ŠTA SU MAJMUNSKE BOGINJE I IMA LI LEKA ZA NJIH? Najčešće pogađaju decu, a u Srbiji...
Podeli vest
Majmunske boginje su otkrivene u Velikojh Britaniji, Portugalu, Španiji, SAD i u Italiji. U Srbiji nikada nisu zabeležene
Majmunske boginje koje su otkrivene u Velikoj Britaniji, Portugalu, Španiji, SAD i u Italiji. U Srbiji nikada nisu zabeležene, a lekari sumnjaju da bi rastuća epidemija mogla da se prenese u našu zemlju.Osim ako se to ne dogodi tokom predstojećeg perioda letovanja, kada ima više putovanja i kontakata sa drugim nacijama, piše Telegraf.
Grčki ministar turizma Vasilis Kikiljas izjavio je danas da je Ministarstvo za digitalnu transformaciju Grčke poslalo dopise privatnim mobilnim operaterima vezano za mogućnost ukidanja rominga ili smanjenja tarife za turiste iz Srbije
19.05.2022
17:17
Pedijatar dr Saša Milićević kaže da se ovo virusno oboljenje i ranije pojavljivalo ali, kako ističe, "hvala Bogu, uvek daleko od nas". Napominje da su male šanse da ove boginje stignu do Srbije, jer im naša klima ne odgovara, ali ne isključuje mogućnost da letovanja mogu da nam ih donesu.
Nema razloga za paniku
- S obzirom na to da je u toku velika tranzicija, neka mala šansa postoji da dođu i kod nas. Sa druge strane, kod nas sada ima i dosta pacijenata sa varičelom, odnosno ovčijim boginjama - kaže dr Milićević.
Međutim, on se nada da se kod nas neće pojaviti, jer virusu majmunskih boginja ne odgovara naša klima, koja je jako promenljiva. S druge strane, virusi su vrlo adaptibilni i vrlo lako mutiraju, odnosno vrlo lako se prilagođavaju novoj sredini.
-Predstoji nam i period letovanja i kontakta, pa postoji šansa da se prenesu ali se nadam da neće, tako da nema razloga za paniku - rekao je dr Milićević i dodao da "virusi traže osetljive osobe".
Virusi su nepredvidivi
Prof. dr Dejan Baskić sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu kaže da je u ovom trenutku teško pretpostaviti da li bi Srbija mogla da bude u riziku od epidemije majmunskih boginja, čak i u malim klasterima. On podseća da koliko su virusi nepredvidivi dovoljno govori i činjenica da smo na globalnom nivou u poslednjih 18 godina imali niz iznenađenja.
- Ako gledamo hronološki, imali smo SARS 2004. godine, pa MERS 2012. godine i niko nije mogao ni da pretpostavi da će naredni virus SARS-CoV-2 napraviti ono što je napravio, odnosno da će se toliko razbuktati širom planete - kaže prof. Baskić.
On objašnjava da životinjski virusi mogu da probiju barijeru između vrsta i da se prilagode, što čine oduvek. Da li će se to desiti i sa virusom majmunskih boginja ili ne, za sada je teško oceniti.
Postoji vakcina
Svi koji su vakcinisani protiv velikih boginja, zaštićeni su i od majmunskih. Od 1976. godine ne postoji vakcinacija protiv velikih boginja. Ali, ako bi se desilo da se majmunske boginje prošire, ne bi bio problem sprečiti epidemiju širih razmera, jer vakcina koja štiti od virusa iz te grupe postoji, ističe prof.dr Baskić.
Prema rečima prof.dr Baskića, zahvaljujući boljoj dijagnostici, danas je mnogo lakše detektovati viruse, što smo imali prilike da vidimo od marta 2020, kada je Svetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju novog korona virusa.
- Danas gotovo svaka laboratorija može da radi PCR, a ovaj test nije bio dostupan do pre dve godine. Ko zna, možda su u manjim grupama postojale epidemije i pre stotinak godina, samo nisu bile registrovane, jer nije bilo načina da se to uradi - zaključuje prof. Baskić.
Kod dece je teži tok bolesti
Majmunske boginje su retka virusna zoonotska bolest koja se javlja uglavnom u centralnoj i zapadnoj Africi. Virus na čoveka prenose različite životinjske vrste u Africi, konzumiranjem mesa ili kontaktom.
Prenos sa čoveka na čoveka je redak, ali ne i nemoguć usled bliskog kontakta sa kožnim lezijama zaražene osobe ili velikih respiratornih kapljica tokom dužeg kontakta lice u lice. Virus dovodi do uvećanja limfnih čvorova i opšte malaksalosti, a dva do tri dana kasnije javljaju se promene na koži u vidu izdignutih boginja ispunjenih tečnošću. Plikova može da bude od nekoliko, do više hiljada.
Simptomi
Od trenutka infekcije do ispoljavanja simptoma prolazi u proseku oko 12 dana. Prvo se pojavljuje groznica, osećaj hladnoće, pa visoka temperatura, glavobolja, bol u mišićima i leđima. Prve promene se najčešće javljaju na licu, a zatim se šire po celom telu, a najviše napadaju dlanove i stopala. Čitav tok bolesti traje od dve do četiri nedelje.
