PAO SAM U DEPRESIJU, ĆERKA MI JE OTIŠLA U KENIJU, a onda je usledio preokret u mojoj bolesti...
Podeli vest
Na Svetski dan zapaljenskih creva na bilbordima će biti medicinske sestre da bi im se odalo priznanje za sav trud. Kampanja za status invalidnosti
Zapaljenska bolest creva se javlja u populaciji od 15. do 30. godine i od 60. godine života. Međutim, sve je više obolele predškolske dece (od dve-tri godine do punoletstva) kada je potrebno dosta truda da se bolest dovede u mirnu fazu.
Srbija se ovih dana beli od plodova topole koje lete u vazduhu. Iako mnogi zbog ove pojave kijaju, stručnjaci ističu da "mace" nisu alergeni
28.04.2022
11:06
Procenjuje se da ima preko 12.000 obolelih od zapaljenskih bolesticreva u Srbiji. Prema zvaničnim podacima u Sloveniji i Hrvatskoj ima oko 12.000 obolelih. Potrebno vreme da se bolest dijagnostikuje je od tri do pet godina. Lekar opšte prakse, kada osoba ode sa problemima proliva i groznice, uvek sumnja na neki virus.
- Svako ko ima proliv koji traje duže od sedam i deset dana bi bilo dobro da se uputi kod gastroenterologa, gde bi se uz laboratorijske nalaze proverilo da li osoba ima neku od zapaljenskih bolesti creva. Recimo, osoba sa ulceroznim kolitisom može da ima 30 i više stolica dnevno - upozorava za portal Informer.rs Ljiljan Đaković, predsednik Udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis Srbije.
''Vetar u krila''
- Dijagnoza mi je postavljena u 16.godini života (1976), tako da ove godine punim 46. godina ''druženja'' sa Kronovom bolešću - kaže Đaković.
Sagovornik portala Informer.rs navodi da su kod njega simptomi počeli kao upala slepog creva, uključujući i veliki broj leukocita.
- U stomaku je nastupila infekcija. Na KBC ''Bežanijska kosa'' imao sam sreću, jer je pokojni dr Nikola Antić bio na specijalizaciji u Švedskoj, gde je već tada bilo dosta slučajeva zapaljenskih bolesti creva. Operisali su me i nakon toga su se javile fistule. Zbog toga sam imao velike probleme, tako da sam u bolnici bio šest meseci - reče nam Đaković drhtavim glasom.
Kako dodaje imao je uzak krug prijatelja, koji su ga redovno posećivali i davali mu ''vetar u krila'' da to prebrodi.
-To je bio ružan, ali i poučan period mog života... - sa setom se seća Đaković.
Na kratko je zaćutao, kao da prebira po mislima.
Dodaje da je kasnije imao česte recidive, tako da je često odlazio u bolnicu gde je ostajao od mesec do tri meseca.
- Onda sam 80-tih godina otišao u Švedsku na operaciju, po preporuci dr Antića - navodi Đaković.
Bitan je cilj
Na pitanje kako se osećao kada mu je saopšteno da boluje od Kronove bolesti, Đaković odgovara da je počeo da se bori.
- Moj metod se svodio na to da sam sebi zacrtao cilj, koji treba da ostvarim - precizira naš sagovornik i dodaje:
- Ja sam bio istrgnut iz normalnog života i na dugi period sam bio premešten u bolnicu. Razmišljao sam o životnim stvarima, kako da sve preguram, da završim školu i osnujem porodicu. I danas savetujem svima da moraju da nauče da žive sa tom bolešću - kaže Đaković za portal Informer.rs
Kada je došao u mirniju fazu bolesti, naš sagovornik je nastavio školovanje. Posle srednje škole se zaposlio u Kontroli leta u tehničkoj službi na održavanju radarskih sistema i ubrzo je otišao u Dubrovnik.
- Međutim, kad god sam tamo išao na posao zdravstveno stanje mi se pogoršavalo, tako da sam bio vraćen u Beograd - veli Đaković.
Inače, naš sagovornik je uspeo da ostvari i drugi cilj koji je sebi postavio - da osnuje porodicu. I to, na takoreći filmski način. Naime, svoju buduću suprugu je znao iz komšiluka, a kasnije kada su već bili u braku, negovala ga je kada je ležao na VMA.
