UDIŠUĆI ULJE SLATKE POMORANDŽE DOŽIVELA JE KATARZU! Šta sve sadrži ''kutija mirisa''?
Podeli vest
Čake 80 odsto identifikovanih mirisa je prilično neprijatno, a čovek može da razlikuje milijardu različitih mirisa
Predugo zanemarene, moći čula mirisa na emocionalni život se sve više razmatraju. Logoped i doktor neuronauka i inženjerskih nauka, dr Auriane Gros radi u Univerzitetskoj bolnici u Nici. Ona je nastavnik-istraživač na Univerzitetu Nice-Azurna obala u laboratoriji CoBTeK (Cognition Behavior Technologi) i obrazovni direktor odeljenja za logopedsku terapiju u Nici.
Najstarije i najveće takmičenje osnovaca ,,Šta znaš o saobraćaju“, uspešno je održano 53. put za redom u DKC „Majdan“, u organizaciji Auto-moto saveza Srbije i "AMS Osiguranje" a.d.o. Beograd. I u ovom ciklusu takmičenja koje je počelo u martu, sve do danas kada je održan republički nivo takmičenja, 300.000 dece iz cele Srbije nadmetalo se u poznavanju saobraćajnih propisa rešavanjem testova, i vožnjom na poligonima spretnosti i praktičnog ponašanja u saobraćaju.
28.05.2022
18:49
Izaberite jedno od ovih eteričnih ulja, ono koje vam se sviđa. Stavite kap u svoj zglob. Sada se udobno smjestite, stavite ruke preko lica i... dišite! U kancelariji Laure Maioud, psihologa i nastavnika u Lionu, vreme staje, sesija može da počne.
Miris kao prozor ''otvara'' psihu
Njegovi pacijenti, uglavnom studenti, doživljavaju senzorno i psihosomatsko putovanje.
- U deliću sekunde efekti su primetni! - oduševljen je psiholog. Moji pacijenti imaju jasniji pogled, telo im se opušta. To je kao prozor koji se otvara u njihovu psihu. Ako ih zamolim da mi pričaju o ulju koje su izabrali, nastaju asocijacije, njihove reči se puštaju...
Tako je ova mlada devojka koja je, udišući ulje slatke pomorandže, počela sa afektom da govori iz „bakinih ruku“. Ako je psiholog uključio ovo olfaktorno sredstvo u svoju praksu, to je takođe zato što ona tvrdi da zna za njega „katarzičnu moć“ koju je izmerila na sebi. Štaviše, na sesiji, Laure Mau udiše isti parfem kao i njeni pacijenti.
- Sa njima sam u ovom čulnom iskustvu, često je to čisti trenutak ljudske sinergije! - kaže Laura.
Kultura mirisa
Čulo mirisa sve više dobija na polju psihoterapije. Ovaj entuzijazam nije iznenađenje za Žan Dore, suosnivača i glavnog urednika sajta auparfum.com i Nez, olfaktornog časopisa, odličnog tromjesečnika u kojem se nalaze velika istraživanja o olfaktornim kapacitetima životinja ili moćima ćilibarskih šuma.
- Od sada pa nadalje, discipline kao što su sociologija, istorija ili filozofija istražuju kulturu „mirisa“ koju su do tada preovladavali uglavnom parfimerijski brendovi, primećuje ona. Prečesto smo mislili da nas čulo mirisa približava životinji dok razvija našu inteligenciju i zaslužuje pravo učenje - primećuje Žan.
Danas je aromahologija neophodna. Ako se aromaterapija bavi somatskim problemima (bol u stomaku za ublažavanje bosiljkovog ulja, na primer), aromahologija se u suštini fokusira na psiho-emocionalnu sferu.
- To je nauka o pojavama u vezi sa mirisima, tačnije o uticaju ovih na ponašanje - precizira Peti Čanac, profesor na Višem institutu za parfeme (Isipca, Versaj) i autor Vodiča za mirisne emocije.
