoznatijim nosiocima ovog imena jedan od srpskih kraljeva, Vukašin Mrnjavčević, srpski srednjovekovni velikaš i kralj od 1365. do 1371. godine.
Muško lično ime Dušan, spada u grupaciju takozvanih starih ili “tradicionalnih” srpskih imena, ali nije poznato iz kog vremenskog perioda tačno datira. Vodi poreklo od reči “duh” ili reči “duša”, sa značenjem. Vladar iz istorije je bio srpski car Dušan Silni, srednjevekovni kralj i prvi srpski car, sin Stefana Dečanoskog.
Vlastito ime Lazar je staro srpsko ime koje je veoma popularno kod muške novorođene dece, jer su se brojni junaci, vitezovi, kraljevi ali i savremene ličnosti zvale ili pak prezivale Lazar. Ime hebrejskog porekla, koje potiče od reči "אלעזר", što znači "Bog je pomoć". Vladar iz istorije: Srpski knez Lazar Hrebeljanović i oblasni gospodar iz 14. veka sa prestonicom u Kruševcu.
Foto: Public
Marko potiče od latinskog imena Marcus, što znači čekić, ratnik. Etimološko poreklo imena nije sigurno. Prema jednoj teoriji, ono se prevodi "rođen u martu", dok je prema drugoj, koren imena u pridevu "mas, maris" što znači "muževan". Veruje se da dolazi od rimskog boga rata Marsa, a možda znači i "posvećen bogu Marsu" i samim tim ratnik. U našoj istoriji pominje se u 11. veku, kao ime bana raške banovine. Svoju "slavu" u Srbiji duguje Marku Mrnjavčeviću, koji je u narodnim pesmama opevan kao legendarni Marko Kraljević.
Foto: Printscreen/West Midlands Police
Muško lično ime Milan, spada u grupaciju takozvanih starih slovenskih imena ,a vodi poreklo od staro-slovenske reči „mil; mio; mili. Vladar iz istorije: Posle ubistva kneza Mihaila Obrenovića, za novog naslednika je proglašen Milan Obrenović. Knez Milan Obrenović je 1872. godine preuzeo vlast od namesništva.
Naše domaće, slavensko ime zastupljeno uglavnom među Srbima ali i među Česima, Poljacima i Slovacima, a izvedeno je od riječi “mil, mio, mili”. Vladar iz istorije: Miloš Obrenović bio je knez Srbije od 1817. a pre toga drugi vrhovni vožd od 1815. godine. Godine 1830. dobio je dostojanstvo naslednog Kneza.
Foto: wikipedia
Milutin obeležava ličnost koja je uvek spremna da borbom rešava probleme. Novija etimološka literatura navodi i da ime Milutin obeležava ličnost koja je izuzetna - dostojna divljenja. Vadar iz istorije: Srpski kralj Milutin, jedan od najmoćnijih srpskih vladara, sin Uroša I.
Staro slovensko ime, izvedeno od slovenske reči "maniti" u odričnom obliku. Ovaj glagol je sinonim današnjeg "mamiti", zbog čega je moguće da ime Nemanja označava privlačnu osobu. Po drugom tumačenju, nastalo je od glagola "nemati". U srpskom jeziku, Nemanja je i lično prezime, a prvi nosilac istog bio je rodonačelnik dinastije Nemanjića, poznati srpski kralj Stefan Nemanja (smatra se da se tada „ime“ Nemanja i prvi put pojavilo, u XII veku, te da su ga dobijali samo vladari i gospoda, i da „običan narod“ nije smeo da svojim potomcima daje ime Nemanja).
Foto: wikipedia.org
Potiče od grčkog "Νικόλαος", što znači "pobeda naroda". Ličnost iz istorije: Nikola Altomanović – srpski velikaš, vojskovođa i ratnik iz druge polovine XIV veka. Vladao je širokim prostorom od Rudnika do Jadranskog mora.
Znači "stena, kamen". Hrist je svom apostolu Simonu Zabedejevom dao taj nadimak, ali u aramejskoj varijanti Kefa (Isus je pričao aramejskim jezikom, koji je na Bliskom istoku u to vreme bio lingva franka) pa danas Svetog Petra tako zovemo zbog toga a ne po njegovom rođenom imenu; "Petar" je simbol nepokolebljivosti, odlučnosti i postojanosti. Vladar iz istorije: Petar I Karađorđević je bio kralj Srbije, od 1903. do 1918. i kralj Srba, Hrvata i Slovenaca od 1918. do 1921. godine.
