• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

30.06.2023

22:01

Bugari u zoru napali dva srpska puka! Napad je izvršen iznenada, bez ikakve najave, a mi danas obeležavamo 110 godina od početka Drugog balkanskog rata

Youtube/Printscreen

Vesti

Bugari u zoru napali dva srpska puka! Napad je izvršen iznenada, bez ikakve najave, a mi danas obeležavamo 110 godina od početka Drugog balkanskog rata

Podeli vest

Na današnji dan pre 110 godina počeo Drugi balkanski rat, kada su Bugari u zoru 30. juna napali srpske predstraže 4. i 10. puka na reci Bregalnici.

Bitka koja je započela tada, i u istoriju je ušla pod nazivom Bregalnička bitka, trajala je od 30. juna do 9. jula.

Srpski vojnici u oslobođenom Kratovu
 

Bugari su napad na Srbe izvršili iznenada, bez objave rata. Paralelno su napadnute i grčke trupe prema Solunu. Ovim činom raskinut je Balkanski savez koji je prethodno uspešno, zajedničkim naporima porazio osmansku Tursku.

U boju su se, sa srpske strane nalazile 1. i 3. armija, sa bugarske 4. armija, sa pojačanjima.

Pošto se po okončanju Prvog balkanskog rata otvorilo pitanje raspodele novooslobođenih teritorija, koje je do tada držala Turska, a zbog činjenice da je Austrougarska, uz saglasnost Italije, osporila realizaciju prethodno dogovorene teritorijalne podele, kako bi bio onemogućen izlaz Srbije na more, očekivala se arbitraža Rusije u sporu oko razgraničenja.

Vlasti u Sofiji međutim, nasumnjivo i na podsticaj Austrougarske, odučile su se na munjevit napad na Srbe i Grke, verujući da će vojničkom pobedom staviti druge pred svršen čin, uključujući i Rusiju koja je tada nastupala pomiriteljski.

Tako je napadom u prvim jutarnjim satima, pod okriljem noći 29. na 30. jun 1913, bugarska započela Drugi balkanski rat. Prostor Bregalničke bitke uglavnom je obuhvatao rejon Osogovske planine, prema jugu i jugozapadu.

Osim sa Srbijom Bugarska je ratna dejstva odmah započela i protiv Grka (2. bugarska armija). Zvanična Sofija bila je nazadovoljna činjenicom da su Grci tokom Prvog balkanskog rata oslobodili Solun. Mirovne ponude koje je dobijala Bugarska je odbijala.

Bugarski generalštab, još tokom trajanja Prvog balkanskog rata, započeo koncentraciju trupa prema Srbima, počev od sredine maja, povlačeći snage sa prostora Trakije. General Stilijan Kovačev je tako već 20. juna naredio pripremu za napad, koji je započeo deset dana docnije.
Pošto je na Bregalnici otpor srpske 1. i 3. armije bio uspešan, uslediće protivnapad srpske 1. armije. Shvativši da je iznenadni napad doživeo fijasko bugarski zvaničnici pokušali su da izdejstvuju diplomatsko posredovanje, što je sa srpske strane odbačeno.

Foto: Printscreen You Tube

Ovako su oslikani vojnici Drugog balkanskog rata


Li­ti­ja i po­la­ga­nje ve­na­ca u Kru­šev­cu

Opšti napad srpskih trupa i odlučna pobeda u Boju na Bregalnici dogodio se 9. jula.
Početni uspesi bugarske 2. armije na jugu prema Grcima, obustavljeni su kada je postalo jasno da pomoć 4. bugarske armije koju su Srbi tukli na Bregalnici ne može da se očekuje. Grci su ubrzo krenuli u protivnapad.

Novoimenovani zapovednik bugarskih trupa general Ratko Dimitrijev, pošto je poraženi general Mihail Savov smenjen, odlučuje se na promenu taktike. Bugari tada napadaju Srbe na Timoku, put Knjaževca i južnije Pirota. Bugarske trupe su uspele da uđu u nebranjeni Knjaževac 7. jula, da bi se ubrzo povukle.

Paralelno, Rumunija je 10. jula objavila rat Bugarskoj

Pošto su bugarske trupe bile koncentrisane prema Srbima ispostavilo se da su Rumuni bez otpora nastupali prema Sofiji. Njihovo dalje napredovanje obustavio je nemački car.

Na jugoistoku, turske snage pod komandom Enver paše napale su Bugare 13. jula, prešavši crtu Enos Midija koja je predviđena kao linija razgraničenja po okončanju Prvog balkanskog rata između Turske i Bugarske. Turci su tako povratili Jedrene 22. jula.

U takvim okolnostima, tučena na svim frontovima, Bugarska je vapila za primirjem. Vojne operacije su obustavljene poslednjeg dana jula.

Mirovni ugovor je konačno potpisan 10. avgusta u Bukureštu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set