DOBRO DOŠLI, BRAĆO! VELIKI DUHOVNI ISTORIJSKI DOGAĐAJ! Posle 55 godina okončan RASKOL SA MAKEDONSKOM CRKVOM!
Podeli vest
Patrijarh SPC Porfirije i arhiepiskop pravoslavne crkve u Severnoj Makedoniji održali juče u Hramu Svetog Save liturgiju pomirenja. SPC je željno čekala da se ta bolna rana zaceli, poručio je patrijarh Porfirije * Makedonci očekuju da će od SPC dobiti autokefalnost
Liturgijom pomirenja u Hramu Svetog Save u Beogradu, koju su juče služili patrijarh srpski Porfirije i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan, makedonska crkva vraćena je u liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa Srpskom pravoslavnom crkvom! Time je posle 55 godina okončan raskol dve crkve
Sabor SPC saopštio je danas da prihvata za makedonsku crkvu status najšire moguće autonomije, odnosno pune unutrašnje samostalnosti, koji joj je dodeljen još 1959. godine
16.05.2022
12:32
Dar Božji
- Kako zvone zvona Svetosavskog hrama, tako i naša srca biju od radosti zbog ovog blagoslovenog dana. Dobro došli, draga braćo! Dobro došli u zajednicu ljubavi, vi i sav vaš bogoljubivi narod. Braća smo i samo braća - poručio je patrijarh Porfirije i dodao:
- Raskol sa braćom iz Severne Makedonije trajao je 55 godina i SPC je željno čekala svaki dan da se ta bolna rana zaceli. Ne postoji ništa što možemo sami isceliti, ne može ništa samo našim moćima već je potrebno zajedništvo. Sada je rana isceljena i to je čudo Božje i dar Božji. Kada trpimo, to može biti izraz Božje promisli, a najčešće to jeste posledica našeg izbora i pogrešnih koraka. Rana onda biva kao pedagoška mogućnost, a mi smo je iskoristili i razumeli da je rana naneta našim postupanjem i zato se obratili molitvama Bogu i Svetome Savi - istakao je Porfirije.
Arhiepiskop Stefan je zahvalio SPC za darovanu ljubav i obnovu makedonske crkve.
- Zablagodarimo na neizmernoj radosti, došlo je vreme da se završi stradanje za pravoslavni makedonski narod i Makedonsku pravoslavnu crkvu - Ohridsku arhiepiskopiju - rekao je Stefan i dodao da će makedonska crkva produžiti putem koji vodi ka miru i konačnom rešenju pitanja autokefalnosti te crkve.
Niški dogovor
Poslednji pokušaj prevazilaženja raskola SPC i makedonske crkve bio je u Nišu 17. maja 2002. godine, kada je postignuti dogovor podrazumevao da se prizna najšira crkvena autonomija eparhijama u Makedoniji, a da zauzvrat Ohridska arhiepiskopija (SPC) zadrži simbol i izbor poglavara Pravoslavne crkve u Makedoniji koji potvrđuje patrijarh srpski.
Predlog dogovora je prihvatilo pet od sedam makedonskih episkopa, ali 28. maja te godine krenula je kampanja konferencijom za novinare članova MPC da je u Nišu potpisan samo radni dokument koji nema obavezujući karakter.
Arhiepiskop Jovan: Godinama smo se molili po podrumima
Poglavar pravoslavne Ohridske arhiepiskopije SPC Jovan Vraniškovski odao je veliko priznanje arhijerejima MPC i arhiepiskopu Stefanu što su 'izdržali nerazumne i protivcrkvene pritiske javnosti u Severnoj Makedoniji', a patrijarhu Porfiriju zahvalio se na dobroj volji i upornosti da se raskol reši.
- Zahvaljujem se arhijerejima, sveštenstvu, monaštvu i posebno vernicima koji su se godinama molili po privatnim kućama i podrumima jer su to bila naša jedina moguća bogoslužbena mesta. Oni su izdržali ne samo teške uslove bogosluženja već i teške uslove postojanja, gonjenja i zatvora, ali to je bila žrtva za jedinstvo crkve - poručio je arhiepiskop Jovan.
Jedini koji je naknadno prihvatio i potpisao Niški dogovor bio je tada mitropolit veleški i povardarski Jovan Vraniškovski. Zatim je Sabor SPC na svom redovnom majskom zasedanju 2003. doneo odluku o konstituisanju Sinoda autonomne Ohridske arhiepiskopije.
