KOLIKO KOŠTA POKRETANJE FIRME U SRBIJI, A KOLIKO U EU? Kod nas traže obimnu dokumentaciju, određenu sumu... Italija "najnezahvalnija", traže najviše novca!
Podeli vest
Osnivanje firme u Srbiji najčešće podrazumeva prikupljanje obimne dokumentacije, dosta strpljenja i određenu sumu novca. Naknade za poslove registracije i druge usluge koje Agencija za privredne registre (APR) pruža na osnovu registracionih prijava podnetih u papirnom obliku povećane su od 1. januara ove godine u proseku za šest odsto. Prethodno ovi iznosi nisu menjani od 2014. godine.
Naknada za registraciju osnivanja privrednog subjekta, koji se u APR-u registruje u Registar privrednih subjekata - privrednog društva, javnog preduzeća, zadruge, zadružnog saveza, ogranka stranog privrednog društva i predstavništva stranog privrednog društva, sa registracijom propisanih dokumenata iznosi ukupno 6.500 dinara.
Sezona sladoleda je već počela, pa tako i potražnja za radnicima na ovim radnim mestima. Portali za zapošljavanje prepuni su oglasa u kojim se traže osobe za prodaju letnje poslastice, a plata koja se nudi ide i preko 100.000 dinara.
06.05.2023
17:31
Ako je prijava za registraciju elektronska, naknada iznosi 5.900 dinara, dok brisanje privrednog subjekta košta 3.300 dinara.
Sa druge strane, visina naknade za registraciju osnivanja preduzetnika je 1.600 dinara, a za podnošenje elektronske prijave iznosi 1.500 dinara. Visina naknade za brisanje preduzetnika je 1.300 dinara.
Strancima komplikovano otvaranje firme u Srbiji
Prema rečima koordinatora jedne mreže za poslovnu podršku Dragoljuba Rajića, sam proces registracije danas i nije toliko komplikovan, a sve se završava za pet do 15 dana.
- Možda može čak i brže, ali se obično dešava da ljudi donesu neki nepotpun podatak, pa im Agencija za privredne registre traži korekciju ili dopunu. Sam proces nije komplikovan zato što sa 100 dinara osnivačkog kapitala, koji ne morate ni da upišete, možete da osnujete društvo sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.), dok za preduzetničku radnju ni ne morate imati kapital. Momentom registracije državi ćete plaćati paušalni porez do momenta dok vam promet ne bude veći od šest miliona dinara - objašnjava Rajić.
Kako je u BiH, Sloveniji?
Što se tiče regiona, on navodi da je situacija manje-više svuda slična. Na primer, u Bosni i Hercegovini je još uvek moguće registrovati firmu i pri sudu, dok je u Sloveniji praksa da sve može da se završi elektronski za jedan do dva dana, i ova država je ispred ostalih.
- Sve zemlje su gledale da kroz proces digitalizacije pojednostave tu proceduru. Kada posmatramo neke druge stvari, one su komplikovane i kod nas, a i u nekim zemljama regiona. Kada imate više članova d.o.o. i kada neki od njih dolaze iz zemalja Evropske unije, imate situaciju da te osobe najčešće moraju da dolaze lično. Ako odaberete stranca za osnivača firme i istovremeno ga imenujete da bude i direktor, on mora da bude prisutan dok se papirologija ne završi. To je nešto što dosta otežava funkcionisanje firmi u praksi, i to je u EU rešeno drugačije - naglasio je Rajić i dodao da se u Evropskoj uniji preko notara ili uz ovlašćenje sve može završiti elektronskim putem.
Takođe navodi da postoji još jedan teškoća, prilikom otvaranja računa u banci.
- Kada posle otvaranja firme odete u banku da otvorite račun, i ta procedura je prilično komplikovana. Tu ima dosta provera i ume da potraje i po mesec dana - ocenio je Rajić.
Osnivanje kompanije obično počinje prvim projektom
Firme se osnivaju, kako kaže naš sagovornik, tek kada postoji perspektiva da se odradi prvi posao, kako se ne bi nagomilali troškovi i dažbine.
- Kad otvorite firmu, čak i ako ona ne uđe u PDV sistem na samom početku, morate mesečno da plaćate knjigovođu, a to je od 120 do 250 evra. Morate i jednu osobu da ovlastite kao direktora i ona mora da plati doprinose na minimalnu osnovicu čak i kad firma nema prihoda, što može da ide od 8.000 do 35.000 dinara mesečno - navodi Rajić.
Dakle, već u startu su osnovni troškovi od 250 do 350 evra i ako firma ne može da radi i profunkcioniše kroz nekoliko meseci posluje se u minusu od skoro 1.500 evra.
