• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

12.07.2023

16:00

Iako je mogao da bira gde i kako će živeti, izabrao je da sa porodicom ostane u romskoj mahali! Dejan Vlajković posvetio je život inkluziji Roma!

printscreen

Vesti

Iako je mogao da bira gde i kako će živeti, izabrao je da sa porodicom ostane u romskoj mahali! Dejan Vlajković posvetio je život inkluziji Roma!

Podeli vest

Dejan Vlajković dugogodišnji je ekspert za inkluziju Roma. Diskriminaciju nikada nije osetio na svojoj koži, ali to ga nije sprečilo da čitav život posveti borbi za prava onih koji to jesu.

 

Prema njegovim rečima, imao je sreće da odraste u Aranđelovcu, u sredini koja ne poznaje razlike u boji kože. Oduvek je ponosno nosio i isticao svoje romsko poreklo.  


- Kada ste manjina u bilo kom obliku, morate da čuvate to nešto posebno što imate. Ono što je karakteristično za centralnu Srbiju, za razliku od juga zemlje , je da se romski jezik manje govori, tako da nema te vrste prepoznatljivosti. Ali mi slušamo romsku muziku, ne krijemo da smo to što jesmo - ističe Vlajković.


Romski jezik mu nije maternji, već ga je naučio kada je počeo da se bavi inkluzijom ne bi li bolje razumeo svoje sunarodnike. A zbog čega se mnogi Romi, nakon završenih studija, deklarišu kao Srbi i odbacuju svoje porekla objašnjava naš sagovornik:


- Kada se u jednom trenutku mladi Romi i Romkinje izdignu iznad nivoa na kom je većina pripadnika te nacionalne manjine i kada izađu iz začaranog kruga siromaštva i neobrazovanosti, počinju spontano da gube kontakt sa romskom zajednicom. Često se zaljube u nekoga ko nije Rom ili Romkinja, zasnuju porodicu i onda počinje ta unutrašnja borba - da li ćete da zaboravite društvo iz mahale, porodicu, rođake ili ćete na rođendane svoje dece početi da pozivate samo ženinu rodbinu, a vašu više ne.  


Iako je mogao da bira gde i kako će da živi, odlučio je da ostane u mahali. Kako kaže, nema romskog nasilja u kome nije bio i svuda su problemi slični, a tiču se najpre putne i komunalne infrastrukture. Ipak, pomaci su veliki u poređenju sa prethodnom decenijom. 


- Sada su Romi ušli u društvene i političke tokove i to zaista ide sjajnim putem. Ponavljam komunalna i putna infrasturkura su najveći problem u svim romskim naseljima, a ima ih ukupno oko 650 širom Srbije. Od tog broja, možda je samo u 50 to rešeno - kaže Dejan.


Svim pripadnicima romske nacionalne manjine poručuje da poštuju i neguju svoje poreklo, ali ne na način da se zatvore u geto, kaže Vlajković i dodaje da to što se neko obrazovao i integrisao u društvene tokove i u život, ne znači da je oskrnavio svoj nacionalni identitet, već da je samo nadogradio sebe kao pojedinac. 
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set