• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/RTS

12.04.2023

10:09

DA LI JE PUŠAČ, KOJI BROJ CIPELA NOSI, ŠTA JE SANJAO KAO MALI!? Ovo, ali i odgovor na još mnogo pitanja buduće mame mogu da znaju o donorima spermatozoida iz Danske

Vesti

DA LI JE PUŠAČ, KOJI BROJ CIPELA NOSI, ŠTA JE SANJAO KAO MALI!? Ovo, ali i odgovor na još mnogo pitanja buduće mame mogu da znaju o donorima spermatozoida iz Danske

Podeli vest

Najveća isporuka doniranog materijala za vantelesnu oplodnju stiže u Narodni front. Buduće porodilje dobijaju detaljne informacije o genetici donora, mogu da čuju kakav mu je glas, da vide kakav mu je rukopis, fotografiju iz njegovog detinjstva. Uvozimo reprodukcione ćelije iz četiri zemlje, a samo Danska daje sve ove informacije.

U Narodnom frontu čuvaju se zamrznute jajne ćelije, spermatozoidi i embrioni na temperaturi od minus 196 stepeni.

Koliko je tu potencijalnih beba – nemoguće je znati, kažu lekari, ali buduće mame, za čiju oplodnju genetski materijal stiže iz danske banke, mogu da dobiju sve informacije o donoru, čak i šta je sanjao kada je bio mali, koji broj cipela nosi, da li je pušač, koja mu je omiljena boja ili automobil.

Spisak je dug i zanimljiv

- Pacijenti se interesuju, oni žele što više podataka da dobiju. Možete dobiti podatke o obrazovanju donora, interesovanjima, hobijima, imate slike iz detinjstva, rukom pisanu poruku, glasovnu poruku, podatke o koeficijentu emocionalne ličnosti, ceo spisak pitanja i odgovora, podatke o njegovom porodičnom stablu, roditeljima, da li je oženjen, ima li decu - navodi klinički embriolog "Narodnog fronta" dr Ana Jeremić.

Ipak, koliko god ovakve informacije bile interesantne, doktorima su najvažnije one o zdrastvenom stanju, porodičnoj istoriji bolesti i psihološkoj proceni. DNK donora testira se na razne zarazne bolesti: HIV, hepatitis, ali i genetske, između ostalog i na spinalnu mišićnu atrofiju.

Foto: printscreen rts

Šta buduće mame moraju da znaju o donorima jajnih ćelija?

- Koliko su ta testiranja detaljna govori podatak da 73 odsto žena u ovoj banci ne dođe do finalnog koraka, upravo zbog svih ovih prethodnih kriterijuma, a oko 80 odsto muškaraca ne dođe takođe do finalnog koraka, već samo 20 odsto jer su kriterijumi zaista rigorozni - ističe dr Ana Jeremić.

Već tri i po godine u Srbiji postoji Nacionalna banka reproduktivnog materijala, ali je problem to što nema donora. Do sada je samo pet muškaraca doniralo spermatozoide, a nijedna žena nije dala jajne ćelije.

Prve donirane jajne ćelije iz inostranstva sigle su u decembru, dobilo ih je šest žena, a trenutno je 800 parova i žena bez partnera prijavljeno za vantelesnu oplodnju na taj način.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set