ŠIPTARA NI DVA ODSTO! Osmanlijski dokument iz 15. veka pokazuje ČIJI je Kosmet! TURSKI POPIS IZ 1455. NEPOKOLEBLJIV!
Podeli vest
Turski popis na Кosovu i Metohiji iz 1455. godine pokazuje da je u to vreme na tlu srpske pokrajine živelo neuporedivo manje Albanaca nego Srba. Od svih imena i prezimena koja se pominju u popisu, 95,88 odsto bila su srpskog, a svega 0,26 albanskog porekla
Falsifikovanje istorije, čemu već decenijama pribegava albansko stanovništvo koje živi na tlu srpske pokrajine, potvrđeno je ovim dokumentom iz polovine 15. veka, po kome je na Кosmetu bilo skoro 13.000 srpskih kuća, a albanskih samo 46.
Jedina osoba je ubijena je iz vatrenog oružja, dok je druga ranjena na auto-putu Uroševac-Kačanik, saopštio je portparol policije za region Uroševca Kanun Veselji, prenosi Koha
JEDAN OSOBA MRTVA, DRUGA RANJENA: Pucnjava iz vatrenog oružja na auto-putu Uroševac-Kačanik
10.05.2022
17:55
Prema poslednjem popisu stanovništa, sprovedenom početkom aprila 2011, na teritoriji pokrajine živelo je ukupno 1,7 miliona ljudi. Ovaj broj uglavnom obuhvata Albance, pošto popis nije sproveden u četiri opštine na severu pokrajine, a i najveći deo Srba južno od Ibra ga je bojkotovao. Ogromna albanska većina, koja je trenutno činjenično stanje, zajedno sa ilirskom hipotezom o albanskom poreklu, predstavlja temelj prava koje taj narod polaže nad tlom koje pripada Srbima. Do te većine došlo je samo i isključivo terorom, genocidom i progonom koji su u poslednjih pet stotina godina sistematično sprovodili Turci i Albanci muslimanske veroispovesti.
Zato je neobično da srpsko istorijsko pravo na КiM brani upravo jedan osmanlijski dokument, koji ne samo da dokazuje da su Albanci novopridošlice na toj zemlji već i dovodi u pitanje ilirsku hipotezu.
Naime, otomanski defter, odnosno opšti katastarski poreski popis iz 1455. koji je napravljen u zemlji Brankovića (otprilike isto što je danas teritorija Кosova i Metohije) zabeležio da je demografska situacija tada bila obrnuta u odnosu na današnju – i to drastično! Osmanlijski popisivač zabeležio je da na Кosovu i Metihiji postoji 480 naseobina, u kojima živi 13.696 odraslih muškaraca, 12.985 kuća i još 14.087 nosilaca domaćinstava. Neki odrasli muškarci nisu imali svoju kuću, pa su tako zabeleženi kao siromasi, dok su pojedine kuće deljene na više domaćinstava.
Dve kuće po selu
Pažljivim proučavanjem onoga što je zabeležio osmanlijski popisivač na КiM ustanovljena je frapantna etnička struktura stanovništa.
Osim srpskih, na teritoriji Кosmeta je u to doba bilo i 75 vlaških domaćinstava u 34 sela, 17 bugarskih u 10 sela, pet grčkih u Lauši i Vučitrnu, jedno jevrejsko u Vučitrnu i jedno hrvatsko, dok je u 23 sela albanskih domaćinstava bilo svega 46. Od svih imena i prezimena koja se pominju u popisu, 95,88 odsto su bila srpskog porekla, a albanskog 0,26. Dakle, pre 567 godina u proseku su svega dve kuće po selu bile albanske. Da je taj procenat bio zanemarljiv u odnosu na Srbe, svedoče i imena toponima na toj teritoriji, koja su isključivo srpska, i da ne postoji nijedan naziv mesta, planine ili reke koji je potekao iz albanskog jezika.
Ni dva odsto albanskog stanovništva
U 14. veku etnička struktura je bila još dramatičnija. Naime, Dečanska hrisovulja iz 1330. sadrži detaljan spisak domaćinstava koja su popisana u Metohiji i današnjoj severnoj Albaniji, na metohu manastira Visoki Dečani. Tako znamo da su od 89 sela samo tri bila albanska, te da su od 2.166 zemljoradničkih gazdinstava i 2.666 stočarskih samo 44 bila albanska. Izraženo u procentima, to je 1,8 odsto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedina osoba je ubijena je iz vatrenog oružja, dok je druga ranjena na auto-putu Uroševac-Kačanik, saopštio je portparol policije za region Uroševca Kanun Veselji, prenosi Koha
JEDAN OSOBA MRTVA, DRUGA RANJENA: Pucnjava iz vatrenog oružja na auto-putu Uroševac-Kačanik
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Tribina "Budućnost, a ne prošlost" Srpske napredne stranke, koja je održana u velikoj sali Sava centra, bila je pravi festival mladosti, pameti i lepote!
