• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic/Informer

24.02.2023

10:06

OVO JE JEDINI NAČIN DA SAZNATE DA LI STE ZAŠTIĆENI OD MALIH BOGINJA! Ako se ispostavi da ste U RIZIKU od morbila, preostaje vam JEDNO

Informer

Vesti

OVO JE JEDINI NAČIN DA SAZNATE DA LI STE ZAŠTIĆENI OD MALIH BOGINJA! Ako se ispostavi da ste U RIZIKU od morbila, preostaje vam JEDNO

Podeli vest

Male boginje se šire Srbijom, Batut je objavio da je do sada registrovano 39 slučajeva morbila. Uvreženo mišljenje je da su od morbila zašićeni svi rođeni nakon 1970. godine jer je tada počela vakcinacija, ali da li je to baš tako i kako uopšte možete da budete sigurni da li ste u riziku?

Nа tеritоriјi Smеdеrеvа rеgistrоvаno je ukupnо 35 slučајevа mоrbilа. Od njih 35, 21 su deca mlađa od dve godine, tri оsоbе prеdškоlsкоg uzrаstа i јеdаnаеst оdrаslih оsоbа sа nеpоznаtim i nеpоtpunim vаkcinаlnim stаtusоm. Kоmplikаciја u vidu upаlе plućа bilа је prisutnа kоd dvоје оbоlеlе dеcе. Zavod za javno zdravlje Požarevac prijavilo je epidemiju morbila u Smederevu.

Nа tеritоriјi Nоvоg Sаdа rеgistrоvаnа su dvа slučаја mоrbilа. Mоrbilе su pоtvrđеnе kоd nеvаkcinisаnog deteta od 9 godina i jedne odrasle osobe(40).

Nа tеritоriјi Bеоgrаdа tакоđе su rеgistrоvаnа dvа slučаја mоrbilа. Kod majke (21) i njene bebe stare četiri meseca. GZJZ je prijavio porodičnu epidemiju u Beogradu.

Pad broja vakcinisanih MMR vakcinom

Primarno, širenju ove bolesti koja do sada bi trebalo praktično da je iskorenjena kumovao je smanjen obuhvat vakcinacije.

Foto: printscreen

Ozbiljan pad broja vakcinisanih MMR vakcinom (protiv malih boginja, zauški i rubele) zabeležen je u Srbiji tokоm 2020. i 2021. gоdinе. Tada su rеgistrоvаnе nајnižе vrеdnоsti оbuhvаtа MMR vаkcinоm u pоslеdnjih dvаdеsеt gоdinа. Оbuhvаt оvоm vакcinоm u drugој gоdini živоtа u 2020. gоdini iznоsiо је 78,1 odsto, а u 2021. gоdini svеgа 74,8 odsto, podaci su Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Osim sve manje vakcinisanih protiv morbila, zbog društveno-političke situacije u našoj zemlji u proteklih 50 godina mnogima je vakcinalni status, najblaže rečeno, komplikovan.

Krenimo redom.

Vakcinacija protiv malih boginja u Srbiji počela je 1971. godine primenom monovalentne vakcine. Međutim, ispostavilo se da jedna doza vakcine (najčešće se daje nakon navršene prve godine života) nije dovoljna, odnosno, da ne ostavlja efikasni i trajni imunitet.

- Monovalentna vakcina protiv morbila daje se od 1971. godine u jednoj dozi. Od 1984. godine se daje vakcina protiv morbila i protiv zauški u jedna doza. Od 1994. godine daje se sadašnja trovalentna vakcina MMR u dve doze. Prva doza sa 13-14 meseci, druga pred polazak u školu. Samo kompletno vakcinisani sa dve doze MMR vakcine, rođeni posle 1994. godine su kompletno zaštićeni i oni koji su preležali baš male boginje. Svi ostali nemaju kompletnu zaštitu i u uslovima epidemije mogu da se zaraze. Jedino rešenje je brza i masovna vakcinacija sve dece sa obe doze, u odgovarajućem uzrastu - objasnila je na svom Tviter nalogu dr Slavica Plavšić, pulmolog.

Foto: Shutterstock

Epidemilog dr Tomislav Radulović objašnjava da primarno nijedna vakcina ne štiti 100 odsto od razvijanja bolesti, ali da ipak većina stanovništva u Srbiji ima razvijen imunitet.

- Prva vakcina protiv morbila razvijena je kod nas na Torlaku. Napravio je dr Milovanović. Ta prva vakcina je činila čuda, ali je izazivala i određene reakcije kod ljudi. Koliko je bolest ozbiljna govori i podatak da je u periodu pre vakcine u svetu na godišnjem nivo oboljevalo između 100 i 130 miliona dece, a umiralo između tri i četiri miliona - rekao je dr Radulović za "Blic".

Zbog sankcija ni oni rođeni '90-ih nisu sigurni?

Oni koji su rođeni tokom '90. godina prošlog veka primaju dve doze vakcine što se smatra potpunom zaštitom. Jedna doza se prima u prvoj godini života, a druga pred polazak u školu. Ipak, pojedini epidemiolozi tvrde da u to vreme obuhvat vakcinacije nije bio stoprocentan zbog sankcija i rata.

Epidemiolog dr Zoran Radovanović kaže da delimična zaštita postoji u većem broju slučajeva kod onih koji su rođeni između 1970. i 1990. godine iako su primili samo jednu dozu ove vakcine.

