PORUKA DEVOJČICE ODUŠEVILA ŠKOLSKE KUVARICE! Ono što je napisala pokrenulo je pitanje o ishrani đaka
Podeli vest
Učenici starijih razreda sve manje jedu u školskim kuhinjama. Ako ne ponesu obrok od kuće, đaci užinu kupuju u pekari ili kioscima brze hrane, a upravo takve navike glavni su krivci što imamo sve više gojazne dece u Srbiji.
Velika studija pod nazivom Istraživanje zdravlja stanovništva Srbije, koju je radio 2019. godine Institut za javno zdravlje "Batut", pokazala je da je u Srbiji svako osmo dete gojazno.
Gojaznost kod deteta ne nastaje preko noći, nego se postepeno razvija. Faktori koji doprinose da mališani imaju problem sa telesnom težinom su nedostatak vežbanja i aktivnosti, genetika ali najčešće prehrambene navike.
11.06.2022
13:01 >> 13:08
Skoro dva miliona stanovnika Srbije, što je nepunih 30 odsto ukupne populacije, biće gojazno do 2030. godine, dok će još više od 215.000 dece, od pet do 19 godina, odnosno njih skoro 20 odsto - imati problem sa gojaznošću. To je jedan od najvećih procenata u Evropi, prema podacima Međunarodne federacije za gojaznost.
Smatra se da će 30 odsto gojazne predškolske dece postati gojazni odrasli, da će 50 posto gojazne dece od sedam do 12 godina biti gojazno i kada odrastu, i da će 70 procenata gojaznih adolescenata ostati gojazni zauvek.
"Drage kuvarice, nemate pojma koliko sam srećna što moja škola ima osobe kao što ste vi. Na primer, u školi u koju ide moja drugarica uopšte ni nema ručka, niti kuhinje, a kamoli osoba brižnih kao što ste vi. Mnogo vam hvala za sve usluge koje sam dobila od vas. Volim vas! Vaša Magi" glasi deo pisma koje je učenica šestog razreda Osnovne škole "Drinka Pavlović" poklonila kuvaricama.
Foto: Shutterstock
Školske kuvarice brinu o zdravlju učenika
U školskoj kuhinji dnevno se pripremi oko 700 obroka. Jelovnik se pažljivo bira i svake nedelje je drugačiji. Odvojeno se priprema hrana za decu koja su na posebnom režimu iz zdravstvenih razloga.
- Neki su na različite alergene osetljivi, i to se isto priprema, imamo i zbog veroispovesti i to se isto priprema, a imamo i dijabetičare koji nažalost, ja sam osetljiva na njih, ali se za njih posebno sprema, ali se onda oni i posebno vežu za nas - kaže školska kuvarica Milena Obradović.
U vreme ručka za drugi i četvrti razred, trpezarija je bila puna. Na meniju - pileći batak, varivo, hleb i voće. Ishranu učenika u osnovnim školama, u skladu sa propisima, organizuje direktor škole u saradnji sa Savetom roditelja, a prati nadležni zavod za javno zdravlje.
Foto: Pixabay
Školski obroci znatno jeftiniji u odnosu na brzu hranu
Po pravilu škola može da ima sopstvenu kuhinju, ali i da doprema hranu iz drugih obrazovnih ustanova, ili da je naručuje iz firmi koje se bave keteringom.
- Mi smo ketering za vrtiće i škole, postojimo šest, sedam godina, isključivo radimo hranu za decu, imamo 250 do 300 obroka. Što se tiče jelovnika mi imamo nutricionistu koja je zadužena za to, zaposlenu - kaže Saša Dedakin iz firme za ketering.
U Srbiji oko 650 škola organizuje neki od propisima predviđenih vidova ishrane za učenike. Ipak, ove usluge ne koriste sva deca, a u školskim kuhinjama najmanje je učenika starijih razreda.
Ako ne ponesu obrok od kuće, učenici užinu kupuju u pekari ili kioscima brze hrane. To nije zdravo, a i skuplje je.