Klinički, majmunske boginje su najsličnije velikim boginjama. Međutim, kožne promene češće izbijaju u jednom mahu. Majmunske boginje, najčešće pogađa decu i kod njih bude značajno teži oblik bolesti, nego kod odraslih.
Dobro je što je klinička slika u najvećem broju slučajeva blaža nego kod malih boginja. Međutim, postoje slučajevi kada se bolest zakomplikuje i završi smrtnim ishodom. Na sreću, ovaj procenat je mali.
Ove boginje prvi put su se javile van Afrike u proleće 2003. godine, kada je nekoliko slučajeva zabeleženo u SAD. Trenutno za njih ne postoji specifičan i bezbedan lek.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Grčki ministar turizma Vasilis Kikiljas izjavio je danas da je Ministarstvo za digitalnu transformaciju Grčke poslalo dopise privatnim mobilnim operaterima vezano za mogućnost ukidanja rominga ili smanjenja tarife za turiste iz Srbije
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Opozicionari i njihove pristalice po društvenim mrežama dele lažne slike sa protesta na Slaviji, čak dele i fotografije na kojima uopšte nije taj Trg niti ta fontana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Tenzije koje već duže vreme postoje u Bosni i Hercegovini mogle bi u narednom periodu da dovedu do eskalacije neviđenih razmera i do rata, a takav opasan scenario stavio bi Srbiju i njeno rukovodstvo u izuzetno tešku poziciju.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nikola Stanković Pivce ubijen je juče u jutarnjim satima u svojoj kući i to dok je spavao sa svojom trudnom verenicom T.D. (25). Ubice su provalile u kuću i izrešetale ga u glavu i vrat automatskim oružjem, devojku mu ranile, a onda pobegle ostavljajući ga u lokvi krvi.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Uroš Nikolić, Luka Kardum i Tomislav Hordov delegirani su za sudije drugog ovosezonskog, a prvog abaligaškog večitog derbija između Crvene zvezde i Partizana.
Štoper Crvene zvezde Vanja Drkušić (25) hramljući je napustio "Marakanu" nakon utakmice sa Čukaričkim (5:2), što je ozbiljno zabrinulo sve u taboru srpskog prvaka!
Izuzetna sezona za nas! Osigrali smo odličnu utakmicu, hvala navijačima. Sada idemo malo da se odmorimo i zaboravimo na fudbal, poručuje trener Crvene zvezde, Vladan Milojević (54)!
Mađarski ministar spoljnih poslova i spoljnih ekonomskih odnosa Peter Sijarto izjavio je danas da su nastavljene isporuke ruske nafte Mađarskoj preko naftovoda Družba, koje su bile obustavljene poslednjih dana iz tehničkih razloga.
Vojnici inženjerskog bataljona motorizovane divizije grupe trupa Zapad prošli su kroz protivpešadijska minska polja Oružanih snaga Ukrajine na oslobođenim teritorijama LNR.
Osvanule su optužbe da je Rusija stajala iza kampanje na društvenim mrežama u Rumuniji, koja je pomogla nezavisnom predsedničkom kandidatu Kalinu Đorđeskuu da pobedi u prvom krugu izbora i koja je dovela do toga da ustavni sud te zemlje poništi celu izbornu proceduru, su netačne, utvrdila je istraga.
Ukrajinske trupe ispalile su danas pet NATO granata kalibra 155 milimetara na Gorlovku, saopšteno je danas iz Zajedničkog centra za kontrolu i koordinaciju pitanja u vezi sa ratnim zločinima Ukrajine (JCCC ) u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR).
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Krofne iz Sankt Peterburga, poznate kao "piške", osvajaju svojom jednostavnošću i savršenim ukusom. Naučite kako da ih pripremite kod kuće, bez odlaska u Rusiju.
Obrnuto pranje kose postalo je popularan trend na društvenim mrežama, a stručnjaci tvrde da ovaj postupak može učiniti kosu sjajnijom, mekšom i punijom. Evo iskustva jedne novinarke koja je mesec dana testirala ovu tehniku.
Zaštitni znak najpoznatijeg prazničnog lika, Deda Mraza, svakako je crveno odelo i kapa sa belom bombicom. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto je Deda Mraz baš u crvenoj boji?
Aleksandra Prijović večeras održava koncert kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među prvima su u Beogradsku Arenu stigli njeni roditelji, sin i svekrva.
Hrvatsku je pre dva dana zadesila strašna tragedija kada je napadač (19) upao u osnovnu školu u Zagrebu i usmrtio dete (7), a pevačica Jelena Karleuša je prokomentarisala vest koja je potresla region.
Mesec dana posle koncerta koji je Tanja Savić održala u punoj Areni utisci su se slegli, a pevčica je sada prokomentarisala kolege koje su je podržale, ali i one koji nisu.
Veljko i Bogdana Ražnatović odveli su sinove na planinu, a bokser je na društvenim mrežama pokazao kako njihovi naslednici uživaju u snegu i čarima zimskih sportova.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.