• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Kurir.rs

15.06.2022

22:32

OPREZ! OVE INFEKCIJE KOJE MOGU DA DOVEDU I DO POBAČAJA! Trudnice, ako osetite neki od simptoma, hitno kod lekara!

Vesti

OPREZ! OVE INFEKCIJE KOJE MOGU DA DOVEDU I DO POBAČAJA! Trudnice, ako osetite neki od simptoma, hitno kod lekara!

Podeli vest

Kamen u urinarnom traktu, čak tri puta češće imaju višerotke nego prvorotke, a često može izazvati pobačaj

U trudnoći se mogu javiti urinarne infekcije, koje ako se ne leče mogu izazvati i upalu bubrega, koja može dovesti i do pobačaja, prevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda, pa čak i životno ugrožavajuće sepse.

Ginekolog dr Relja Đorđević iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Vojvodine za Kurir objašnjava da se već tokom prvog trimestra trudnoće bubrezi povećavaju.

Uvećana materica koja pritiska ureter (mokraćovod), pogotovo desni, relaksaciono dejstvo hormona progesterona na glatku muskulaturu, kao i proširene vene male karlice doprinose zastoju urina, koja pred kraj trudnoće iznosi oko 250 ml, dok se kapacitet mokraćne bešike dvostruko povećava. Te promene traju i do tri meseca nakon porođaja - objašnjava dr Đorđević.

Foto: Shutterstock

U trudnoći mogu da se jave urinarne infekcije

Uzročnik bakterija u mokraći

Kamen u urinarnom traktu koji je tri puta češći kod višerotki pojavljuje se kako na levoj, tako i na desnoj strani, a najčešće se manifestuje u drugom i trećem trimestru.

Reč je o sklonosti koja se ne može preduprediti, a karakteriše ga jak bol u krstima i donjem delu trbuha, mučnina, povraćanje i krv u urinu. Može se komplikovati prevremenim porođajem i spontanim pobačajem - naglašava dr Đorđević.

Zato se radi ultrazvuk bubrega i gornjeg abdomena, a ako je ta dijagnostika neuspešna, treba razmotriti magnetnu rezonancu, ali i uraditi i urinokulturu da bi se isključila urinarna infekcija. Takođe, potrebno je isključiti upalu bubrega, slepog creva, žučne kese, torziju jajnika, kao i prevremeno odlubljivanje posteljice. Tretira se obilnom hidracijom, infuzionim rastvorima, spazmoliticima i analgeticima.

- Zbog pojačane osetljivosti mokraćne bešike na estrogene jače ispoljavaju estrogene efekte - povećana prokrvljenost, otok i pritisak. Tu nije reč o infekciji. A i svaki nalaz bakterija u urinu ne znači da je u pitanju infekcija, jer neadekvatnim uzimanjem uzorka može doći do kontaminacije - ukazuje dr Đorđević.

Prisustvo bakterija u mokraći bez simptoma je često u trudnoći (dva do 13 odsto), a ona koja se ne tretira u čak 30-40 odsto slučajeva prelazi u simptomatsku urinarnu infekciju.

- Nalaz u kome ima više od 100.000 bakterija u mililitru urina sigurno ukazuje na bakterijsku infekciju, koju potom treba potvrditi urinokulturom. U više od 70 odsto slučajeva uzročnik je ešerihija koli, čija se velika zastupljenost objašnjava blizinom analnog otvora, kao i oslabljenim imunim odgovorom. Ovome doprinosi i dugotrajno uzimanje preparata gvožđa - navodi dr Đorđević.

Simptomi

Infekcija mokraćne bešike najčešće se manifestuje učestalim mokrenjem, pečenjem pri mokrenju, tragovima krvi u mokraći. Kada se ne leče blagovremeno, mogu se proširiti na gornje partije urinarnog trakta, te izazvati upalu bubrega (pijelonefritis) s visokom temperaturom i jakim bolom u krstima i donjem delu trbuha, povraćanjem, koji se moraju lečiti u bolnici. Mogu dovesti do spontanog pobačaja, prevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda i drugih komplikacija. U retkim slučajevima može doći i do sepse, stanja koje ozbiljno ugrožava život i zdravlje trudnice.

- Urinarne infekcije u trudnoći, leče se antibioticima, najčešće penicilinima i cefalosporinima, na osnovu antibiograma koji se dobija urinokulturom. Potreban je i obilan unos tečnosti, a i dve nedelje nakon terapije uraditi kontrolnu urinokulturu - kaže dr Đorđević. 

Bubrezi u trudnoći

- povećava se uzdužni i poprečni dijametar bubrega za 1-1,5 cm u proseku

- proširuju se bubrežne karlice, bubrežne čašice i gornji deo uretera (mokraćovoda)

- znatno se povećava protok krvi kroz bubreg (75%) i glomerularna filtracija (50%)

- povećava se izlučivanje mokraćom elektrolita, aminokiselina, glukoze, proteina, kao i hidroslubilnih vitamina

- postoji tendencija zadržavanja natrijuma, a time i vode u organizmu

 

 

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku
Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku

Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Nišu kojom je Jovanu Nikoliću (41) iz Niša izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi, jer je pokušao da na podmukao način ubije Svetlanu S. (63) kojim je bilo u emotivnoj vezi. Jovan je prvo bio optužen za pokušaj teškog ubistva ali je veštačenjem utvrđeno da boluje od nespecifikovane neorganske psihoze, pa mu je umesto zatvorske kazne izrečena mera lečenja i čuvanja na psihijatriji.

22.11.2024

09:03

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set