Obrok u školi jeftiniji od pekare
Kompletan ručak u Osnovnoj školi "Drinka Pavlović" košta 190 dinara, dok je sendvič u najbližoj pekari 250. Nezdravu ishranu često prati i nedostatak fizičke aktivnosti, a statistika kaže da je u Srbiji svako peto dete gojazno, ali taj problem muči i roditelje.
Pored škola, u borbi sa problemom gojanosti kod dece suočavaju se i roditelji i država, ali i celokupno društvo. Veruje se da treba da budemo primer svojoj deci,i uz nas neka uče zdrave navike u ishrani.
- Osim što je važno to šta deca jedu u školi, važno je i šta jedu kod kuće - rekla je doktorka Jelena Gudelj Rakić.
Doktorka Gudelj Rakić smatra da problem gojaznosti nije počeo skoro, već da traje dugo. Gojaznost, prema njenim rečima, je epidemijskog karaktera, a rešenje je sticanje zdravih navika u porodici.
- Prve navike u ishrani deca stiču na primeru roditelja u porodici, a kasnije, kada krenu u kolektiv, njihove navike formiraju vršnjačke grupe, okruženje, a u velikoj meri, izloženost porukama koje dobijaju i putem medija i društvenih mreža - izjavila je dr Gudelj Rakić.
Foto: Shutterstock
Kako ističe, broj dece i odraslih sa prekomernom težinom se utrostručio od sedamdesetih godina prošlog veka. Ona navodi da se od 2000. godine posebnim istraživanjima i aktivnostima prati stanje i vodi statistika o gojaznosti, kako bi se stanje popravilo.
- Gojaznost je multifaktorka bolest, postoji puno razloga zbog kojih neko ima prekomernu težinu. Jedan od njih je genetika a drugo je sve ono što čini okruženje koje stvara takve navike da se lako postaje gojazan - objasnila je doktorka.
Navike nije teško promeniti kada postoji podrška okoline i porodice. Doktorka savetuje roditelje, da ne udovoljavaju svojoj deci u periodu kada formiraju navike u ishrani, već da istraju i da najpre svojim primerom pokažu šta valja, a šta ne.
Foto: Shutterstock
Povećan je broj gojazne dece
Jelena Gudelj Rakić je potvrdila da se sve veći broj dece sa povišenim krvnim pritiskom, što je u uskoj vezi sa gojaznošću. Osim toga, kako navodi, gojazna deca često imaju krivu kičmu, ravne tabane, žale se na bolove u kostima i mišićima… Visok krvni pritisak je alarm da nešto treba preduzeti, a nekada to bude i terapija lekovima.
- Dete se utvrđuje, ustaljuje u izborima, kada je hrana u pitanju, negde između devete i 11. godine života, tako da u stvari, u nekom ranom uzrastu, do polaska u školu, treba najviše raditi sa njima- istakla je Gudelj Takić.
Dr Gudelj Rakić je dodala da u svim zemljama sveta, pa tako i kod nas, socijalni status, kao i finansijski utiče na navike u ishrani.
Ipak, kaže da se protiv toga može izboriti svežim voćem i povrćem u sezoni, kada su cenovno dostupniji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gojaznost kod deteta ne nastaje preko noći, nego se postepeno razvija. Faktori koji doprinose da mališani imaju problem sa telesnom težinom su nedostatak vežbanja i aktivnosti, genetika ali najčešće prehrambene navike.
Nakon sinoćnje drame, kada su specijalci MUP-a Republike Srpske sprečili trojicu inspektora SIPA-e da uruče nalog za hapšenje predsednika RS Milorada Dodika, situacija ispred zgrade Vlade RS u Istočnom Sarajevu jutros je mirnija, ali je i dalje prisutan veliki broj policajaca.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je Rusija spremna za zaključivanje sporazuma o rešavanju sukoba u Ukrajini i da sada ostaje da se postigne dogovor sa Vladimirom Zelenskim.
U večernjim satima, 23. aprila, oko 21.20, na području opštine Požega policija je zaustavila automobil kojim je upravljao Dušan Savić iz Užica, student Akademije strukovnih studija Zapadna Srbija.
