• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Rts

09.04.2022

10:11

RODITELJE MUČI VELIKA MUKA! Deca se zbog korone ne druže, a sad mogu na ekskurzije, ipak OVA STVAR pravi problem

Vesti

RODITELJE MUČI VELIKA MUKA! Deca se zbog korone ne druže, a sad mogu na ekskurzije, ipak OVA STVAR pravi problem

Podeli vest

Ekskurzije su se vratile na dnevni red u školama, na radost učenika, a i brigu mnogih roditelja. Dvodnevna ekskurzija košta skoro i do 20.000 dinara

Ekskurzije su se vratile na dnevni red u školama, na radost učenika, a i brigu mnogih roditelja. Dvodnevna ekskurzija košta skoro 20.000 dinara.

Petar Knežević iz Odbora za dečji i omladinski turizam Jute kaže za RTS da su ekskurzije kao i svi drugi turistički aranžmani poskupeli od 10 do 20 odsto u odnosu na period pre pandemije, a na to su uticala poskupljenja i goriva i svih ostalih namirnica. Mogu li cene ipak biti niže?

Na specifikaciji sve piše – troškovi prevoza, smeštaja, brojnih naknada, ulaznica, usluga. Kada se podvuče crta, dobija se suma od koje se većini roditelja koji su prihvatili da svom srednjoškolcu plate dugo očekivanu ekskurziju, zavrti u glavi.

Dvadeset jedna hiljada dinara za dva noćenja na Zlatiboru, za dva dana u Nišu 11.800, obilazak Bajine Bašte 10.000 dinara, neke su od ponuda turističkih agencija srednjim školama. Tačno je da na papiru sve lepo piše, ali obećanja često ne budu ispunjena.

Kada se deca vrate, ispostavi se da ni hrana nije bila na dogovorenom nivou", kaže Gordana Plemić iz udruženja "Roditelj".

Posle razgovora sa direktorima mnogih škola ne možemo da se ne zapitamo zašto su cene toliko visoke kad su to grupna putovanja i to ne baš u hotelima visoke kategorije.

Cena đačke ulaznice za neke lokalitete je oko 2.500 dinara. Šta to deca treba da vide i koliko bi to koštalo da nije reč o grupnoj organizaciji? Roditelji često ne znaju kada i kome mogu da se obrate za odgovore na ova i slična pitanja.

Foto: V. J.

Odlazak na ekskurziju postao luksuz

- Kada se obratite školi oni kažu da su izabrali najjeftiniju ponudu od tri koje su imali, a najjeftinija su ove cene. Kada se obratite agenciji, oni će reči da tu najmanje zarađuju i da je kriv Pravilnik koji je Ministarstvo predložilo - navela je Plemićeva.

Pravila za ekskurzije odskora su nova, ali i cene. Za istu sumu nekada se putovalo sedam dana u inostranstvo, a danas dva po Srbiji.

- Ja sam bio zainteresovan, zato što su deca svih ovih godina bila uskraćena za ekskurziju, deca su otuđena. Nisu bili u prilici da se bolje upoznaju da bolje komuniciraju - kaže roditelj Andrija Vlajić.

Ekskurzije poskupele, roditelji u dilemi

Motivi roditelja su jasni, a razumna je i želja dece da odu na ekskurziju. I Radisav Milić, direktor Šeste beogradske gimnazije, smatra da su cene visoke.

Šesta beogradska gimnazija tek očekuje ponude turističkih agencija i izabraće nekoliko najjeftinijih. Činjenica je da nastavnicima nije lako da vode đake na ekskurziju i da na njih roditelji imaju najmanje pritužbi.

- Savet roditelja ima ekskluzivno pravo da odlučuje o visini dnevnice, mislim da su ove godine 900 dinara bruto po učeniku i danu-  kaže Milić.

Za razliku od profesora, profit turističkih agencija po učeniku je 2.540 dinara, bar tako piše u specifikaciji. Iako mnogi tvrde da ne zarađuju mnogo na đačkim ekskurzijama, ako to pomnožimo sa brojem učenika koji će putovati, jasno je da se to ne može nazvati malim profitom, a većina roditelja će iz emotivnih razloga ipak platiti putovanja za svoju decu koja se već raduju druženju.

Petar Knežević iz Odbora za dečji i omladinski turizam Jute objasnio je gostujući u "Beogradskoj hronici" da su ekskurzije kao i svi drugi turistički aranžmani poskupeli od 10 do 20 odsto u odnosu na period pre pandemije, a na to su uticala poskupljenja i goriva i svih ostalih namirnica.

- S obzirom na to da su ekskurzije deo plana i programa škole, turističke agencije ne određuju ni gde će ići ni koliko će trajati, već je za to zadužena škola. Savet roditelja donosi odluku da li da se putovanje izvede. Sa direktorom u školi se određuju pravci i mi dobijamo specifikacije - naveo je Knežević.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Umro u 36. godini sa 35 kila! Za beogradskog "princa sa asfalta" pričalo se da ima sidu i da ga je droga uništila
Kultura

Umro u 36. godini sa 35 kila! Za beogradskog "princa sa asfalta" pričalo se da ima sidu i da ga je droga uništila

Tri ulice u bivšim jugoslovenskim republikama nose njegovo ime, a od 2011. i plato ispred Doma omladine u Beogradu. Reč je o Milanu Mladenoviću, osnivaču grupe Ekatarina Velika. Napustio nas je 5. novembra 1994. godine, zbog posledica raka pankreasa, bolesti koja mu je dijagnostifikovana nekoliko meseci pre smrti. Do kraja je ostao prijatelj sa dvoje svojih kolega, jedan od njih, održao mu je posmrtni govor.

05.11.2024

12:46

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set