SPC je postavila Jovana za arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog. Zbog toga što se izjasnio za kanonsko jedinstvo sa SPC više puta mu je suđeno za izmišljena krivična dela pred sudovima u Severnoj Makedoniji i u zatvoru je proveo pet i po godina, zbog čega mu je zdravlje teško narušeno.
Bokan: Hrabar i smeo poduhvat
Reditelj i veliki poznavalac crkvene istorije Dragoslav Bokan kaže za Informer da pomirenje dve crkve predstavlja veliki događaj za oba naroda.
- S obzirom na sve okolnosti koje se dešavaju u svetu, ali i na Balkanu ovo zaista jeste više nego pozitivan razvoj događaja, jer se Srbija konačno približava građanima Makedonije sa kojima ima slične probleme i sa kojima deli istoriju i kulturu. Činjenica je da duže od pola veka postoji proces rasparčavanja srpskog naroda, što su započeli Tito i komunistička vlast koja je insistirala na tome da se razbije jedinstvo Srpske pravoslavne crkve. Komunisti su političkim pritiscima, uslovljavanjem i pretnjama doveli do ove podele. Sve to je imalo za cilj da oslabi duhovni stub našeg identiteta - objašnjava Bokan i dodaje da je čin pomirenja hrabar i smeo i da je izbegnut duhovni rat koji nikad nikome ništa dobro nije doneo.
I ustaše umešale prste u razdor
Jednostrana odluka o proglašenju autokefalnosti MPC doneta je 1967. godine na trećem makedonskom crkveno-narodnom saboru održanom 19. jula u Ohridu.
Tada je doneta odluka o proglašenju autokefalnosti MPC i zatraženo je priznanje ne samo od Srpske pravoslavne crkve već i od ostalih pomesnih crkava. Tih dana u Skoplju je, kao slučajno, boravio Antonio Anto Jerkov, pripadnik Ustaške mladeži u vreme NDH.
On je bio jedan od operativaca u stvaranju tzv. hrvatske pravoslavne crkve, a zatim se 'presvukao' i postao jedan od članova Savezne komisije za verska pitanja SFRJ, koji je i učestvovao u procesu proglašenja autokefalnosti MPC.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog apostola Jakova, a prema narodnom verovanju žene danas treba da urade jednu stvar.
22.10.2024
06:40
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
teodor
pre 2 godine
Uvek je mirenje u Bogu izuzetan dogadjaj i svi se radujemo ovom velikom cinu ,ali SPS bi narodu mogla jednostavnoscu da obrazlozi pravoslavnim Srbima sta taj cin znaci u smislu crkvene organizacije SPC,tj. da li Ohridska Arhiepiskopija ostaje u sastavu SPC? Sta znaci ako SPC dodeli autokefalnost MPC_OA,da li je ona od tog momenta potpuno izvan sistema SPC ili se neka organizacija i jedinstvo zadrzavaju?
Sta je sa manastirima SPC dole,da li se dve raskoljene crkve u S.Makedoniji ujedinjuju u jednu i koja ipak ostaje u sastavu SPC, kao Mitropolija CG_Primorska,npr?
Sve je to jos nedovoljno jasno a napadno slavljenistvo i ovaj lepi arhijerejski skup u molitvama u nedrima velicanstvenog Hrama Sv.Save,ipk vernom narodu Srpskom duguje jednostavna objasnjenja. Po meni, toga nije bilo do sada,i da li ce?
MPC-OA dobila je autokefalnost od Vaseljenske Patrijarsije!Srpska crkva sa tim nema veze niti moze nekome dati autokefalnost;niti je onaj takozvani vladika Jovan poglavar OA!A slag na torti je ovaj zlocinac i krimos Bokan koji tumaci pitanja crkve!Molim da se objavi komentar na osnovu zakona!
Sabor SPC saopštio je danas da prihvata za makedonsku crkvu status najšire moguće autonomije, odnosno pune unutrašnje samostalnosti, koji joj je dodeljen još 1959. godine
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Poljaci ne dozvoljavaju ukrajinskim izbeglicama da se integrišu u društvo i često ih gledaju sa sumnjom, izjavila je ukrajinska novinarka Aljona Babakova u intervjuu za portal Nju vojs.
Tajkun i lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas gostujući na Juronjuzi kod Minje Miletić izjavio je da je u politiku ušao sa kućom na Senjaku, te da je sve stekao legalnim putem ne koristeći to što je bio na vlasti, ali tom prilikom je zaboravio da kaže kako i na koji način je pomenutu kuću izgradio.