Blokaderi iz dana u dan sve više pokazuju da njihove akcije nemaju nikakve veze sa "studiranjem", a još manje sa njihovim navodnim zahtevima i sličnim praznim pričama.
Kad se obrazovni standard meri političkom stranom, a karakter ideje zamenjuje jačina glasa, pitanje je da li pobeđujemo ili postajemo manjina pred sobom?
Grupe studenata u blokadi i građana jedanaesti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, onemogućavajući zaposlene da dođu na svoja radna mesta.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji otvoreno je govorio o svim izazovima sa kojima se susreo Telekom, o propagandi Junajted grupe, kao i o svim inovacijama koje možemo očekivati u narednom periodu.
Slavoljub Trajković, poznatiji kao Trajko (45), uhapšen je zbog pucnjave koja se dogodila u Resniku, a u kojoj je ranjen Dobrev T. (72). Ovim povodom se oglasilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Boban T. (59) iz Novog Sada, usmrtio je nožem svoju nevenčanu suprugu Branku P. (40) u naselju Grbavica i to se sve dogodilo pred njihovom ćerkom (6), koja je pozvala kumu svoje majke i ispričala šta se desilo.
Italijanski mediji i navijači u hvalospevima pričaju o Luki Joviću, pošto je u "derbiju dela Madonina" postigao dva gola, a jedan portal je o njemu napisao da je pokazao dva lica đavola.
Fudbalski klub Partizan namerava da narednog leta vrati bivše fudbalere u klub, a prema prvim informacijama, mete su Stevan Jovetić, Stefan Savić i Matija Nastasić!
Najbolji srpski košarkaš Nikola Jokić (30) ostao je bez nagrade "Džeri Vest", koja se dodeljuje najboljem "klač" igraču. Reč je o kategoriji koja se odnosi na postizanje najvažnijih poena u neizvesnim završnicama, a umesto Nikole, koji je bio u najužem izboru, nagrada je otišla u ruke košarkašu Njujorka Džejlenu Bransonu.
Najbolji košarkaš planete Nikola Jokić (30) ostao je bez nagrade za "klač" igrača godine, što je po svim merilima zaslužio. Nagrada je otišla u ruke košarkaša Njujorka Džejlena Bransona, a NBA liga je objavila i rezultate glasanja, po kojima se vidi da Srbin praktično nije imao šanse u trci za priznanje.
Nakon razornog zemljotresa koji je u sredu pogodio Tursku, Grčki seizmolozi u strahu su zbog najava da bi njihovu zemlju uskoro mogao da pogodi potres jačine čak osam stepeni Rihterove skale.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da prekida zvaničnu posetu Južnoj Africi i da se vraća u Kijev nakon što je ukrajinska prestonica napadnuta tokom noći, kada je poginulo najmanje devet osoba, a ranjeno više od 70, uključujući šestoro dece.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je Rusija spremna za zaključivanje sporazuma o rešavanju sukoba u Ukrajini i da sada ostaje da se postigne dogovor sa Vladimirom Zelenskim.
Sekretar parlamentarnog odbora za nacionalnu bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove Vrhovne rade Roman Kostenko upozorio je da je od savremenih ruskih dronova, koji koriste optičku vezu, gotovo nemoguće odbraniti se na savremenom ratištu.
Izjava ukrajinskog ministra energetike Germana Galuščenka da je Kijev navodno spreman da zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama preuzme kontrolu nad Zaporoškom nuklearnom elektranom, naišla je na oštru reakciju ruskog političara Vladimira Rogova, koji je ovu ideju ocenio kao „potpunu besmislicu koja nema veze sa stvarnošću“.
Jabukovo sirće je postalo popularno među onima koji vode računa o zdravlju, posebno u vreme praznika kada je ishrana kaloričnija. Iako istraživanja potvrđuju njegove koristi poput regulacije šećera u krvi, pomoći pri mršavljenju i boljoj apsorpciji gvožđa važno je znati kada ga piti.
Nakon gubitka majke koja joj je bila najveći oslonac i podrška, Jovana Tomić Matora našla se pred novim izazovima, a neki od njih su joj potpuno slomili srce.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar