• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Blic.rs

24.06.2022

21:35

KOJA DOKUMENTA SU POTREBNA ZA PUTOVANJE U INOSTRANSTVO? Negde možete sa pasošem, negde samo uz ličnu kartu! Evo, gde se traži i potvrda o preležanoj koroni!

pixabay

Vesti

KOJA DOKUMENTA SU POTREBNA ZA PUTOVANJE U INOSTRANSTVO? Negde možete sa pasošem, negde samo uz ličnu kartu! Evo, gde se traži i potvrda o preležanoj koroni!

Podeli vest

Sezona odmora je u punom jeku, a samo jedan jedini papir porodično putovanje može da pretvori u agoniju

Tokom potrage za aranžmanima, ponekad često smetnemo sa uma da nam, primera radi, pasoš ističe kroz tri meseca, ako putujete u zemlje EU (negde je potrebno da važi šest meseci, kao što je recimo Egipat) zbog čega mogu da nas vrate sa granice i to sa punim pravom.

Međutim, pored njih, problem na letovanju mogu da vam prave vaučeri, korona papiri, zeleni karton, odobrenje od strane supružnika da je saglasan da vodite dete van zemlje, zdravstveno putno osiguranje, potvrda i ovlašćenje ako auto kojim putujete nije na vaše ime.

Foto: Pixabay/printscreen

Vodite računa o isteku pasoša

Uskoro sa ličnom kartom i u Tursku

Pre puta u države Evropske unije, konkretno, Grčku, Hrvatsku i Bugarsku, koje su među omiljenim destinacijama srpskih turista, vodite računa o datumu isteka pasoša, jer, prema pravilima putna isprava mora da važi još minimum 90 dana od datuma planiranog povratka u našu zemlju.

Datum isteka pasoša važan je i ako idete u zemlje van Evropske unije, poput Egipta, Turske, ali tu je rok važenja pasoša još duži - oni moraju da važe još minimum 180 dana (šest meseci), dok je u slučaju Tunisa taj rok nešto manji, i iznosi 150 dana.

Za neke turističke destinacije, ako vam je pasoš pred istekom, granični prelaz možete preći sa i sa ličnom kartom. Za sada, prema sporazumu koji država Srbija ima sa zemljama u regionu, sa ličnom kartom možete da se uputite put Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije i Severne Makedonije, a uskoro se, na radost brojnih turista, očekuje i ulazak na teritoriju Turske.

Sertifikati o preležanoj koroni

U nekoliko evropskih zemalja i dalje vam su vam potrebni sertifikati o preležanoj koroni ako želite da godišnji odmor provedete u Španiji, na Malti ili Zanzibaru.

Za Španiju je pored pasoša potreban negativan PCR test ne starijji od 72 sata pre putovanja, antigenski test ne stariji od 24 sata pre putovanja, potvrda o preležanoj bolesti 11 dana nakon prvog pozitrivnog testa ili potvrda o kompletnoj vakcinaciji. Ista pravila važe i za ulazak na Maltu.

Za ulazak na Zanzibar, potrebno je imati negativni PCR test ne stariji od 72 sata, ali se po dolasku u zemlju, putnici testiraju o svom trošku, za šta je potrebno dati 25 dolara.

Foto: pixabay

Pravila za putovanje automobilom

Zelena karta

Oni koji su planirali da svojim automobilom idu u Grčku, Albaniju ili Tursku, uz vozačku i saobraćajnu dozvolu, moraju da imaju i zeleni karton. Srbija kao potpisnica Multilateralnog sporazuma, ima dogovor sa 33 zemlje, među kojiam se nalazi i Grčka, a u kojima našim državljanima nije potreban zeleni karton. Međutim, kako većina putnika ide preko Severne Makedonije na putu ka mora, ovaj papir nam je potreban prilikom prelaska granice. Za BiH, inače, od pre nekoliko godina zeleni karton nije više potreban.

Za izdavanje zelene karte osiguranja potrebna je polisa obaveznog osiguranja na uvid i saobraćajna dozvola, uz plaćanje taksi. Ista pravila što se tiče potrebne papirologije za vozila važi ako odlučite da godišnji odmor provedete na obalama Albanije.

Ukoliko ste se na put uputili pozajmljenim automobilom ili on jednostavno nije na vaše ime, što se dešava kod vozila kupljenih na lizing, potrebno je da sa sobom imate ovlašćenje osobe na koju se automobil vodi.

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom tokom boravka u inostranstvu izdaje se na međunarodno propisanom obrascu, koji su propisale međunarodne organizacije (AIT) i (FIA). Dozvola za upravljanje tuđim vozilom, izdaje se samo za vozila registroavana u našoj zemlji.

Odobrenje za dete

Iako u našem zakonu ne postoji propis o tome da je za putovanje maloletnog deteta u inostranstvo, bilo da se radi o samostalnom, putovanju sa jednim roditeljem ili sa trećim licem, iz MUP-a savetuju posedovanje papira na kojem se nalazi overena saglasnost.

U zemljama regiona, poput Hrvatske i Slovenije, nije vam potreban ovaj papir, tokom putovanja u Grčku, sagalsnost se traži ako dete putuje sa trećim licem, dok se za putovanje u Italiju i Španiju traži papir u kojem se saglasnost potpisuje u ambasadi, nakon čega se overava kod notara.

Saglasnost za putovanje maloletnog deteta u inostranstvo možete pribaviti kod notara i cena je 360 dinara.

Vaučer za letovanje

Potvrda o plaćenom boravku u hotelu ili apartmanu, sa vašim imenom na vaučeru, najbolji je način da se osigurate kada krenete put mora, da slučajno ne ostanete bez aranžmana. Svedoci smo brojnih prevara koje su se vršile na prepreden način, te nije zgoreg kod sebe prilikom pristizanja u hotel ili kompleks apartmana, imate i vaučer u kojem je navedeno da ste platili smeštaj.

Osiguranje

Iako dosta ljudi i ne razmišlja o tome, kupovina zdravstvenog putnog osiguranja može da vam bude od velike koristi, ako na godišnjem odmoru, dođe do prehlade, bolesti ili težih povreda. Naime, osiguranje koje ne košta puno, može vam biti od velike koristi ako vam inzan granica Srbije zatreba hitna medicinska pomoć ili lakša intervencija.

U slučaju da vam pozli, doživite prelom ili bilo šta drugo da vam se desi, a zahteva intervenciju doktora, a niste se osigurali, platićete daleko više i sredstva lećenja vam neće biti refundirana.

Na kraju, najbitnije je da se na odmoru dobro odmorite i da se opustite od poslovnih obaveza, a da bi sve to proteklo u najboljem redu, provera putnih dokumenata, kao i posedovanje potrebne papirologije, oduzeće vam malo vremena, dok će vam sa druge strane, doneti benefit u vidu putovanja bez stresa i razmišljanja da ste nešto zaboravili.

 

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Oglasio se Dačić nakon hapšenja zbog 15 kilograma kokaina! Pali dileri iz Jakova i Novog Beograda! (FOTO)
Hronika

Oglasio se Dačić nakon hapšenja zbog 15 kilograma kokaina! Pali dileri iz Jakova i Novog Beograda! (FOTO)

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

22.12.2024

20:04

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set