• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B. S.

03.05.2022

07:00

SVI ĆE MORATI DA DOKAŽU KAKO SU SE OBOGATILI! POD PORESKOM ISTRAGOM 13.000 SRBA! Proverava se imovina najimućnijih građana!

Vesti

SVI ĆE MORATI DA DOKAŽU KAKO SU SE OBOGATILI! POD PORESKOM ISTRAGOM 13.000 SRBA! Proverava se imovina najimućnijih građana!

Podeli vest

Među sumnjivima najviše menadžera, advokata, lekara, vlasnika klubova i restorana. Svi oni moraće da dokažu odakle im vile, jahte, avioni...

Čak 13.000 ljudi u Srbiji koji su se preko noći obogatili moraće poreznicima da dokažu kako su stekli svoje kuće, stanove, lokale, vikendice, avione i jahte, ekskluzivno saznaje Informer!

Reč je o najbogatijima, odnosno onima koji su u prethodne tri godine stekli imovinu koja je za 150.000 evra i više vrednija od njihovih legalnih prihoda. Među sumnjivima najviše je sportskih menadžera, advokata, lekara, stomatologa, vlasnika klubova i restorana, kod kojih je otkrivena velika razlika između prijavljenih novčanih primanja i vrednosti imovine koju poseduju, otkriva izvor Informera.

Sud oduzima imovinu

Zakonom o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu propisana je stopa posebnog poreza od 75 odsto, kojom se oporezuje uvećanje imovine za koju neko ne može da dokaže da ju je stekao na zakonit način.

Ako se u postupku utvrdi da postoje sumnje da je izvršeno krivično delo, dostavljaju se potrebne informacije Ministarstvu unutrašnjih poslova, Poreskoj policiji, tužilaštvu i drugim nadležnim organima. Ukoliko potom sud utvrdi da je imovina stečena krivičnim delom, mogao bi da mu bude oduzet celokupan imetak, a zaprećena je i zatvorska kazna.

Kako su za Informer rekli u Poreskoj upravi, oni su od dana stupanja na snagu Zakona o poreklu imovine i posebnom porezu masovno obradili podatke o imovini i prihodima za više od 1,2 miliona građana!

- Upoređivanjem podataka o uvećanju imovine sa prijavljenim prihodima, u ovom trenutku je identifikovano više od 13.000 osoba čiji podaci o imovini zaslužuju punu pažnju Poreske uprave. Zapravo, to su oni pojedinci koji su imali uvećanje vrednosti imovine od više od 150.000 evra u posmatranom periodu, a čiji prijavljeni prihodi u istom periodu ne daju odgovor na pitanje iz kojih je izvora ostvareno uočeno povećanje vrednosti imovine - navode u Poreskoj upravi.

Kako se kontroliše

* Pod istragom su oni koji stilom života jasno pokazuju da su se naglo obogatili
* Posebno se na osnovu podataka iz NBS, Poreske uprave i lokalnih samouprava upoređuju podaci o prihodima i imovini tih ljudi
* Ukoliko se ustanovi da se u roku od tri godine imovina uvećala u odnosu na prihode za više od 150.000 evra, od vlasnika će se tražiti da dokažu poreklo razlike u imovini
* Ako ne budu u mogućnosti da dokažu poreklo, na tu imovinu platiće porez u visini od 75 odsto od njene procenjene vrednosti
* Pored toga, protiv onih koji su se nelegalno obogatili biće podneta i krivična prijava
* Ukoliko se ispostavi da je imovina stečena nelegalno, ona se oduzima, a zaprećena je i zatvorska kazna

Sporo dokazivanje

Sektor za utvrđivanje porekla imovine i posebnog poreza pri Poreskoj upravi proverava da li je neko u određenom periodu imao uvećanje vrednosti imovine i da li je to uvećanje vrednosti imovine u skladu sa prihodima koje je pojedinac prijavio poreznicima.

- To se odnosi na nepokretne stvari, finansijske instrumente, udele u preduzećima, opremu za obavljanje samostalne delatnosti, motorna vozila, brodove i avione, štedne uloge i gotov novac, kao i druga imovinska prava - ističu u PU.

Na pitanje kada bismo mogli da očekujemo da bude doneto prvo rešenje o eventualnom oduzimanju imovine ili naplati posebnog poreza od 75 odsto u Poreskoj upravi kažu da se zakon sprovodi od 12. marta prošle godine i da je to složen postupak koji zahteva vreme.

- Ilustracije radi, tokom trogodišnje primene sličnog zakona u Velikoj Britaniji tamošnja poreska administracija je zbog složenosti kontrola koje je preduzela i opreznosti u postupanju okončala samo tri rešenja. Treba nam, dakle, vremena, ali na kraju će sve biti sprovedeno u skladu sa zakonom. Ko je izbegavao porez, moraće da odgovara - kategorični su poreznici.

Šta proveravaju poreznici

* nepokretne stvari (stan, kuća, poslovna zgrada i prostorije, garaže, zemljište)
* hartije od vrednosti
* udeo u preduzećima
* oprema za obavljanje samostalne delatnosti
* motorna vozila, plovni objekti i vazduhoplovi
* štedne uloge i gotovinu

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set