Aleksandar Ivković iz European Western Balkans srušio je snove opozicije, i to baš na njihovoj tajkunskoj televiziji N1, kada je kazao da predsednika Srbije Aleksandra Vučića nije moguće, kako kaže, "srušiti na dugme".
Politikolog Srđan Majstorović iz Centra za Evropske studije ponovio je zaa opozicioni medij N1 da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić jedini lider u Evropi koji nije uveo sankcije Ruskoj federaciji.
Politikolog Srđan Majstorović iz Centra za evropske studije objasnio je na tajkunskoj televiziji N1 da je Srbija odavno stekla uslove da otvori nova poglavlja u vezi sa pristupanjem Evropskoj uniji, ali da određene članice stopiraju evropski put naše zemlje jer predsednik Aleksandar Vučić vodi nezavisnu politiku po pitanju odnosa sa Rusijom i Kinom.
Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas gostovao je u emisiji Direktno s Minjom Miletić, gde je optuživao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je na čelu kriminalne grupe, dok se za svojih 619 miliona pravio blesav.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Nisam ni slutila šta se dešava... Činilo mi se da je trajalo dugo, ali u stvari sve je trajalo dva minuta, izjavila je na današnjem suđenju Kecmanovićima, nastavnica istorije Tatjana Stevanović koju je dečak ubica teško ranio 3. maja tokom krvavog pira koji je izveo u OŠ " Vladislav Ribnikar" na Vračaru.
Nedelju dana traje hajka za ubicom Alijom Balijagićem koji je prošlog petka ubio brata i sestru, Jovana i Milenku Madžgalj u njihovoj kuću u Sokolcu, a onda pobegao u šumu. Stručnjaci kažu da je nepojmljivo je da čovek u tim godinama toliko dugo izbegava poteru i da postoje tri načina kako će se potera za njim završiti.
Porodica ubijenih Jovana (60) i Milenke Madžgalj (69), koji su ubijeni u svojoj kući u petak, saopštila je da su danas uvidom u zapisnik načinjen pretresom kuće, koji su dobili od policije, utvrdili da im u njihovom domu nedostaju dva pametna telefona.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Srpski golman Stefan Čupić, trenutno član litvanskog kluba Transinvest, privukao je pažnju sportskih fanova nakon što je na svom Instagram profilu objavio fotografiju iz Žalgirio arene.
Poznati fudbalski stručnjak i analitičar, Rade Bogdanović, dotakao se teme regionalne fudbalske lige, koja se već godinama provlači po kuloarima našeg fudbala.
Grupa Vivos, koja je pretvorila 575 bunkera iz Drugog svetskog rata u Južnoj Dakoti i nuklearni bunker iz doba Hladnog rata u Indijani u skloništa za preživljavanje, prijavila je porast interesovanja i upita za 200 odsto ovog meseca u poređenju sa septembrom, piše Tajms.
Stanovnici američke države Virdžinija mogu da glasaju na različite načine: uživo, na izborni dan, ali i ranije, na unapred utvrđenim lokacijama, kao i putem pošte.
Državni mediji u Severnoj Koreji objavili su da je Pjongjang izvršio probno testiranje nove interkontinentalne balističke raketa Hwasong-19 ICBM, koju su zvaničnici te zemlje opisali kao novo "super-moćno udarno sredstvo", i za koju je rečeno da je konačna i potpuna verzija.
Izraelski borbeni avioni izveli su najmanje deset napada na Bejrut tokom protekle noći, objavila je jutros libanska Nacionalna novinska agencija (NNA).
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Lejdi Gaga objavila je juče novi spot za pesmu "Deasise" koji najvaljuje njen osmi studijski album po redu "LG7" koji će izaći u februaru sledeće godine.
Manekenka Hajdi Klum je u Njujorku organizovala godišnju zavavu za Noć veštica, 23. po redu. Ponovo je iznenadila svojim kostimom, baš kao i mnoge slavne ličnosti.
Posni pasulj prebranac je nezaobilazno jelo na slavskoj trpezi, a pripremljen na klasičan način biće toliko ukusan da će vam biti svejedno da li ga jedete topao ili hladan.
Korina Kof je svojevremeno pričala koliko zarađuje, pa su čak i njenim najbližim prijateljima ti iznosi bili šokantni jer nikome nije bilo jasno šta je njena tajna.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je o aktuelnim dešavanjima, braku sa Bojanom Karićem, te ubistvu Zorana Davidovića Ćande, na koje ju je upozorio muzičar Oliver Mandić.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je napadima opozicije i tajkunskih medija, ali i predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.