LOPOVI U SRBIJI ZBOG UKRAJINE KRADU KATALIZATORE, NA CRNOM TRŽIŠTU EVROPE NE PITAJU ZA CENU! Do sada su skinuli 15.000 "uređaja"!
Podeli vest
Ukrajinska kriza, verovali ili ne, zaslužna je za sve učestaliju krađu katalizatora u Srbiji. Razlog zbog čega su katalizatori sve češće na meti lopova je i taj što se u njima nalaze plemeniti metali – platina, paladijum i rodijum, koji su zbog rata sve skuplji
Zbog ukrajinske krize izazvana je velika nestašica i na tržištu plemenitih metala. To su iskoristili dovitljivi lopovi u Srbiji, koji masovno kradu katalizatore sa automobila.
U 2021. u našoj zemlji proizvedeno je 30 odsto manje ribe nego 2020. godine. Šaran se u Srbiju uvozi iz Vijetnama, Tajlanda, ali i sa Aljaske...
20.04.2022
07:00
Prema novim propisima o izduvanim gasovima u Srbiji, vozila bez katalizatora ne mogu da se registruju. Od trenutka donošenja uredbe o regulaciji izduvnih gasova je, prema nekim procenama, ukradeno čak 15.000 katalizatora.
Automehaničar Milan Topalović kaže za Informer.rs da se cena katalizatora na tržištu kreće od 250 do 1.500 evra.
- Katalizatori u sebi sadrže plemenite metale, koji su sada jako skupi. Njihova cena se kreće od 250 do 1.500 evra u zavisnosti od modela automobila. Lopovi odrede dva mesta, a zatim tu iseku pod automobila, to je najčešći način za krađu - kaže Topalović.
On dodaje da se cena kasnije određuje na crnom tržištu u zavisnosti od brojke katalizatora, a pošto se u njima nalaze platina, paladijum i rodijum, može se dobiti i više novca. Cena se kreće od 270 do čak 900 evra po komadu, u zavisnosti od toga koliku količinu plemenitih materijala imaju.
Firme za otkup metala, baš kao i pojedina stovarišta nemaju zakonsku obavezu da traže dokaz o poreklu tog auto-dela, već je to njihova "lična" stvar, lopovima je olakšano da preprodaju ukradene delove.
Kako funkcioniše sistem?
U jednoj firmi koja se bavi otkupom plemenitih metala otkrili su nam kako sistem funkcioniše.
- Problem je što smo mi registrovani kao otkupljivači zlata i ostalih plemenitih metala, a ne kao otkupljivači auto-delova. U našim ugovorima koje sastavljamo stoji da smo otkupili određene gramaže platine, paladijuma i rodijuma, a ne da smo otkupili neki deo automobila. Kada dobijemo taj deo, mi onda odvajamo plemenite metale, i to uglavnom traje oko 2 nedelje. Tek kada dobijemo čist plemenit metal, onda se to meri i u zavinosti od gramaže plaćamo određeni iznos.
S obzirom da nije svaki katalizator podjednako bogat plemenitim metalima, nije ni zarada uvek ista. Najviše plemenitih metala ima kod japanskih automobila, dok najmanje kod benzinaca. Primera radi, po katalizatoru za benzinca može da se dobije oko 270 evra, za dizelaše je to cena od oko 400, dok je kod japanac više od 500 evra.
Najčešći trikovi lopova
Prema rečima automehaničara Topalovića, katalizator služi za smanjenje štetne emisije, a najčešće se skida tako što se seče.
- Iskusnijim lopovima je potrebno i manje od minuta, čak i do 30 sekundi da skinu katalizator. Zavuku se ispod automobila i uz pomoć alata, najčešće je to mala ručna testera, na dva dela seku katalizator i zatim ga skidaju. Lopovi uglavnom ciljaju automobile koji nisu niski. Najpogodniji za krađu su džip i kombi jer je lakše doći do željenog dela.
Cene plemenitih materijala
Platina 37,67
Paladijum 75,62
Rodijum 617,29
* cena jednog grama na berzi u evrima
Skidanje katalizatora se može otežati
Krađa katalizatora može da se oteža ukoliko zavarite mesto gde je on zakačen. Na taj način se otežava skidanje i potrebno je mnogo više vremena.
Sigurniji su i oni na čijem se vozilu katalizator nalazi bliže motoru. To je lopovima teže, pa se možete nadati da će se odlučiti za druga kola.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Video snimak koji je objavio Srđan Žunić iz UNS-a (Ujedinjeni narod Srbije), koji je poznat i kao profesionalni demonstrant, jer nije propustio nijedan skup ili protest u režiji opozicije najbolje oslikava situaciju u redovima opozicije.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Ako Zapad dozvoli ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da vrši napade unutar teritorije Rusije, to će dovesti do trećeg svetskog rata, što Vašington ne razume jer i dalje razmišlja u okvirima Hladnog rata, izjavio je za RIA Novosti novinar i geopolitički analitičar Pepe Eskobar.
Poslednji susreti na najvišem nivou između predstavnika Indije i Kine daju osnova za verovanje da ove dve zemlje traže izlaz iz zastoja na granici u Himalajima, kao i da nastoje da se distanciraju od Zapada i njegovog uticaja na međusobne odnose, prenosi indijsko izdanje The Print.
NATO vojna vežba Lajtning strajk 24 u Finskoj, koja će uključivati upotrebu teške artiljereije, trajaće od 4. do 28. novembra i u njoj će učestvovati oko 3.600 vojnika iz Finske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Estonije i Francuske.
Ukrajina je dobila samo deset odsto američke vojne pomoći koju je Kongres odobrio ranije ove godine, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.