- U razvijenim zemljama EU, recimo u Nemačkoj, vi ne možete da otvorite firmu ako u startu ne zaposlite jednu osobu. Slično je i u Austriji, ali i u Francuskoj ili Velikoj Britaniji. Dakle, u velikim zemljama koje imaju veliko tržište računa se da morate da imate neki početni kapital, jer je on zapravo garancija da će firma poslovati stabilno, da se ne osniva zbog neke prevare ili mahinacije sa novcem. Kod nas i u regionu sa te strane nisu definisani kriterijumi, ali opet i uslovi u kojima mi živimo i radimo nisu ni blizu kao u razvijenijim zemljama - naglasio je sagovornik.
Različiti uslovi za pokretanje biznisa u EU
On ističe da čak i u Evropskoj uniji nije lako doći do informacija koliko je sredstava potrebno za osnivanje. Naime, ako firma ima osnivački kapital manji od određene svote, u pojedinim zemljama EU nije moguće ostvariti uslov za otvaranje firme.
- U Nemačkoj se podrazumeva da morate da imate osnivački kapital od 50.000 do 100.000 evra, jer treba da vodite tu firmu nekoliko godina. Za Nemce to nisu neke velike pare. Neke zemlje imaju i kategoriju samozaposlenosti, kao što je slučaj kod nas. Mnoge države u svojim aktima takav oblik ni ne vode kao firmu, nego kao lice koje ostvaruje prihode na tržištu, a firmom se smatra lice koje je investiralo novac u preduzeće i koje se bavi nekom specifičnom delatnošću u koju uključuje i druge kompanije. Nemci imaju otprilike takvu klasifikaciju, a najveći deo evropskih zemalja je to prihvatio - ističe Dragoljub Rajić.
Dakle, u Nemačkoj i pojedinim zemljama EU oni koji se samozapošljavaju nemaju isti status kao preduzetnici i društva sa ograničenom odgovornošću u Srbiji, gde samo d.o.o ima dodatnu obavezu vođenja poslovnih knjiga.
- Imamo jednu olakšavajuću okolnost kod nas, što je Poreska uprava u poslednje vreme počela celovitije da objavljuje poreski kalendar, ali dobar deo tih obaveza može da bude i varijabilan u odnosu na to koliki promet ostvarite. Kompanije veoma zanimaju i rokovi, jer je naplata u Srbiji spora, a PDV se prijavljuje do 10. u mesecu za prethodni mesec i onda morate da ga platite, pa je pitanje kako ćete da preživite taj period od recimo tri do četiri meseca koliko čekate novac - zaključio je Rajić.
Italija najskuplja u Evropi
Prema poslednjim podacima Svetske banke i jednog projekta o troškovima, kao i procedurama koje su potrebne za pokretanje male do srednje firme sa ograničenom odgovornošću u svakoj zemlji, u 2020. godini u Evropi je bilo 11 zemalja sa naknadama za pokretanje poslovanja većim od 1.000 dolara, ali je napomenuto da je u njima prosečna mesečna plata veća od 2.000 dolara.
To je, kako se navodi, gotovo neosetno u zemljama kao što su Norveška ili Švajcarska, gde mesečna zarada od oko 5.500 dolara pokriva četiri takve naknade, ali nije tako pristupačno u Italiji, gde su najveći troškovi za pokretanje biznisa u Evropi (4.895 dolara) dvostruko veći od prosečnog mesečnog prihoda - 2.403 dolara.
S druge strane, 12 zemalja imale su takse manje od 100 dolara
Velika Britanija je jedno od najjeftinijih mesta za početak poslovanja, jer se tamo naplaćivala taksa od 12 funti prilikom registrovanja firme.
Kada je reč o Srbiji, podaci iz ove analize pokazali su da je prosečan trošak za pokretanje biznisa veći od 110 dolara, što je više od 20 odsto prosečnih mesečnih prihoda.
Podsetimo, Evropska unija je 2021. godine imala 30,1 milion preduzeća koja su zapošljavala 155 miliona ljudi. Od toga su 99 odsto činila mikro i mala preduzeća (0-49 zaposlenih lica), kojih je bilo 29,9 miliona i koja su zajedno zapošljavale 75,3 miliona ljudi, odnosno skoro polovinu ukupnog broja zaposlenih u svim firmama.
Prošle godine u Srbiji je osnovano 9.635 privrednih društava, što je za 459 više nego 2020. godine, odnosno za 478 više u odnosu na 2019. godinu, pokazuju podaci APR-a.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sezona sladoleda je već počela, pa tako i potražnja za radnicima na ovim radnim mestima. Portali za zapošljavanje prepuni su oglasa u kojim se traže osobe za prodaju letnje poslastice, a plata koja se nudi ide i preko 100.000 dinara.
Zapadna „vouk“ ideologija, koja se predstavlja kao borba za jednakost i pravdu, postala je sinonim za ekstremizam, uništavanje temeljnih vrednosti društva i potkopavanje kulturnog identiteta nacija. Lideri poput Aleksandra Vučića, Donalda Trampa i Vladimira Putina jasno su prepoznali ovu pretnju i otvoreno stali protiv nje.
