• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B. S./Informer

22.09.2022

07:00

NAJVEĆA 'ŽENSKA PLATA' U SRBIJI - 20.000 EVRA, EVO GDE I ŠTA ONA RADI?! Imamo i 28.149 direktorki, 43.497 vlasnica firmi, a 3.128 žena zarađuje više od...

Vesti

NAJVEĆA 'ŽENSKA PLATA' U SRBIJI - 20.000 EVRA, EVO GDE I ŠTA ONA RADI?! Imamo i 28.149 direktorki, 43.497 vlasnica firmi, a 3.128 žena zarađuje više od...

Podeli vest

Žena koja najviše zarađuje u Srbiji ima mesečnu platu od čak 20.000 evra, a više od tri hiljade žena zarađuje više od 200.000 dinara mesečno, pokazuju podaci Poreske uprave Srbije

Najplaćenije žene su menadžeri u duvanskoj industriji, bankarskom sektoru, energetici i medijskim grupacijama.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku i nevladinog sektora pokazuju da je 'platni jaz' između žena i muškaraca u Srbiji 8,8 odsto, pa nas to formalno svrstava među zemlje sa najnižim razlikama u platama između polova u Evropi, s obzirom na to da je u zemljama Evropske unije ta razlika čak 14,1 odsto.

BROJKE

28.149 direktorki rukovodi firmama u Srbiji
43.497 žena su vlasnice ili suvlasnice neke firme
3.128 žena u Srbiji prima platu veću od 200.000 dinara

Prema poslednjim istraživanjima, u Srbiji je i dalje mali broj žena u preduzetništvu - samo 33 odsto preduzetnica su žene, dok je 25,5 odsto preduzeća u Srbiji u vlasništvu žena. Uglavnom se kao razlozi za ovo navode činjenica da one teže dobijaju kredite, teže usklađuju rad, privatni i porodični život i neretko nailaze na prepreke zbog predrasuda i stereotipa o ženama u biznisu. Dodatno, one koje se i odluče za put preduzetnice najčešće osnivaju mikro i mala preduzeća - čak 99 odsto njih.

Prema podacima Agencije za privredne registre, firmama u Srbiji rukovodi ukupno 28.149 direktorki, dok vlasnica i suvlasnica preduzeća ima 43.497. I mada statistika pokazuje da direktorska i funkcionerska mesta u našoj zemlji većinom drže muškarci, i to čak 71 odsto u odnosu na 29 odsto žena, kada se žene nađu na rukovodećim poslovima, one ravnopravno zarađuju sa muškarcima.

Najviše plate menadžera

Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije kaže da se žene tradicionalno zapošljavaju u pravnim službama, tekstilnoj industriji i prosveti.

- Ovo su zapravo zanimanja koja generišu niže zarade, pa ispada da žene mnogo manje zarađuju od muškaraca. Kod nas su žene u manjem broju vlasnice firmi, nekretnina, udela u preduzećima. Ipak, ovo nije samo slučaj kod nas, jer su i u EU muškarci više zastupljeni u poslovima gde se više zarađuje. Sa druge strane, u oblastima gde su plate tradicionalno mnogo više, nema mnogo razlika u platama između žena i muškaraca. Tako u velikim stranim kompanijama, ako radite kao menadžer, možete da zaradite i 10.000, pa i više od 20.000 evra. To su velike energetske i duvanske kompanije, bankarske i medijske grupacije. Tamo ima dosta žena menadžera, koje imaju zaista veoma visoka primanja - navodi Savićeva.

Briga o deci odvraća od karijere

Svetska statistika nije naklonjena ženama, pa tako istraživanja kažu da širom sveta žene zarađuju samo 77 centi na svaki dolar koji zarade muškarci.
Kao rezultat toga, postoji doživotna nejednakost u prihodima između muškaraca i žena, a za sve više žena odlazak u penziju znači siromaštvo. Žene rade više sati sedmično od muškaraca, ali provode i više vremena radeći poslove za koje nisu plaćene.
Žene, kojima je nesrazmerno dodeljeno da vode primarnu brigu o deci, sklone su odabiru poslova koji nude fleksibilno ili kraće radno vreme, pa su samim tim i slabije plaćene.

I Nebojša Atanacković iz Udruženja poslodavaca Srbije potvrđuje da sada i žene u velikim kompanijama i na menadžerskim pozicijama zarađuju gotovo isto kao i muškarci.

- I dalje imate zanimanja gde radi puno žena koje su slabo plaćene, poput tekstilne industrije, ali sa druge strane imate i poslove gde su žene ravnopravne sa muškarcima po plati - objašnjava Atanacković.

Jaz u svim zemljama

Ipak, globalno gledano, 'platni jaz' postoji u svim zemljama sveta i Svetski ekonomski forum procenjuje da će za njegovo 'zaravnjavanje' biti potrebno više od jednog veka ukoliko se nastavi dosadašnjim tempom. To kaže i Valentina Čolić Mihajlović iz AFA zajednice za ekonomsko osnaživanje žena.

- Istraživanja pokazuju da je ženski rad manje cenjen: kako žene ulaze u neku industriju, tako prosečna plata u njoj opada - objasnila je ona.
 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set