Foto: Shutterstock
Potiče od grčke reči koja označava "venac, krunu". Ime Stefan je u različitim varijantama poznato širom Sveta, zahvaljujući tome da ga je nosio prvi hrišćanski mučenik – Stefan Prvomučenik. Po Stefanu Nemanji, svi kraljevi dinastije Nemanjić su svom imenu dodavali ime Stefan: Stefan Prvovenčani, srpski veliki župan i vladar Stefan Radoslav, Stefan Vladislav, Stefan Uroš I, Stefan Uroš II, Stefan Uroš III, Stefan Uroš IV Dušan, i Stefan Uroš V.
Iako je jedno od vrlo čestih imena među Srbima i Hrvatima, zanimljivo je da muško ime Uroš vodi poreklo iz mađarskog jezika, a u naš jezik stiglo je još u doba Austrougarske. U našoj istoriji je poznat Stefan Uroš I Nemanjić, sin Stefana Prvovenčanog. Takođe, Stefan Uroš V Nemanjić, koji je bio sin cara Dušana.
Bonus video:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 3 godine
Svaki narod vezuje jezičke elemente i njihovo poreklo za svoj jezik (npr. UR, Nemci smatraju da je iz protonemačkog, Grci iz grčkog a Jevreji iz hebrejskog) i uvrežen je postulat da sve počinje od Grka, Germana, Jevreja isl, ali bilo je mnogo naroda i civilizacija pre njih, tako da bi valjalo malo proširiti granice vremena i etimologije. Dok sam spremao ispite u Narodnoj, pronašao sam sledeće zanimljivosti: UR kao naziv postoji pre Hrista, bio je ime grada, vladajuće dinastije (vrsta vladarskog prefiksa kao kod nas Stefan), deo imena boginje meseca u Mesopotamiji, a i ime anđela Urijela (hebrejski Arijel). Osnovno značenje (Božja) svetlost. Mađari su ga uzeli od nas, ne obrnuto. Ime Nemanja je po svom obliku takođe jako staro. U nekim stari spisima koji nisu u hrišćanska učenja, pisalo se o mitskom biću nadljudske snage i sposobnosti po imenu Neman (dugo a). Nosilac tog imena je osoba velike snage i sposobnosti (kod nas postoji, sa malo modifikovanim osobinama, biće neman). Poreklo, Bliski Istok današnji. Eto, čisto malo da dopunim, koliko mesto dozvoljava.
Predsednik SPS Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova u teškom je zdravstvenom stanju, smešten je hitno u bolnicu i priključen je na aparate.
25.02.2026
20:40
Predsednik SNS i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević poslao poruku podrške ministru Dačiću.
25.02.2026
22:46 >> 23:28
Predsednik SPS i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić hitno je hospitalizovan nakon naglog pogoršanja zdravstvenog stanja.
25.02.2026
21:28
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetiće ministra Ivicu Dačića koji je u bolnici u teškom stanju saznaje Informer.
25.02.2026
20:54
Predsedniku SPS Ivici Dačiću, ministar unutrašnjih poslova, konstatovana je obostrana upala pluća, saznaje Informer od odlično obaveštenog izvora.
25.02.2026
20:48
Učesnica Exatlona Milica Ohman istakla je da joj nije svejedno što se u borbi za nastavak takmičenja u Exatlonu našla baš sa Nevenom Petrović.
25.02.2026
22:50
Učesnik Exatlona Boško Marinković otkrio je da kao svoju najveću konkurenciju smatra Andreja Bedića.
25.02.2026
22:22
Bivši takmičar Exatlona Aleksandar Miljević obratio se Nemanji Radovanoviću nakon njegove eliminacije iz takmičenja.
25.02.2026
18:55
Bivšeg takmičara Exatlona Jovana Ikića po povratku u Novi Sad sačekalo je iznenađenje, koje su mu priredili prijatelji i sugrađani.
25.02.2026
16:41
Do finala Exatlona ostalo je još nekoliko dana, a za dvoje učesnika, jednog muškarca i jednu ženu, takmičenje će se završiti večeras.
25.02.2026
14:45
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
25.02.2026
21:15
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
25.02.2026
12:02
Ne propustite!
21.02.2026
17:00
Večeras od 20 časova ne propustite novu epizodu Informerove emisije "Na merama".
21.02.2026
11:02
Danas oko 15.30 časova, u kružnom toku na Bogosloviji posle konflikta u saobraćaju, došlo je do verbalnog sukoba, a zatim i fizičkog obračuna između D. D. (40) i A. I. (34).
25.02.2026
22:49
U Ulici Stefana Prvovenčanog u Novom Sadu večeras je oko 20.30 časova nožem povređen mladić (24).