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Doktor Branimir Nestorović, najpoznatiji srpski jahač zmajeva, čovek koji se kleo da nikada i nigde neće sarađivati sa đilasovskom opozicijom, sada je njihov miljenik i junak Šolakovih medija.
Osvedočena antisrpkinja Sofija Todorović, u pauzama žalosti, otrčala je u Sarajevo da uz Severinu slavi Novu Godinu, usput ponavljajući da su Srbi genocidni.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je u Kolegijumu rezultate ankete sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu gde se većina studenata izjasnila da želi da polaže ispite.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić upitao je tokom gostovanja u emisiji Balkan info na osnovu čega se misli da će biti bolje ako na vlast dođu Srđan Milivojević, Marinika Tepić i Đorđe Miketić.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Zvanična tri dana žalosti proglašena u Crnoj Gori usled ogromne tragedije koja je zadesila Cetinje su prošla, ali i prestonica i čitava Crna Gora još dugo će tugovati za nedužnih 12 žrtava koje je ubio pomahnitali Aco Martinović. Stanovnici Cetinja nisu štedeli reči kad je u pitanju ovaj zlikovac.
Luka Bojovića saslušan je 4. juna 2024. godine u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u svojstvu svedoka oštećenog u postupku koji se vodi protiv petorice mladića koji su optuženi da su zajedno nabavljali sredstva za Bojovićevo ubistvo, tako što su se dogovarali, planirali i organizovali zločin koji je policija sprečila.
Muškarac R.I. (33) primljen je sa teškim telesnim povredama u Urgentni centar, jedna od njih kako se sumnja, naneta je vatrenim oružjem u napadu koji se dogodio u Kotežu.
Srpski reprezentativac - Nikola Jokić, predvodio je Denver Nagetse do pobede nad San Antonio Sparsima pošto je meč završio sa 46 poena, deset asistencija i devet skokova.
El Fardu Ben je u intervjuu za Informer izjavio da je Vladan Milojević mnogo uticao na njegovu karijeru i da bi za njega igrao i u Bangladešu, a pored toga je istakao da nakon karijere želi da ostane u Srbiji.
Medalje sa Olimpijskih igara u Parizu se raspadaju, a od takmičenja nije prošlo ni pola godine. Sportisti se žale da su odličja već u lošem stanju, što se potvrdile srebrna iz Pariza Aleksandra Perišić i zlatna Zorana Arunović.
Aleksa Avramović nastavio je da pruža sjajne partije u dresu CSKA iz Moskve, pa je tako u ubedljivom trijumfu nad Astanom odigrao jedan od svojih najboljih mečeva u karijeri.
Ruskoj vojsci je ostalo da oslobodi još četiri naselja u Luganskoj Narodnoj Republici kako bi u potpunosti kontrolisala teritoriju regiona, vojni ekspert Andrej Maročko.
Ruska vojska saopštila je da je u petak presrela američke rakete ATACMS, koje je Ukrajina lansirala na teritoriju Rusije. Moskva je ove napade ocenila kao „prelazak crvene linije“ i najavila odgovor.
Izraelska vojska objavila je snimke specijalne operacije protiv Irana u Siriji koju naziva jednom od najsloženijih u istoriji zemlje, prenosi Telegraf.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je ruska vojska pretrpela teške gubitke u Kurskoj oblasti, izgubivši jedan pešadijski bataljon severnokorejskih vojnika i ruskih padobranaca.
Ukrajinska odbrana u Pokrovsku pod sve je većim pritiskom, dok se ruske trupe u velikom broju okupljaju južno od grada, što bi moglo nagovestiti početak velike ofanzive. Prema dostupnim informacijama, ruska vojska trenutno koncentriše snage na najranjivijim tačkama ukrajinske linije, sa ciljem opkoljavanja Pokrovska i presecanja ključnih snabdevanja.
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Madona (66) se na društvenim mrežama pohvalila velikim dijamantskim prstenom, a mnogi već spekulišu da će se pop zvezda udati za svog partnera Akima Morisa.
Januar je savršeno vreme za beg od svakodnevnog života i uživanje u putovanjima posle praznika. Ako ste u potrazi za idealnim mestom za zimski odmor, predlažemo tri najlepša evropska grada su idealna za beg.
Telegram je sa novom godinom predstavio sistem eksterne verifikacije, uz dodatne funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva na platformi, filtere, digitalno poklanjanje i emoji.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da njene ćerke koje je dobila u braku sa nekadašnjim fudbalerom Duškom Tošićem, Atina i Nika Tošić, kada navrše 18 godina planiraju da dodaju majčino prezime.
Brat bivšeg rijaliti učesnika, Marka Janjuševića, Mihailo Janjušević, pronađen je mrtav 25. decembra 2023. godine u stanu u kojem je živeo u Beogradu, na Dorćolu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.