-Imamo dvoje dece, sada već odrasle. Iako sam znao da ukoliko je jedan roditelj bolestan, nasledni faktor je desetak odsto (a ako su oba onda je preko 20 odsto), ipak sam želeo da imam potomstvo. Ipak, uvek smo se plašili kada bi ih zaboleo stimak - otvoreno će Đaković za portal Informer.rs
Kampanja
Krenuli smo u kampanju, pošto su zemljama u regionu ove bolesti prihvaćene kao bolesti koje donose određeni stepen invalidnosti. U skaldu sa utvrđenim procentom, utvrđuje se radna sposobnost, tako da osobe koje imaju između 40 i 80 odsto imaju neke pogodnosti (lakše zapošljavanje,parking mesta), kaže Đaković.
Psihološka podrška
A onda je, kako kaže 2000. godine poslednji (deseti) put operisan. Pošto tada nije bilo lekova, lečilo se samo hirurški (odstranjivanjem dela creva). Posle toga je dobio predlog za invalidsku penziju, jer mu nedostaje pola debelog i pola tankog creva.
- U određenim trenucim,a čovek poklekne i uđe u beznađe kad počnu da se roje crne misli. Tada je potrebna psihološka podrška - iskreno će Đoković.
On navodi da mu se 2019.godine, pred Kovid, pogoršala bolest, izgubio je imunitet i zato je imao podršku psihologa sa VMA.
- Pao sam u depresiju (bio sam iscrpljen i fizički iu psihički). Pogotovu što mi je ćerka otišla u Keniju gde se udala i ona mi je dosta nedostajala - priznaje Đoković.
Počeo je da koristi antidepresivnu terapiju, koja mu je kako kaže pomogla. Inače, pacijenti u Udruženju za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis Srbije mogu da dobiju psihološku podršku.
- Najbitnije je da o bolesti ne treba ćutati i svi treba da budu upoznati sa tim zdravstvenim stanjem. Dešava se da ni bližnji, a posebno poslodavci nemaju razumevanja, jer misle da zaposleni izbegava posao kada često ide na kontrole i biološke terapije - ističe Đaković za portal Informer.rs
Na naše pitanje u kakvoj je fazi danas njegova bolest, naš sagovornik odgovara:
- Dešava se da iznenada imam česte stolice, dogodi se i gubitak težine, ali uz današnju terapiju to može da se drži pod kontrolom i da se vodi normalan život.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Dragan Milićević iz POKS-a otkrio je karte danas na nasilnim protestima koje organizuju širom Srbije i poručio da im je cilj predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Zaključak o povlačenju iz skupštinske procedure Predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, s obzirom na to da je ocenjeno da je potrebno obaviti dodatne konsultacije o pitanjima koja su predmet uređivanja ovog zakona.
Više tužilaštvo u Novom Sadu naložilo je juče hapšenje 13 osoba zbog tragedije na Glavnoj železničkoj stanici 1. novembra u tom gradu, a među uhapšenima su i dojučerašnji ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić, vršilac dužnosti direktora "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković, i Anita Dimoski, v. d. pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Fudbalska reprezentacija Srbije na žrebu u Nionu dobila je rivala za ostanak u A diviziji UEFA Lige nacija, igraće sa Austrijom, a mišljenja navijača su podeljena.
Predsednik košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović oglasio se posle pobede u derbiju protiv Crvene zvezde i poručio da je od početka verovao u trijumf svog tima.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp imenovao je danas bivšeg državnog tužioca Floride Pam Bondi za funkciju državnog tužioca SAD, preneo je Rojters.
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Vuk Kostić, rođen na današnji dan 1979. godine, a to je povod da se prisetimo i njegovog oca, Mihajla Kostića Pljake, čiji su teški životni putevi ostavili dubok trag na Vukov lični i profesionalni razvoj.
Pre ljubavi s princem Vilijamom, Kejt Midlton je imala nekoliko kraćih veza, a prvi koji ju je osvojio bio je Viljem Marks, danas dobro poznato lice na Ostrvu.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Voditeljka Dea Đurđević raskinula je dugogodišnju vezu sa kolegom Mladenom Mijatovićem, a vest o prekidu veze poznatog para iznenadila je i njihove komšije.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.