''Kutija'' mirisa
Pre nego što je osmislila radionice otvorene za sve, ova pionirka je donela svoju „kutiju'' mirisa u bolnice.
- U Garčesu sam radila sa neurolozima. Svaki miris je bio poput harpuna koji je poslat u dotično područje neurona da bi se oživela sećanja pacijenata. Miris breskve ili dinje može da oživi apetit onih koji su opterećeni sondom, slatka pomorandža smiruje uznemirene pacijente, kamilica ublažava udarac onima koji su tek saznali za tešku dijagnozu - navodi Peti Kanak.
Ali potrebno je produženo disanje, prepuštanje najmanje pet minuta da bi ova senzorna teritorija regulisala autonomni nervni sistem. Za Peti je miris u kombinaciji sa hipnozom ili tretmanima kineske medicine „veličanstveni alat“ za smirivanje stresa ili fobije od letenja…
Udisanje eteričnog ulja
Ipak, budite oprezni, podsetite sve ove ljubitelje mirisa: čak i ako se intoksikacije uglavnom dešavaju u slučaju gutanja (posebno nepoverenje kod dece), udisanje eteričnog ulja nije bezopasno. Zbog toga je neophodno biti oprezan sa proizvodima koji se koriste i izbegavati ih u slučaju alergije ili iritacije nosa.
Miris i njegove terapeutske moći
- Vekovima je bilo uobičajeno da se u bolnicama prikrivaju mirisi, bilo da se radi o znoju ili mirisu etra. Ova kamuflaža je izazvala nezainteresovanost za miris. Međutim, bilo je dobro poznato da bi kod oralnih poremećaja, na primer kada beba pati od nedostatka sisanja, stavljanje u kontakt sa mirisom majke moglo da je podstakne na sisanje - kaže dr Orijan Gros.
Ona dodaje da se istraživanje fokusira uglavnom o ulozi mirisa u ranom otkrivanju Alchajmerove bolesti i doprinosu mirisa da se vrate emocionalni osećaj pacijenata, koji pate od apatije i vide da su im emocije otupele.
Alchajmer i mirisi
Ako se pacijentu sa Alchajmerovom bolešću, koji je bio pekar, oseti miris vrućeg hleba, on neće nužno moći da prepozna ovaj miris, ali će ostati posebno osetljiv na njega. Takođe se primećuje kod žrtava napada ili ljudi koji su pretrpeli ozbiljne traume: miris krvi budi emocionalno pamćenje.
Individualno iskustvo se uzima u obzir
Kako kaže dr Orijan nekima će se dopasti miris pokošene trave, a drugima ne.
- Zbog toga ciljamo na iskustvo osobe koju želimo da stimulišemo ili umirimo. Važno je i kulturno poreklo. Na Tajvanu ne podnosimo miris vrelog mleka, ali volimo stogodišnja jaja i njihov pokvareni miris! Reaktivnost na određene mirise je takođe povezana sa navikama u ishrani. U Indiji miris karanfilića oduševljava, jer se koristi u mnogim poslasticama, dok kod nas dočarava zubara - zaključuje dr Orijan.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najstarije i najveće takmičenje osnovaca ,,Šta znaš o saobraćaju“, uspešno je održano 53. put za redom u DKC „Majdan“, u organizaciji Auto-moto saveza Srbije i "AMS Osiguranje" a.d.o. Beograd. I u ovom ciklusu takmičenja koje je počelo u martu, sve do danas kada je održan republički nivo takmičenja, 300.000 dece iz cele Srbije nadmetalo se u poznavanju saobraćajnih propisa rešavanjem testova, i vožnjom na poligonima spretnosti i praktičnog ponašanja u saobraćaju.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Kijev će žestoko udariti po ruskim ciljevima u Sevastopolju! Ruski oficir prvog ranga Vasilij Dandikin smatra da će Ukrajina upotrebiti rakete Neptun i da će mete biti sistemi protivvazdušne odbrane, aerodromi i fabrike, ali i luka u kojij je smešten deo Crnomorske flote!
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.