Tužilaštvo BiH potvrdilo je da su danas lišeni slobode Nenad Nešić ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH, Dakić Milan, direktor ЈP Putevi Srpske, Lučić Mladen i još četiri lica.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Tokom popodnevnih sati u Mostarskoj ulici u Čačku došlo je do pucnjave, kada je nepoznato lice iz vatrenog oružja pucalo u muškaraca starog oko 50 godina. Prema rečima stanovnika iz Čačka, meštani su još uvek u šoku. Prem njihovim rečima krv se još uvek nalazi svuda po trotoaru.
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu, prema rečima dobro obaveštenog izvora, došlo je do incidenta kada je puška PAP G kalibra 308win opalila pre nego što je metak ušao u ležište metka.
Trener Crvene zvezde Janis Sferopulos otkrio je da Džon Braun neće biti spreman za meč sa Barselonom, odnosno da mu čak petorica igrača neće biti na raspolaganju.
Američki košarkaš - Džon Braun, uskoro bi mogao da debituje za Crvenu zvezdu, a danas je sa ostatkom ekipe trenirao uoči utakmice sa Barselonom u 18. kolu Evrolige.
Došao je Ostoja Mijailović u košarkaški klub Partizan u septembru 2017. godine i od tada najavio velike stvari i promene u klubu. Stanje koje je zatekao bilo je izuzetno loše, a činjenica da su crno-beli već treću uzastopnu godinu učesnici Evrolige, govori da se dobro radi u Humskoj. Ipak, predsednik "parnog valjka" znao je u prošlosti nešto da obeća, a da se to na kraju ne obistini, što navijači često znaju da mu zamere.
Još uvek se nisu smirile tenzije nakon prvog abaligaškog večitog derbija koji je pripao košarkašima Crvene zvezde. Partizan je oštećen u samoj završnici sudijskim odlukama, a tome je tri dana posle samog meča, kao i o izjavi direktora ABA lige Milije Vojinovića, govorio trener Željko Obradović.
Ukoliko bude potrebno, Rusija bi ponovo mogla da upotrebi „orešnik“, ali ona ne žuri sa tim, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za medije.
Centri za donošenje odluka u Kijevu mogu direktno biti meta ruskih udara, u zavisnosti od pretnji koje dolaze, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i dodao da Moskva nikada ne napada civilne ciljeve.
Dana 13. jula 2024. godine, Donald Tramp, bivši predsednik SAD i republikanski predsednički kandidat, bio je meta atentata tokom predizbornog skupa u Batleru, Pensilvanija. Incident je uzdrmao američku javnost, doveo do intenzivne političke polemike i možda već tada dlučio pobednika istorijskih izbora.
Istraga u Kazahstanu nije pokazala da je azerbejdžanski putnički avion koji se srušio u sredu oborila ruska avijacija, saopštio je saobraćajni tužilac oblasti Mangistau Abilajbek Ordabajev.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nije pozvan na inauguraciju novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa, ali će poslati "čoveka od poverenja", prenosi Telegram stranica Inter Slave-Z.
Glumica Branka Petrić poznata je po svojim mnogobrojnim ulogama na filmovima i u serijama, ali je možda još više poznata njena ljubav sa glumcem Bekimom Fehmijuem.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Japanci i Korejci veruju u teoriju koja povezuje temperament sa krvnom grupom osobe. Postoji mnogo različitih pristupa i metoda za proučavanje, a evo kako se na osnovu krvne grupe otkrivaju karakteristike žena.
Kineska verovanja su u mnogim slučajevima specifična, ali ljudi širom sveta veruju u njih i čvrsto se drže sledećih pravila. Oni tvrde da 7 stvari treba da izbacite iz kuće kako ne biste navukli bedu na porodicu.
Glumica Lidija Vukićević danas je saopštila da istupa iz Udruženja filmskih umetnika Srbije nakon što su nju i njene kolege na indirektan način pozvali da podrže studentske proteste, iako su svi zahtevi studenata odavno ispunjeni.
Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ali je pevačica ipak održala nastup.
Pevačica Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.