25.02.2026
21:42
Ponovoljeno suđenje roditeljima dečaka ubice Koste K. koji je 3. maja 2023. godine u OŠ "Vladislav Ribnikar ubio devet vršnjaka i čuvara te škole, nastavlja se sutra, saznaje Informer.
25.02.2026
20:22
Pripadnik albanske policije Aurel Kaziu suspendovan je pošto je sa još dve osobe priveden na prelazu Merdare zbog pokušaja krijumčarenja milion evra.
25.02.2026
18:59
Vaso R. (43) osuđen je prvostepenom presudom na dve godine i tri meseca zatvora zbog brutalnog prebijanja Srpkinje Dejane Ć. (22).
25.02.2026
18:21
Nakon krvavog incidenta sa brodom u blizini kubanske obale, u SAD sve su glasniji pozivi na radikalne političke promene u Havani.
25.02.2026
23:31
Mediji prenose da Rusija uveliko radi na razvoju nove, još moćnije verzije projektila, nezvanično nazvane "Sin Orešnika".
25.02.2026
23:10
Slovačka je spremna da preduzme "druge mere" protiv Ukrajine zbog odbijanja Kijeva da dozvoli prolaz ruske nafte kroz naftovod "Družba", izjavio je slovački premijer Robert Fico na sednici vlade.
25.02.2026
22:40
Kubansko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su jedinice Granične straže u proteklih nekoliko dana presrele brzi gliser koji je neovlašćeno ušao u kubanske teritorijalne vode. Plovilo je registrovano na Floridi u SAD.
25.02.2026
21:40
Kviz Superpotera ove subote, 28. februara, neće biti emitovan na RTS, jer će se u to vreme emitovati finale takmičenja Pesme za Evroviziju.
25.02.2026
11:51
Prema najnovijoj studiji Danijela Perisa, trojica glumaca - Leonardo Dikaprio, Pol Njumen i Al Paćino dele titulu najboljih svih vremena.
25.02.2026
21:15
Jedan od osnivača kultnog hip-hop kolektiva Wu-Tang Clan, Oliver "Power" Grant, preminuo je u 52. godini.
25.02.2026
20:14
U emisiji "Specijal o Katarini Velikoj" koja će uskoro biti emitovana na Informer TV, književnik Ranko Gojković i voditeljka Olivera Miletović razgovarali su o carici Jelisaveti Petrovnoj.
25.02.2026
17:03
Novi nastavak kultne sage "Vrisak" stiže u bioskope 25. februara i donosi neočekivane obrte i situacije koji će vas držati na ivici sedišta
25.02.2026
16:01
Kada ponestane inspiracije za posnu poslasticu kojom ćete obradovati porodicu ili goste, ovaj recept može biti odlično rešenje jer odgovara gotovo svakom ukusu.
25.02.2026
22:20
Za one koji žele mirnu mačku koja ne pravi haos po stanu niti budi u zoru, već spokojno leži pored vlasnika, Britanska kratkodlaka mačka predstavlja idealan izbor za tih i uravnotežen dom.
25.02.2026
21:40
Iskusni ljubitelji baštovanstva dobro znaju da su kadifica i paradajz odličan tandem u povrtnjaku. Kada se posade jedno pored drugog, mogu pomoći u smanjenju pojave štetočina i to bez upotrebe hemijskih sredstava.
25.02.2026
21:00
Danas je blokiranje telefonskih kontakata postalo skoro pa svakodnevna potreba, jer su neželjeni i prevarantski pozivi sve učestaliji.
25.02.2026
20:20
Ako vam treba malo inspiracije u kuhinji tokom Vaskršnjeg posta, posne kiflice sa ajvarom su odličan predlog za večeru.
25.02.2026
19:40
Pevačica Snežana Đurišić šokirala se kada je čula da je Ivica Dačić u lošem zdravstvenom stanju i poželela mu brz oporavak.
25.02.2026
23:31
Pevač Radiša Trajković Đani na snimanje "Pinkovih zvezdi" došao je u besnoj mašini, marke "BMW" koja košta 120.000 evra.
25.02.2026
23:11
Na društvenim mrežama pojavio se snimak navodnog poljupca rijaliti učesnika Bore Santane i Uroša Stanića.
25.02.2026
22:30
Pevač Stevan Anđelković progovorio je o kumstvu sa Milica Todorović i ocu njenog deteta, otkrivajući detalje o njenom majčinstvu i porodici.
25.02.2026
21:59
Ćerka Aleksandra Stanimirovića, člana grupe Amadeus benda, ponovo se oglasila u sukobu sa ocem uz tvrdnje kako ju je Aca navodno pretukao.
25.02.2026
21:17
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar