SVE VIŠE GRAĐANA STAVLJA NOVAC NA ŠTEDNE RAČUNE!? Srbi na štednim knjižicama čuvaju 14,5 milijardi evra
Podeli vest
Devizna štednja narasla je na 13,7 milijardi evra, dok je dinarska sve popularnija i dostigla je 96,3 milijarde dinara
Ukupna štednja građana Srbije u bankama iznosi čak 14,5 milijardi evra. Od toga 13,7 milijardi evra su devizni, dok ostatak čine dinarski ulozi (96,3 milijardi dinara). To znači da svaki građanin Srbije, u proseku, u banci ima deponovano 2.167 evra.
Prosek cena na tržištu stanova u Srbiji podiže prestonica, gde kvadrat prelazi i 10.000 evra, a srednja cena na kraju prošle godine novogradnje u Beogradu bila je 2.565 evra. U isto vreme, međutim, za samo jedan prosečan beogradski kvadrat u novogradnji, može da se kupi garsonjera od dvadesetak kvadrata u Somboru ili Prokuplju
07.02.2023
19:56
Kamata
Kamata na štednju u evrima iznosi od 2,5 do tri odsto, a na dinare od četiri do pet odsto na godišnjem nivou
Vladimir Vasić
Banke su posle trogodišnjeg zatišja povećale kamatne stope na štednju, što je dodatno motivisalo građane da oroče novac. Iako je i dalje popularnije oročavanje u devizama, dinarska štednja je u poslednjih deset godina uvećana pet puta i ima tendenciju povećanja.
To ne treba da nas čudi s obzirom na to da je štednja u dinarima isplativija. Kamate na štednju u evrima kreću se od 2,5 do tri odsto, a za dinarsku su veće i iznose četiri do pet odsto. Takođe, onaj koji štedi u stranoj valuti, osim što mu se zaračunava manja kamata, plaća porez od 15 procenata.
Da je štednja u dinarima isplativija, pokazuje i računica Narodne banke Srbije prema kojoj bi štediša u domaćoj valuti na ulog od 100.000 dinara oročen na godinu dana i obnavljan godišnje, u periodu od deset godina na kraju perioda oročenja, imao 154.000 dinara.
S druge strane, onaj koji je taj isti iznos oročio u evrima na isti period zaradio je 15.740 dinara, što je oko 38.000 manje od štediše koji je verovao u stabilnost dinara (vidi tabelu).
Stabilan dinar
- I dinarska štednja oročena na godinu dana u prošlih deset godina je čak u 98 odsto posmatranih potperioda bila isplativija od štednje u evrima. Štediša koji je od decembra 2021. godine štedeo u domaćoj valuti, na uloženih 100.000 dinara, dobio bi u decembru 2022. oko 1.500 dinara više od štediše koji bi u istom periodu oročio 100.000 dinara u evrima. Slična je situacija i sa rokovima oročenja na tri i šest meseci. Drugim rečima, u periodu od deset godina bilo je isplativije štedeti u dinarima bez obzira na koji je rok štednja oročena - navode u NBS i dodaju:
- Takvom rezultatu su pogodovali ostvarena i sačuvana makroekonomska stabilnost duži niz godina, odmerene i blagovremeno donete odgovarajuće mere monetarne i fiskalne politike, relativno više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i neoporezivanje dinarske štednje. Na kamatu po osnovu devizne štednje plaća se porez u iznosu od 15 odsto, a na kamatu na uloge u domaćoj valuti nema poreza.
Sitni ulozi
Inače, ako se pogleda struktura devizne štednje naših građana, dominiraju takozvani sitni ulozi, pa je tako najviše uloga vrednosti do 500 evra, dok na oko 4,7 miliona naloga građani štede manje od 10.000 evra.
Vladimir Vasić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, kaže da najviše građana oročava novac na period od godinu dana.
- Prosečan ulog po glavi stanovnika premašio je 2.000 evra. I dalje se najviše štedi na rok od 12 meseci, ali ima štediša koji poveravaju svoj novac i na dve i na tri godine. Sada je prilika da sa većom kamatom koja na evre iznosi od 2,5 do tri odsto, zavisno od perioda oročenja, odnosno na dinare, od četiri do pet odsto na godišnjem nivou, štediše više zarade - kaže Vasić.
Činjenice:
Motivi za štednju
53% Srba štedi zbog kriznih vremena
45% štednjom pravi finansijsku rezervu za porodicu
23% štedi za godišnji odmor
11% štedi za kupovinu telefona ili televizora
10% štedi za kupovinu automobila ili stana
U zlato uložili 216 miliona evra
Osim što štede u kešu, Srbi sve više ulažu u investiciono zlato - poluge, pločice i dukate. Najtraženije su pločice od 20 do 50 grama, kao i veliki četvorostruki dukat Franc Jozef.
Srbi su prošle godine kupili čak tri tone zlata, u koje su uložili oko 216 miliona evra.
Gram zlata trenutno vredi 71,7 evra. Stručnjaci savetuju da građani koji imaju više novca delom štede u bankama, a da deo novca ulože u zlato kako bi imali veću dobit i sigurnost.
Primera radi, za 1.000 evra može da se kupi 13 grama investicionog zlata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
nenad
pre 1 godinu
Mislite da su to obicni gradjani ili oni koji su to posteno zaradili...
Prosek cena na tržištu stanova u Srbiji podiže prestonica, gde kvadrat prelazi i 10.000 evra, a srednja cena na kraju prošle godine novogradnje u Beogradu bila je 2.565 evra. U isto vreme, međutim, za samo jedan prosečan beogradski kvadrat u novogradnji, može da se kupi garsonjera od dvadesetak kvadrata u Somboru ili Prokuplju
Ruske trupe izvele su masovni raketni napad na most preko ušća reke Dnjestar u Crno More u Odeskoj oblasti, saopštilo je ukrajinsko Ratno vazduhoplovstvo.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Pretraga je u Bijelom Polju proširena i na mjesto Kukulje i Sutivan, gde su snaja i svekrva videle Balijagića u njihovom voćnjaku. Na terenu su i pripadnici vojske Crne Gore, a imaju pomoć i iz vazduha.
Predsednik Košarkaškog saveza Srbije, Nebojša Čović, u razgovoru za Informer je izrazio nezadovoljstvo zbog tretmana koji imaju Crvena zvezda i Partizan u Evroligi i kaže da su ovi klubovi već u postupku komunikacije sa takmičenjem zbog oštrih sudijskih grešaka na njihovu štetu.
Ministar spoljnih poslova Belorusije Maksim Riženkov izjavio je da pitanje obezbeđivanja mira u evropskom regionu zavisi isključivo od političke volje kolektivnoog Zapada.
Na socijalnim platformama sve je više videa iza Valensije u kojima se vide pljačkaši koji provaljuju u poslovne prostore, i odnose sve što im se čini vrednim. Bez milosti!
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Specijalni izaslanici SAD doputovali u Jerusalim kako bi razgovarali o prekidu vatre u ratu Izraela s libanskom Hezbolahom, a primirje pre svega mora garantovati bezbednost Izraela, istakao je premijer Izraela - Benjamin Netanjahu.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Glumica Salma Hajek zablistala je na dodeli WSJ Magazine Innovators Awards 2024., zajedno s koleginicom Penelope Kruz. Obe dame izgledale su fenomenalno, svaka na svoj upečatljiv način.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.