- Moguće je da je tih godina još bilo malih boginja, pa da su dolazili u kontakt sa njima prirodnim putem. U to vreme ih je štitila jedna doza vakcine, pa se infekcija smatrala buster dozom. To ujedno znači i više ne bi trebalo da ih imaju. Takođe je moguće i da su imali subkliničku ili abortivnu formu koju nisu evidentirali pošto je tada bilo više malih boginja nego kasnije - rekao je dr Zoran Radovanović, epidemiolog za "Euronews".

Šta ako ste rođeni pre 1971.?

Oni koji su rođeni pre 1971. nažalost, sada nemaju mnogo izbora nego da se čuvaju ukoliko već nisu preležali infekciju i nisu stekli prirodni imunitet, rekla je dr Plavšić.

- Nažalost, ništa osim da se čuvamo. I širimo svest o važnosti vakcinacije MMR vakcinom da ne izbije epidemija. Kad nema epidemije, onda nismo u opasnosti. Samo kompletno vakcinisana deca štite sve nas - napisala dr Plavšić na svom Tviteru.

Foto: Informer

Kako biti siguran?

Da li ste primili dve doze ili jednu možete proveriti u svom zdravstvenom kartonu. Po zakonu zdravstveni kartoni građana Srbije se čuvaju 90 godina i slobodan uvid imate sa navršenom 15. godinom. Do tada to zahtev da pogleda zdravstveni karton svog dete može tražiti roditelj, staratelj ili na zahtev suda.

Ipak, ni to nije garancija da posedujete imunitet jer kako je objašnjavao dr Radulović, možda vaš organizam nije razvio odgovarajuća antitela. Zato je najpouzdaniji način da to proverite test na antitela, preciznije, serološkom detekcijom IgG antitela na morbile.

Oni koji se odluče na test treba da znaju da je procedura veoma jednostavna i kratko traje, a antitela se mere uzimanjem krvi iz vene. Testom se utvrđuje postojanje antitela na antigene virusa morbila, a ukoliko postoje antitela u krvi, to se ujedno smatra potvrdom da je osoba stekla imunitet - ili tako što je preležala bolest ili primila vakcinu. U oba slučaja, osoba može biti sigurna da neće oboleti ukoliko dođe u kontakt sa nekim ko je zaražen.

Test na antitela u privatnim beogradskim laboratorijama košta u proseku 1.500 dinara.

Mogu li odrasli primiti MMR vakcinu?

Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje navodi se da neimunizovana ili nepotpuno imunizovana lica (izuzev onih kod kojih postoje trajne kontraindikacije) treba da se vakcinišu nedostajućim dozama MMR vakcine do navršene 18. godine života, a prema epidemiološkim indikacijama i kasnije. Aktivna imunizacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se i kod lica ženskog pola, bez prethodno stečenog imuniteta, koja planiraju trudnoću. Minimalni razmak između davanja dve doze MMR vakcine iznosi četiri nedelje.

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Koliko košta vakcina i gde se može primiti?

O trošku države mogu se vakcinisati nekoliko grupa građana. Konkretno, MMR vakcinu primaju odrasle osobe ukoliko su zaposlene u zdravstvenim ustanovama ili su bile u kontaktu sa osobom obolelom od malih boginja u roku od 72 sata od prvog kontakta, rekli su za Euronews Srbija iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Besplatno se mogu vakcinisati i žene u reproduktivnom periodu budući da male boginje kod trudnica izazivaju težu kliničku sliku i rizik su po dalji tok trudnoće.

Svi gore navedeni mogu se sa uputom izabranog lekara iz Doma zdravlja vakcinisati u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu ili Institutu za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

S druge strane, komercijalna MMR vakcina namenjena je za imunizaciju putnika u međunarodnom saobraćaju i ona se prima samo u Batutu.

Postoji mogućnost komercijalne vakcinacije odraslih osoba u Institutima i Zavodima za javno zdravlje ukoliko je rezultata serološkog testiranja negativan. Prema preporukama IZJZ Srbije vakcinacija lica starijih od 18 godina se rutinski ne vrši, naveli su iz Batuta za Euronews Srbija.

U privatnim ustanovama u Srbiji takođe je moguće primiti MMR vakcinu u dve doze, s tim što je obavezan pregled lekara opšte prakse koji u proseku košta oko 3.000 dinara, dok jedna doza vakcine iznosi oko 8.000 dinara.

Podsetimo, epidemija malih boginja prijavljena je u okolini Smedereva gde se sada beleži jedanaestoro obolelih od kojih оsаm nеvакcinisаnih оsоbа (ispоd dvе gоdinе živоtа), tri оdrаslе оsоbе sа nеpоznаtim i nеpоtpunim vакcinаlnim stаtusоm (јеdnа hоspitаlizоvаnа, а drugе dvе u kućnој izоlаciјi). Коmpliкаciјa u vidu upаlе plućа prisutnа је коd dvоје оbоlеlе dеcе, а nа bоlničкоm lеčеnju su dvе оsоbе. Hоspitаlizоvаni i оni којi su u kućnој izоlаciјi su u stаbilnоm stаnju, navodi se na sajtu Batuta. Radi se o deci koja nisu vakcinisana MMR vakcinom koja štiti od malih boginja, zaušaka i rubeola.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set